Inauguracja projektu w programie „Polska Metrologia II”

W dniu 13.06.2024 roku odbyło się spotkanie inaugurujące projekt pn. „Opracowanie elementów infrastruktury metrologicznej w obszarze akustyki podwodnej w GUM" wraz z uroczystym podpisaniem Porozumienia o współpracy między Uniwersytetem Morskim w Gdyni a Głównym Urzędem Miar w ramach uruchomionej przez Ministra Edukacji i Nauki drugiej edycji programu „Polska Metrologia II”.

Projekt realizowany przez partnerów: Uniwersytet Morski w Gdyni - lider, Politechnikę Gdańską oraz Uniwersytet Gdański znalazł się w gronie 24 projektów zakwalifikowanych do finansowania w ramach Konkursu i otrzymał kwotę dofinansowania w wysokości 990 000,00zł.

Wydarzenie na UMG otworzyli Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju – prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk oraz Dyrektor Centrum Transferu Technologii – dr inż. Magdalena Kukowska-Kaszuba.

Z ramienia Głównego Urzędu Miar udział wzięli: prof. Jacek Semaniak – Prezes Głównego Urzędu Miar, dr Andrzej Kurkiewicz - Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju, inż. Tomasz Szczukowski – Naczelnik Wydziału Zamiejscowego w Gdyni (WZ3) oraz mgr inż. Dominika Cuper-Przybylska.

Uniwersytet Gdański reprezentowała Dyrektor Centrum Transferu Technologii UG - mgr Katarzyna Gronowska oraz zespół naukowy w składzie: dr Maria Rucińska, mgr Grzegorz Kolat pod kierownictwem prof. dr hab. Jarosława Tęgowskiego.

Ze strony Politechniki Gdańskiej udział wzięli Prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji - prof. dr hab. inż. Janusz Nieznański oraz zespół naukowy: dr hab. inż. Jacek Marszal, prof. PG, dr inż. Jan Schmidt i mgr inż. Dorota Toboła pod kierownictwem dr hab. inż. Iwony Kochańskiej, prof. PG.

Uniwersytet Morski w Gdyni – Lidera projektu – na spotkaniu reprezentowali: Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju – prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk, dr inż. Karol Listewnik - kierownik projektu, prof. dr hab. inż. Janusz Mindykowski – członek zespołu badawczego, Prodziekan ds. organizacji studiów - dr inż. Adam Muc jak również Dyrektor CTT - dr inż. Magdalena Kukowska-Kaszuba i brokerka innowacji - mgr inż. Anna Żuławska.

Uroczyste spotkanie otwierające miało na celu zaprezentowanie efektów osiągniętych w ramach pierwszej edycji programu Polska Metrologia oraz przyjętych przez partnerów nowych założeń i planu realizacji drugiego już projektu w aspekcie niezbędnych do osiągnięcia wskaźników programowych skupionych wokół stymulowania rozwoju metrologii w Polsce. Zespoły przedstawiły zakres swoich kompetencji, określiły i sprecyzowały zadania, których planowane rezultaty byłby szeroko analizowane i omawiane w gronie uczestników. Spotkanie zakończyło się wypracowaniem wspólnej wizji realizacji postawionych przed konsorcjum zadań i oczekiwań wpisanych w założenia programu „Polska Metrologia II”. Przedsięwzięcie to umożliwia realizację działań służących wzmocnieniu kapitału intelektualnego oraz zwiększeniu konkurencyjności polskiej gospodarki w strategicznych dla kraju obszarach tj. zdrowia, środowiska, energii, zaawansowanych technik pomiarowych i rozwoju technologii cyfrowych.

Więcej informacji:

M. Żur-Lewandowska