Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na Uniwersytecie Morskim w Gdyni
Ślubuję uroczyście bronić honoru polskiej bandery oraz dochować jej wierności!
Po raz kolejny słowa te wybrzmiały z ust kilkuset młodych ludzi, którzy w sobotę, 5 października 2024 roku w obecności władz uczelni oraz w towarzystwie zaproszonych gości, przy burcie żaglowca szkolnego „Dar Młodzieży” zainaugurowali Rok Akademicki 2024/2025, stając się jednocześnie studentami Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – najstarszej uczelni morskiej w Polsce.
Uniwersytet Morski w Gdyni z dumą pielęgnuje morskie tradycje, dlatego inauguracja miała wyjątkową, marynarską oprawę. Orkiestra, ślubowanie na sztandar, kompania honorowa, immatrykulacja na pokładzie żaglowca, ciemnogranatowe mundury, tak rozpoczęła się wspaniała przygoda studentów pierwszego roku!
Przebieg uroczystości
Uroczystą Inaugurację Roku Akademickiego poprzedziła msza święta, która została odprawiona o godzinie 09:00 w Kościele Morskim pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka przy ulicy Portowej 2 w Gdyni, w intencji pracowników, studentów, doktorantów i absolwentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Uroczystej mszy świętej przewodniczył oraz wygłosił homilię Metropolita Gdański JE ks. abp Tadeusz Wojda, a współcelebrował ojciec dr Edward Pracz, duszpasterz ludzi morza.
W wydarzeniu wzięła udział nie tylko społeczność akademicka Uniwersytetu – władze Uczelni, studenci, doktoranci, wykładowcy, pracownicy – ale również zaproszeni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy uczelni wyższych, przedstawiciele przedsiębiorstw związanych z gospodarką morską, stowarzyszeń morskich współpracujących z Uniwersytetem Morskim w Gdyni, jak również absolwenci i sympatycy Uczelni, rodziny nowo przyjętych studentów, mieszkańcy Gdyni oraz turyści.
Punktualnie o godzinie 11:00, zgodnie z morską tradycją zostały wybite „szklanki” na dzwonie okrętowym „Daru Młodzieży”, informując o rozpoczęciu uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025 Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W towarzystwie Kompanii Reprezentacyjnej UMG oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej został wprowadzony sztandar Uczelni – symbol najlepszych wartości akademickich.
Kolejnym punktem ceremonii było odegranie przez orkiestrę „Hymnu Państwowego”, w trakcie którego podniesiona została na maszt flaga państwowa.
W dalszej części uroczystości studentów, doktorantów, pracowników Uczelni oraz zaproszonych gości powitał JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, wygłaszając następnie przemówienie inauguracyjne.
"Historia magistra vitae est! Historia jest nauczycielką życia!" – tymi słowami JM Rektor zwrócił się do studentów, rozpoczynających nowy rok akademicki, zaznaczając, iż historia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni sięga roku 1920. Przywołał burzliwe lata wojenne i heroizm szkolnych bohaterów walczących i ginących na morzu, podsumowując wagę morza nie tylko w misji edukacyjnej gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego, ale całej gospodarki Polski:
Dzisiaj morze to przede wszystkim nasze okno na świat, otwarte szeroko jak nigdy dotąd, a dostęp do Bałtyku znacząco wpływa na rozwój gospodarki naszego kraju, między innymi za sprawą rozwijających się nowych branż i technologii, w tym od niedawna także sektora offshore, którego nasza Uczelnia jest znaczącym elementem.
Zwracając się do młodych ludzi, stojących przed szkolną fregatą, "Darem Młodzieży", JM Rektor prof. Adam Weintrit powiedział:
Od dzisiaj zaczynając, Wy także możecie mieć wpływ na tworzoną historię naszej Uczelni, dołączacie bowiem do społeczności akademickiej z bogatymi tradycjami morskimi, z pięknie zapisaną kartą.
Życzę Wam, aby czas spędzony w murach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni był dla Was inspirujący i niezapomniany. Nie bójcie się stawiać pytań. Wymieniajcie poglądy, dzielcie się swoimi spostrzeżeniami, dyskutujcie - nie tylko we własnym gronie, ale przede wszystkim z Waszymi profesorami i wykładowcami podczas zajęć, wykładów, konsultacji, ponieważ właśnie tak często rodzą się nowe, innowacyjne pomysły i niekonwencjonalne rozwiązania. Pozostańcie proszę otwarci i ciekawi świata, odważnie sięgajcie po wszystko, co nasza Uczelnia ma Wam do zaoferowania. Stajecie się częścią Uniwersytetu, na którym panuje wolność myśli, słowa, przekonań, poglądów.
JM Rektor zwrócił uwagę słuchaczy na fakt, iż wraz z nowym rokiem akademickim rozpoczyna swoją drugą kadencję rektorską w Uniwersytecie Morskim w Gdyni:
Miesiąc temu rozpoczęła się moja druga kadencja rektora Uczelni. Jak już wspomniałem, dzisiejsza uroczystość, inauguracja kolejnego roku akademickiego ma więc dla mnie szczególny, w pewnym sensie osobisty wymiar.
Dzisiaj symbolicznie zamykam pewien etap i otwieram nowy. Chciałbym z tego miejsca serdecznie podziękować wszystkim, którzy współpracowali ze mną w minionej kadencji oraz podziękować tym, którzy przyjęli moje zaproszenie do współpracy w nowej kadencji. Kłaniam się Wam wszystkim nisko i proszę o pełne zaangażowanie. Przed nami wielkie wyzwania i trudne zadania. Oby nam starczyło sił, chęci i wytrwałości.
Wśród zadań, których realizacja będzie znajdować się wśród priorytetów najbliższej kadencji, JM Rektor wskazał na: przygotowanie Uczelni do zapowiadanego procesu parametryzacji, uruchomienie nowych kierunków studiów związanych z rozwijającą się w kraju i na świecie branżą offshore, umiędzynarodowienie UMG poprzez skierowanie oferty do studentów zagranicznych, zwiększenie współpracy z uczelniami morskimi w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich (IAMU), rozbudowa kampusu Uczelni, w tym budowa nowego akademika, rozwój Wydziału Informatyki, nabór pierwszego rocznika studentów, rozpoczęcie budowy Centrum Informatycznego UMG oraz znalezienie formuły i źródeł finasowania budowy następcy statku szkolnego „Dar Młodzieży” oraz - jeśli będzie to możliwe - statków "Horyzont II" i "IMOR".
Tradycją stało się, że po ogłoszeniu przez JM Rektora otwarcia roku akademickiego 2024/2025, z pokładu „Daru Młodzieży” rozległ się długi dźwięk tyfonu okrętowego.
O oprawę muzyczną uroczystości zadbał nasz niezastąpiony Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni pod dyrekcją dr. Karola Hilli, wykonując takie utwory jak „Pieśń Szkoły Morskiej” – Michała Hłaski, „Gaudeamus Igitur” czy „Gaude Mater Polonia”.
Kolejnym punktem programu uroczystości był akt ślubowania. W imieniu wszystkich studentów, na sztandar Uniwersytetu Morskiego w Gdyni ślubowali studenci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w trakcie tegorocznej rekrutacji:
- Kajetan Dolny (Wydział Nawigacyjny),
- Krzysztof Kąkol (Wydział Mechaniczny),
- Maciej Wieczorek (Wydział Elektryczny) oraz
- Bartosz Flis (Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości).
Rotę przysięgi odczytał Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia dr hab. Sambor Guze, prof. UMG. Studenci powtórzyli treść roty, składając ślubowanie na sztandar:
Świadomy obowiązków studenta Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
ślubuję uroczyście
dla dobra Ojczyzny zdobywać wytrwale wiedzę i umiejętności,
dbać o godność studenta i dobre imię Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
darzyć szacunkiem pracowników Uczelni,
przestrzegać zasad współżycia koleżeńskiego,
być prawym i uczciwym człowiekiem.
Ślubuję uroczyście bronić honoru polskiej bandery oraz dochować jej wierności.
Kolejnym punktem uroczystości była immatrykulacja studentów pierwszego roku oraz doktoranta ze Szkoły Doktorskiej. Ceremonii immatrykulacji dokonał JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit na pokładzie żaglowca „Dar Młodzieży”, pasując buławą rektorską wyróżnionych studentów.
Studenci wyróżnieni immatrykulacją:
- Aleksander Makieła i Maksymilian Czapliński (Wydział Nawigacyjny),
- Marcin Januszewski i Dominika Klass (Wydział Elektryczny),
- Aleksander Plichta i Michał Breza (Wydział Mechaniczny),
- Wiktoria Potocka i Marcin Lewszyk (Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości)
- mgr inż. Krystian Kaczerski (reprezentujący doktorantów).
Po zakończeniu ceremonii immatrykulacji, głos zabrali znamienici goście, którzy przybyli na uroczystość: w imieniu Prezydenta RP – Pan Piotr Karczewski – Doradca Prezydenta RP, Ministra Edukacji Pani Barbara Nowacka, w imieniu Ministra Infrastruktury Dyrektor Departamentu Edukacji Morskiej Pan Wojciech Gąsowski oraz Wicewojewoda Pomorski Pan Emil Rojek, Przewodnicząca Rady Uczelni Pani Joanna Zielińska. Do studentów zwrócił się także Przewodniczący Parlamentu Studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni inż. Tobiasz Chęciński.
W odczytanym przez Doradcę Prezydenta RP Pana Piotra Karczewskiego liście, Prezydent RP Andrzej Duda zwrócił się do społeczności akademickiej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni słowami:
Serdecznie pozdrawiam całą społeczność Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - prestiżowej uczelni, której ponad stuletni już dorobek może być symbolem bogatych morskich tradycji i wybiegających w przyszłość aspiracji naszego kraju.
Pięknie obrazuje to szczególna rocznica, ważna dla Państwa uniwersyteckiej wspólnoty, ale poruszająca też serce każdego Polaka. Dziewięćdziesiąt lat temu, 16 września 1934 roku, wypłynął z gdyńskiego portu majestatyczny "Dar Pomorza", (...) aby po odwiedzeniu 23 portów i przebyciu prawie 39 tysięcy mil morskich stać się pierwszą jednostką, która opłynęła świat pod biało-czerwoną banderą.
(...) W rozpoczynającym się właśnie nowym roku akademickim na pewno będą Państwo nawiązywać do tych doniosłych wydarzeń, czerpiąc z nich inspirację do podejmowania ambitnych wyzwań, do śmiałych wypraw ku nowym horyzontom. Na progu nowego roku badań i studiów całej społeczności Uniwersytetu życzę wielu znakomitych osiągnięć.
Spośród nadesłanych listów gratulacyjnych odczytany został także list Marszałka Sejmu RP, Pana Szymona Hołowni. Marszałek Sejmu zwrócił w nim uwagę na niekwestionowane znaczenie nauki jako jednej z największych wartości, które na przestrzeni tysiącleci wypracował człowiek. Zwracając się bezpośrednio do społeczności akademickiej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, napisał:
Społeczności uczelni życzę odkrywania nowych horyzontów i nieznanych światów, a jednocześnie wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka. Do Studentów i Studentek kieruję życzenia wytrwałości oraz powodzenia w zdobywaniu wiedzy i kształtowaniu umiejętności. Uniwersytet Morski to bowiem niezastąpiona kuźnia polskich kadr morskich, jedna z najlepszych uczelni morskich na świecie o ugruntowanej pozycji w tej dziedzinie nauki i w wielu sferach gospodarki morskiej. Dlatego gratuluję osobom, które zostały przyjęte na tę prestiżową uczelnię. Na tej edukacyjnej drodze prowadzić Was będzie wiedza i doświadczenie wykładowców.
Następnie głos zabrała Ministra Edukacji Pani Barbara Nowacka, która w swoim wystąpieniu zwróciła się do studentek i studentów I roku Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, podkreślając, że absolwenci tej Uczelni to wysoko wykwalifikowani specjaliści:
Być tutaj dzisiaj z Wami w tak wyjątkowym miejscu i okolicznościach, to zaszczyt . (...) Osoby, które wybierają tę Uczelnię już na samym starcie życia wiedzą, że ich droga życia będzie wyjątkowa. Będzie związana z morzem, gospodarką morską i rozwijaniem odporności Rzeczypospolitej. (...) Wiem, że nie był to dla Was często łatwy wybór. Decyzja, którą zapewne jeszcze parokrotnie w Waszym życiu będziecie kwestionować, ale wiedzcie, że wybraliście bardzo dobrze!
W imieniu Ministra Infrastruktury list skierowany do społeczności akademickiej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odczytał Dyrektor Departamentu Edukacji Morskiej Pan Wojciech Gąsowski. Minister Arkadiusz Marchewka w przesłanym liście stwierdził:
W nowy rok akademicki wkraczamy z nowymi planami i nadziejami. Priorytetem w działalności Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest bez wątpienia zapewnienie studentom wysokiej jakości kształcenia i kompleksowe przygotowanie absolwentów do realizacji stawianych przed nimi zadań w życiu zawodowym i społecznym. Wykształcenie uniwersyteckie jest synonimem szerokich horyzontów, wszechstronnych kompetencji, otwartości i samodzielności. Powyższe zaś wymaga ciągłego wysiłku w celu utrzymania sprzyjających warunków: rozwoju badań naukowych, innowacyjnych technologii czy rozbudowy infrastruktury dydaktycznej. Pragnę Państwa w tym miejscu zapewnić, że Ministerstwo Infrastruktury dokłada wszelkich starań w dostarczaniu optymalnych narzędzi służących dalszemu rozwojowi uczelni i nadal będzie wspierać działania zmierzające do realizacji strategicznych projektów.
Wojewoda Pomorski, Pan Emil Rojek, w swoim wystąpieniu stwierdził, iż dzień inauguracji nowego roku akademickiego
To dobry moment, by podkreślić, jak ogromne znaczenie dla rozwoju Pomorskiego mają ośrodki akademickie. To w nich przecież rodzi się nowa myśl, nowe idee, które ostatecznie wpływają na kształt regionu, jego rozwój i zamożność. To uczelnie wyższe, takie jak Uniwersytet Morski w Gdyni, wzmacniają pomorską tożsamość i szeroko pojęty kapitał ludzki.
Dzisiejszy uniwersytet to największa tego typu uczelnia w Polsce i jedna z największych w Europie. To zasługa wielu pokoleń wykładowców, studentów i tych, którym rozwój morskiego szkolnictwa wyższego zawsze leżał na sercu. Dzisiejsze Pomorze także wyznacza trendy w rozwoju gospodarczym. […] Ponownie jesteśmy w awangardzie tym razem energetycznej. Uniwersytet, który kształci przyszłych oficerów floty handlowej, kadrę inżynierską i menedżerską na kierunkach zarówno morskich, jak i lądowych doskonale odpowiada na zapotrzebowanie gospodarki i rynku pracy.
Odczytany został fragment listu Ministra Nauki Dariusza Wieczorka z okazji rozpoczynającego się roku akademickiego 2024/2025:
Dzień inaugurujący nowy rok na uczelni to swoiste święto całej wspólnoty akademickiej. Cieszę się, że każdego roku dołączają do niej kolejni studenci, którzy dzięki zdobytym indeksom wkraczają na nowe ścieżki rozwoju naukowego i zawodowego. Jestem przekonany, że dla wszystkich Państwa najbliższe miesiące będą czasem, który pozwoli na pogłębianie wiedzy i umiejętności, realizację naukowych pasji czy uczestnictwo w ambitnych projektach badawczych.
Przewodnicząca Rady Uczelni Pani Joanna Zielińska, zwracając się do uczestniczących w wydarzeniu członków społeczności akademickiej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, powiedziała:
To wielkie szczęście dla naszego środowiska akademickiego, że tak wiele osób postanowiło tu, w tym miejscu połączyć swoje cztery - pięć lat życia z edukacją Drodzy Państwo! Życzę Wam zapału i wytrwałości w pokonywaniu kolejnych etapów w edukacji. Mądrze wykorzystujcie dany Wam piękny czas nauki, a zdobytą wiedzę traktujcie jako najlepszą inwestycję na przyszłość!
Przewodnicząca Rady Uczelni zwróciła się także bezpośrednio do rozpoczynających naukę w Uniwersytecie Morskim w Gdyni studentów I roku:
Życzę, aby studia były dla Państwa intelektualną przygodą, czasem rozwoju i pasji, okazją do budowania wartościowych relacji i czerpania radości z życia studenckiego! (...) Bądźcie dumni, że jesteście studentami Uniwersytetu Morskiego w Gdyni!
Głos zabrał również Przewodniczący Parlamentu Studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni inż. Tobiasz Chęciński:
Dla wielu z Was jest to początek nowego rozdziału w życiu. Wejście w mury naszej uczelni to nie tylko kolejny krok w edukacji, ale także symboliczne wkroczenie w dorosłość. (...) Pamiętajcie, że to czas, aby kształtować siebie z determinacją i otwartym umysłem, aby później móc stawić czoła wyzwaniom zawodowym.
Nie mogę nie wspomnieć o tradycji, jaką jest noszenie munduru przez wielu z Was. Mundur nie jest jedynie strojem, jest symbolem odpowiedzialności, poświęcenia i dyscypliny. Noszenie go to zaszczyt, ale także zobowiązanie, aby w każdej sytuacji reprezentować Uczelnię z godnością. Mundur przypomina nam o wartościach, jakie ta Uczelnia pielęgnuje – o szacunku do pracy, lojalności wobec współpracowników i gotowości do podejmowania wyzwań. Każdy, kto zakłada mundur, staje się częścią nie tylko Uczelni, ale i morskiej tradycji, która ma wielkie znaczenie dla naszej historii.
Podczas obchodów Inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025 miało miejsce wręczenie przez Dyrektora Departamentu Edukacji Morskiej Pana Wojciecha Gąsowskiego oraz JM Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita nagród Ministra Infrastruktury:
- nagrodę indywidualną za całokształt dorobku otrzymał prof. dr hab. inż. Krzysztof Stefan Czaplewski,
- nagrodę za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej otrzymał prof. dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski.
Minister Infrastruktury przyznał nagrody dla najlepszych studentów specjalności morskich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni:
- nagrodę dla najlepszego nawigatora otrzymała Karolina Maria Miszke,
- nagrodę dla najlepszego elektroautomatyka okrętowego otrzymał Kacper Krasuski,
- nagrodę dla najlepszego mechanika okrętowego otrzymał Aleksander Hora.
Uroczystość zakończyła się odegraniem przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej „Hymnu do Bałtyku” oraz defiladą, podczas której odprowadzony został Sztandar Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w towarzystwie Kompanii Honorowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z przebiegu wydarzenia.