SPOTKANIE WŁADZ UMG Z AMBASADOR FILIPIN

W dniu 12 czerwca 2024 roku JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz Prorektor ds. Nauki dr hab. Dariusz Barbucha, prof. UMG uczestniczyli w uroczystościach z okazji 50-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Filipinami oraz 126. rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Republikę Filipin, które odbyły się w Warszawie.

Zaproszenie do udziału w uroczystościach zostało skierowane do władz Uczelni przez Ambasador Republiki Filipin Panią Leah M. Basinang-Ruiz, na ręce której przedstawiciele władz UMG w trakcie uroczystości złożyli najlepsze życzenia z okazji narodowego święta Republiki Filipin oraz przekazali okolicznościowy prezent.

Jak zaznaczono w trakcie uroczystości, zaproszenie do udziału w uroczystościach jest wyrazem podtrzymania dobrych relacji między UMG a Ambasadą Filipin i coraz bardziej widocznego zainteresowania strony filipińskiej rozszerzeniem kontaktów i podjęcia szerokiej współpracy Republiki Filipin z Uniwersytetem Morskim w Gdyni. Zostało to bardzo wyraźnie podkreślone podczas spotkania, w trakcie którego ustalone zostały plany rozmów na najbliższe miesiące i bardziej precyzyjne zdefiniowanie obszarów potencjalnej współpracy: od kształcenia studentów oraz doktorantów po wspólne inicjatywy o charakterze badawczym.

W trakcie spotkania JM Rektor zaprosił również Panią Ambasador do udziału w uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego 2024/2025 w październiku 2024 roku.

D. Barbucha