Patent dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
Urząd Patentowy RP przyznał na rzecz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prawa wyłączne na wynalazek pt. "Sposób wytwarzania pianki poliuretanowej modyfikowanej nanochitozanem, pianka poliuretanowa modyfikowana nanochitozanem otrzymywana tym sposobem i zastosowanie pianki poliuretanowej modyfikowanej nanochitozanem" i w dniu 22 marca 2024 roku wydał dokument patentowy o numerze 244905. Twórczyniami opatentowanego wynalazku są dr hab. inż. Joanna Brzeska, prof. UMG oraz mgr Agnieszka Piotrowska-Kirschling z Wydziału Zarządzania i Nauk o Jakości.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania pianki poliuretanowej modyfikowanej nanochitozanem oraz otrzymana w ten sposób pianka o właściwościach sorpcyjnych. Pianki przeznaczone są do zastosowania jako sorbenty w procesach oczyszczania wód, w szczególności z uciążliwych mikrowycieków olejowych, produktów ropopochodnych zanieczyszczających środowisko wodne i mających negatywny wpływ na florę i faunę.
Klientem rozwiązania w postaci pianek są porty morskie, oczyszczalnie ścieków, służby interwencyjne. Odbiorcami zainteresowanymi komercjalizacją i wdrożeniem rozwiązania są firmy z sektora produkcyjnego, specjalizujące się w wytwarzaniu innowacyjnych sorbentów. Zaletą technologii jest minimalizacji uciążliwych dla środowiska odpadów krewetkowych pochodzących z przemysłu spożywczego (aspekt proekologiczny).
Opatentowane rozwiązanie otrzymało nominację w XI konkursie "Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki".
Więcej informacji:
- https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/59382,2-lutego-2024/77234,Dziennik-Gazeta-Prawna/895687,Krewetki-kontra-ropa.html?utm_source=forsal.pl&utm_medium=link-redakcyjny-edgp&utm_campaign=link-redakcyjny-edgp-id102715
- https://edukacja.dziennik.pl/eureka-dgp/artykuly/9422741,krewetki-kontra-ropa.html
- https://eureka.dziennik.pl/wynalazki/Eureka2024_wynalazek27.html
Serdecznie gratulujemy!
Zespół Centrum Transferu Technologii