Tradycyjny Bal Morski

Dekoracja nawiązująca do lat 20, wykwintne menu, muzyka na żywo, tradycyjny polonez oraz historia Uniwersytetu solą malowana – to tylko część atrakcji przygotowanych dla gości podczas Tradycyjnego Balu Morskiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Tradycyjny Bal Morski odbył się w ostatnią sobotę karnawału, która przypadła w niezwykle symboliczną datę dla Gdyni i Polski morskiej - 10 lutego. Motywem przewodnim balu była 104. rocznica zaślubin Polski z morzem oraz 98. rocznica nadania praw miejskich Gdyni.

Przybyłych na bal gości witał JM Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit wraz z małżonką, zapraszając do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia na tle specjalnie przygotowanej ścianki. Następnie, studenci naszej uczelni prowadzili gości do stolików, które w tym roku nosiły nazwy ważnych miejsc Gdyni. 

Tradycyjny Bal Morski rozpoczął się punktualnie o godz. 20.00 od wybicia 8 szklanek na uczelnianym dzwonie okrętowym.

Witając uczestników balu, JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit nawiązał do wyjątkowej daty w jaką wypadł tegoroczny Bal Morski:

Szanowni Państwo, Witam serdeczne w murach naszej uczelni. Cieszę się, że zdecydowaliście się przyjąć nasze zaproszenie, żeby ten ostatni dzień, ostatnią sobotę karnawału spędzić w murach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Tradycje tego balu sięgają okresu przedwojennego, a dzisiaj jest dzień szczególny – 10 lutego. W 1920 roku nastąpiły tego dnia zaślubiny Polski z morzem, tych zaślubin w historii było kilka, również po II wojnie światowej. Te zaślubiny, które miały miejsce po pierwszej wojnie światowej były wydarzeniem szczególnym, szczególnym dla nas, ponieważ zaraz potem została utworzona Szkoła Morska, port w Gdyni i ta morskość polska ruszyła do przodu.

JM Rektor nawiązał także do 98. rocznicy nadania praw miejskich Gdyni, mówiąc:

(…)Wznieśmy toast za pomyślność Polski morskiej, za pomyślność naszego miasta, które dzisiaj obchodzi swoje urodziny i gościmy tutaj Prezydenta oraz Przewodniczącą Rady Miasta (…)

O oprawę muzyczną balu zadbała „Grupa D-Tonacja”, a konferansjerem wydarzenia był niezastąpiony Aleksander Gosk.

Niespodzianką wieczoru był imponujący pokaz Magdaleny Suszek-Bąk malującej solą na żywo. Artystka w swoich pokazie przedstawiła historię Uniwersytetu oraz Gdyni rysując dłońmi obrazy za pomocą specjalnej soli.

Punktualnie o godz. 24.00 w towarzystwie płonących rac, na salę wjechał tort, którego pierwszy kawałek ukroił JM Rektor. Po słodkiej niespodziance wybrana została najbardziej roztańczona para Tradycyjnego Balu Morskiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Wśród zaproszonych gości byli między innymi władze Miasta Gdyni, przedstawiciele firm i instytucji współpracujących z Uniwersytetem Morskim, rektorzy uczelni wyższych oraz pracownicy Uczelni.

Podmiot udostępniający: 

UMG Zespół ds Promocji

Wytworzył informację:

M. Kołodziejczak
12.02.2024