Tradycyjny Bal Morski UMG w dniu 98. Urodzin Gdyni

Tradycyjny Bal Morski UMG w dniu 98. Urodzin Gdyni

Już w najbliższą sobotę, 10 lutego 2024 roku, w Auli im. Tadeusza Meissnera Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbędzie się Tradycyjny Bal Morski.

Zwyczaj organizowania Balu Morskiego został zapoczątkowany jeszcze w czasach Szkoły Morskiej w Tczewie, kiedy to zapraszano w mury szkoły dostojników rodzącej się gospodarki morskiej. O „morski” wystrój sali dbali słuchacze szkoły, którzy rywalizowali w swoich pomysłach i bogatej wyobraźni. Tradycja organizowania Bali Morskich pielęgnowana jest do dziś i zwykle w ostatnią sobotę karnawału sam Neptun, bóg mórz i oceanów, zaprasza do zabawy ludzi związanych z gospodarką i szkolnictwem morskim.

Tegoroczny Tradycyjny Bal Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest wyjątkowy, ponieważ wypada dokładnie w 104. rocznicę zaślubin Polski z morzem oraz w 98. rocznicę nadania praw miejskich Gdyni i to właśnie te dwa wydarzenia będą głównym motywem Balu.

Zaślubiny Polski z morzem w Pucku zapoczątkowały powołanie szkolnictwa morskiego w Polsce oraz nadzieję na wybudowanie niezależnego polskiego portu, który powstał w Gdyni i sprawił, że z małej, rybackiej osady stała się ona oknem Polski na świat. Miastem z morza i marzeń. Szybko rozwijające się, nowoczesne miasto zostało nową siedzibą najstarszej szkoły morskiej w Polsce – Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Zaślubiny z morzem, Miasto Gdynia i Uniwersytet Morski, to trzy wyrażenia, które w dniu 10 lutego 2024 r. stają się ze sobą spójne i opisują ponad 100 lat historii Polski morskiej.

 

Plan obchodów 104. rocznicy Zaślubin Polski z morzem.

Plan obchodów 98. Urodzin Gdyni.

 

 

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

M. Kołodziejczak
09.02.2024