Wizyta studentek Wydziału Nawigacyjnego UMG w University of Montenegro w Kotorze

Wizyta studentek Wydziału Nawigacyjnego UMG w University of Montenegro w Kotorze

W dniach 11-18 maja 2024 roku studentki UMG z III roku na kierunku Nawigacja, Paulina Wolska i Aleksandra Żywuszko, przebywały w University of Montenegro, Faculty of Maritime Studies w Kotorze.  

Istotną częścią ich wyjazdu był udział w trzydniowym rejsie po Morzu Adriatyckim na pokładzie statku szkolnego s/v Jadran, który rozpoczął się i zakończył w porcie Tivat. W praktyce morskiej na historycznym trzymasztowym szkunerze uczestniczyło także 27 studentów z Czarnogóry, którym towarzyszyło 5 wykładowców. Podczas pobytu na statku praktykanci mieli m.in. zajęcia z nawigacji, kilkukrotnie przepływali przez rejony trudne pod względem nawigacyjnym np. Cieśniny Verige i Kumborską, a także rzucali kotwicę. Jako ciekawostkę można dodać, iż żaglowiec Jadran w przeszłości zawinął do Gdyni (w lipcu 1939 r.) i była to ostatnia wizyta okrętu obcej bandery w Gdyni przed wybuchem II wojny światowej.

Ponadto studentki UMG w czasie pobytu zagranicą uczestniczyły w zajęciach ze swoimi rówieśnikami z Bałkanów Zachodnich, miały ćwiczenia na symulatorze nawigacyjno-manewrowym, zwiedziły Centrum Badań, Innowacji i Przedsiębiorczości na Wydziale Studiów Morskich w Kotorze. Wyjazd był także okazją do zapoznania się z czarnogórską kulturą i zwiedzenia kilku historycznych miejsc w malowniczym Kotorze i Podgoricy, jak również bezpośredniego nawiązania nowych znajomości.      

Był to pierwszy pobyt studentów gdyńskiej uczelni w ramach współpracy z czarnogórskim wydziałem. Warto wspomnieć, iż obecnie jest procedowany wniosek dotyczący szerszej współpracy w ramach programu ERASMUS+ pomiędzy UMG i University of Montenegro zarówno na poziomie kadry akademickiej, jak i studenckim.  Szczególne podziękowania za pomoc w przygotowaniu wyjazdu i jego realizację należą się Dziekan kotorskiego wydziału, prof. Tatijanie Dlabač i Prodziekan ds. Rozwoju i Komunikacji, dr Zoricy Djurović, a po stronie UMG Prorektorowi ds. Kształcenia, dr. hab. Samborowi Guze, prof. UMG.    

Pomysłodawcą i koordynatorem całego przedsięwzięcia był dr inż. Piotr Kopacz z Katedry Nawigacji UMG, który aktywował efektywną współpracę pomiędzy UMG i University of Montenegro, Faculty of Maritime Studies przy okazji audytu z ramienia International Association of Maritime Universities (IAMU) przeprowadzonego w Kotorze w lutym 2023 r.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

P. Kopacz
20.05.2024