XIX Polsko-Niemieckie Seminarium Studenckie „MANAGING CULTURAL DIVERSITY IN EUROPE”

XIX Polsko-Niemieckie Seminarium Studenckie „MANAGING CULTURAL DIVERSITY IN EUROPE”

W dniu 8 maja 2024 roku rozpoczęło się XIX Polsko-Niemieckie Seminarium Studenckie „MANAGING CULTURAL DIVERSITY IN EUROPE” organizowane przez Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Hochschule Bremerhaven pod patronatem Rektorów obu Uczelni.

Seminarium trwa łącznie 2 tygodnie: w pierwszym tygodniu (08 – 14.05.2024 r.) gościmy studentów z Hochschule Bremerhaven w Uniwersytecie Morskim w Gdyni, a następnie studenci UMG udają się do Hochschule Bremerhaven (21 – 28.05.2024), gdzie będą kontynuować zajęcia wspólnie ze studentami niemieckimi.

Seminarium otworzył JM Rektor UMG prof. dr hab. kpt. ż.w. Adam Weintrit, który powitał uczestników i przypomniał o wieloletniej współpracy między UMG i Hochschule Bremerhaven.

Tradycyjnie w seminarium uczestniczy po 10 studentów z obu uczelni. W tym roku gościmy również dwóch profesorów z Hochschule Bremerhaven: prof. Gerharda Feldmeiera oraz prof. Hansa Rummla.

Program seminarium obejmuje wykłady w języku angielskim realizowane przez wykładowców obu uczelni, spotkania z władzami uczelni i przedstawicielami organizacji studenckich, a także wizyty w polskich i niemieckich przedsiębiorstwach.

Podczas pierwszej części seminarium w Gdyni dla uczestników zostaną wygłoszone interesujące wykłady:

  1. Artificial intelligence in science zaprezentowany przez prof. Ireneusza Czarnowskiego
  2. Managing Cultural Diversity in Europe, part I przygotowany przez prof. Gerharda Feldmeiera
  3. Food as the main threat to human health przygotowany przez dr inż. Joannę Newerli-Guz
  4. More than words – the role of interpersonal communication in business (interactive lecture) przygotowany przez dr Agnieszkę Czarnecką

Poza celami naukowo-dydaktycznymi, seminarium ma za zadanie przybliżyć studentom polskim i niemieckim warunki funkcjonowania obu uczelni i zachęcić do podjęcia studiów w uczelniach partnerskich w ramach programu Erasmus+, jak również umożliwić im poznanie historii i kultury obu regionów – Pomorza i landu Bremy.

Integracji młodzieży obu uczelni podczas pierwszego tygodnia seminarium sprzyjać będą przygotowane liczne atrakcje, m.in.:

  • spotkanie integracyjne w klubie Bukszpryt zainicjowane przez Parlament Studentów UMG,
  • wizyta w planetarium oraz zapoznanie się z zasadami działania symulatorów na Wydziale Nawigacyjnym UMG,
  • zwiedzanie Gdyni – gdyński modernizm,
  • zwiedzanie zamku w Malborku,
  • wspólne odkrywanie najważniejszych zabytków Gdańska i inne.

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

M. Popek
09.05.2024