JM Rektor gościem honorowym międzynarodowego Szczytu „AMET Global Maritime Summit”

Dzisiaj, w dniu 2 lipca 2024 roku JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, jako gość honorowy uczestniczy w międzynarodowym Szczycie „AMET Global Maritime Summit” (AGMS 2024), który ma miejsce w Chennai w Indiach.

Wydarzeniu towarzyszy rozdanie nagród Awards Ceremony (AGMA 2024) przyznawanych przez Fundację Morską dr. J. Ramachandrana, założyciela oraz rektora Academy of Maritime Education and Training (AMET) University.

Międzynarodowy Szczyt „AMET Global Maritime Summit 2024” odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu wkładu sektora morskiego w globalny rozwój. Ponad 80% światowego handlu odbywa się za pośrednictwem szlaków morskich, dlatego też Szczyt ten stanowi platformę dla wymiany wiedzy, spotkań i dyskusji dążących do zwiększenia wydajności i efektywności przemysłu morskiego poprzez wspieranie najnowszych innowacji technologicznych w obszarach statków autonomicznych, zaawansowanych systemów nawigacji i cyfrowych rozwiązań logistycznych.

Głównym organizatorem Szczytu jest Academy of Maritime Education and Training (AMET) University - pierwszy indyjski uniwersytet morski zajmujący się edukacją, szkoleniami i badaniami związanymi z morzem.

Przemówienie inaugurujące wydarzenie wygłosi Shri Shyam Jagannathan, IAS, Director General of Shipping Ministry of Ports, Shipping and Waterways, Govt. of India [Dyrektor Generalny Żeglugi, Ministerstwo Portów, Żeglugi i Dróg Wodnych, Rząd Indii].

Tego dnia, jako gość honorowy wydarzenia, specjalną prelekcję wygłosi JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, któremu przypadł także zaszczyt wręczenia laureatom nagród Awards Ceremony (AGMA 2024).

Temat przewodni AMET Global Maritime Summit 2024 brzmi: Charting the Future of Maritime Excellence [Mapowanie Doskonalszej Przyszłości Sektora Morskiego].

W ramach wydarzenia przewidziano dwie równolegle trwające sesje, podczas których odbędą się dwa panele dyskusyjne:

• Navigation Change: Bridging the Gap between STCW Amendments for Resilient Seafaring [Naprzeciw zmianom – implementacja usprawnień w STCW dla trwałej i bezpiecznej żeglugi],
  • Climate Change and Futuristic Technologies for Maritime Resilience [Zmiany klimatyczne a futurystyczne technologie wzmacniające żeglugę]

oraz cztery sekcje tematyczne obejmujące następującą problematykę:

• Maritime Education and Training [Szkolnictwo i szkolenia morskie],
  • Maritime Technology Innovations [Innowacje w technologiach morskich],
  • Maritime Managment Strategies [Strategie zarządzania w sektorze morskim],
  • Maritime Sustainability [Zrównoważony rozwój sektora morskiego].

Podczas wydarzenia zaproszeni eksperci branży morskiej dyskutować będą między innymi o potrzebie zrównoważonych praktyk żeglugowych i ścisłego przestrzegania przepisów środowiskowych, co poskutkuje zmniejszeniem śladu węglowego branży i przyczyni się do ochrony oceanów.

Ponadto podczas Szczytu rozważane będą kwestie związane z integracją innowacji technologicznych, między innymi takich jak transformacja cyfrowa, sztuczna inteligencja, co pozwoli na zrewolucjonizowanie operacji morskich, zwiększając ich wydajność, bezpieczeństwo i usprawniając procesy decyzyjne.

W trakcie wydarzenia podniesiony zostanie także temat zapewnienia solidnych środków bezpieczeństwa morskiego i strategii zwalczania piractwa, które to mają kluczowe znaczenie dla ochrony zasobów morskich i utrzymania bezpieczeństwa operacji morskich.

Ponadto dyskutowane będą również kwestie dotyczące rozwoju kapitału ludzkiego poprzez wprowadzanie ulepszonych programów szkoleniowych, działania edukacyjne, a także priorytetowe traktowanie dobrostanu marynarzy, co z kolei znajduje swoje odzwierciedlenie w ich codziennej pracy i przekłada się na umiejętność radzenia sobie z przyszłymi wyzwaniami.

Tegoroczny Szczyt ma także na celu omówienie zagadnień dotyczących projektowania i inżynierii statków, z naciskiem na statki nowej generacji i modernizację istniejących flot.

Academy of Maritime Education and Training (AMET) University jest jednym z 74 uniwersytetów członkowskich Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich IAMU (The International Association of Maritime Universities) - globalnej sieci wiodących uczelni morskich, oferujących kształcenie i szkolenia marynarzy dla światowej żeglugi morskiej. Przewodniczącym Stowarzyszenia w kadencji 2023-2025 jest JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

Relacja z wydarzenia

Z. Szwedek-Kwiecińska