Inauguracja projektu "Science4Business - Nauka dla Biznesu" na UMG

Innowacje na Fali - Kreatywność i współpraca konsorcjum w praktyce w ramach Inkubatora Rozwoju

Na początku lipca 2025r. w murach UMG odbyło się spotkanie inaugurujące projekt "Science4Business - Nauka dla Biznesu" – Inkubator Rozwoju realizowany przez Centrum Transferu Technologii UMG w 5-cio podmiotowym konsorcjum w składzie: Uniwersytet Morski w Gdyni jako Lider, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy oraz Instytut Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX”.

Wydarzenie zainaugurował Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Współpracy i Rozwoju - Prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk, który na wstępnie szczególnie podkreślił siłę różnorodności i indywidualny charakter poszczególnych partnerów konsorcjum. Wskazał również, że takie partnerstwo gwarantuje duży potencjał i pozwala na wzajemne uzupełnianie kompetencji, doświadczeń oraz wywołanie istotnego efektu synergii. Dr inż. Magdalena Kukowska-Kaszuba – Dyrektor Centrum Transferu Technologii przypomniała cele i założenia wspólnego projektu, wyraźnie zaznaczając aspekty środowiskowe projektu, a także konieczność poszukiwania takich właśnie rozwiązań w aktualnym portfolio technologicznym konsorcjum. Podkreśliła też konieczną dla projektu zmianę kierunku myślenia o procesach badawczych w uczelniach i instytutach generowaną poprzez wzmocnienie idei ekoinnowacji oraz uwzględnianie w pracach B+R aspektu zielonych technologiach i zasady zrównoważonego rozwoju.

Głównym celem spotkania były pierwsze warsztaty design thinking pt. „Mapowanie potencjału organizacji badawczych”, które poprowadziła mentorka Marta Wangin -  Dyrektor Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Warsztaty przebiegły w atmosferze wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Były pełne interakcji i kreatywnych ćwiczeń skupionych wokół poszukiwania obszarów współpracy badawczej w ramach konsorcjum. Najważniejszym wyzwaniem stało się zaprojektowanie mapy potencjału badawczego jako narzędzia i drogowskazu do pracy dla brokerów z poszczególnych jednostek, tak by móc pokonywać ograniczenia dotyczące wielu nierynkowych wyników B+R i uwzględniać je w ofercie technologicznej.

Warsztaty, które zrealizowano w UMG to początek działań w ramach projektu „Science4Business – Nauka dla biznesu”, którego celem nadrzędnym jest zwiększenie efektywności współpracy z biznesem w różnych obszarach działalności konsorcjum. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych jednostek, a także wykorzystywanie opracowanych przełomowych rozwiązań technologicznych w gospodarce. W tym zakresie Centra Transferu Technologii partnerskich instytucji wkrótce będą prowadziły dedykowany dla ich zespołów badawczych nabór na mikrogranty obejmujące badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe o potencjale komercjalizacyjnym tzw. prace przedwdrożeniowe. Działania te przyczynią się do zwiększenia współpracy z otoczeniem gospodarczym poprzez komercjalizację i wdrożenie wyników badań pochodzących z uczelni do sektora przemysłowego oraz generowania realnego wpływu na społeczeństwo z regionu i kraju.

Spotkanie przedstawicieli partnerów konsorcjum na UMG zakończyło się zwiedzaniem symulatora mostka nawigacyjnego i pokazem w Planetarium im. A. Ledóchowskiego na Wydziale Nawigacyjnym.

Zdjęcia pochodzą z zasobów konsorcjum S4B – UMG, Moratex, UWM

 

Więcej informacji na stronach:

https://umg.edu.pl/inkubator-rozwoju-w-ramach-projektu-science4business-nauka-dla-biznesu

https://umg.edu.pl/aktualnosci/2025/reprezentacja-centrum-transferu-technologii-na-konferencji-inauguracyjnej-projektu

 

Działanie realizowane w ramach Projektu niekonkurencyjnego pn. „Science4Business - Nauka dla Biznesu” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 2.5 Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

M.Kukowska-Kaszuba
15.07.2025