Nowi absolwenci studiów podyplomowych branży offshore na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Absolwenci i wykładowcy studiów podyplomowych oraz przedstawiciele Władz UMG. fot. Maciej Czarniak

W sobotę 12 kwietnia w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyło się zakończenie trzeciej edycji studiów podyplomowych "Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej". Studia są realizowane na Wydziale Nawigacyjnym UMG i w trzeciej edycji mury naszego Uniwersytetu opuściło 26 Absolwentów tego kierunku studiów.

Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem przez kierownika studiów dr hab. Agnieszkę Blokus-Dziula, która podziękowała wszystkim obecnym za przyjęcie zaproszenia, a Absolwentom za wspólnie spędzony rok. Następnie wystąpił Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia UMG, dr hab. Sambor Guze, który podziękował Absolwentom za zaufanie oraz wybór oferty kształcenia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W swojej wypowiedzi wrócił do początków powstania tych studiów, przypominając, że współtwórcą tej idei był dr inż. kpt. ż.w. Przemysław Wilczyński, a ciągłe zainteresowanie tym kierunkiem potwierdza słuszność decyzji o ich realizacji.

   

Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia UMG, dr hab. Sambor Guze. fot. Maciej Czarniak

 

W ramach trzeciej edycji studiów powstała monografia „Wybrane zagadnienia zarządzania ryzykiem w przemyśle offshore” będąca kontynuacją i uzupełnieniem publikacji „Zarządzanie ryzykiem w przemyśle offshore”. Obie pozycje powstały w ramach studiów podyplomowych „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej” i są poświęcone tematyce tych studiów, a zostały wydane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Rozdziały, podobnie jak poprzednio, zostały przygotowane przez wykładowców, absolwentów i uczestników studiów. Agnieszka Blokus-Dziula dziękując wszystkim Autorom i Recenzentom za wkład, zaufanie i wsparcie tej inicjatywy, zachęcała do lektury tej pozycji. Elektroniczna wersja publikacji dostępna jest na stronie Wydawnictwa UMG: https://wydawnictwo.umg.edu.pl/content/wybrane-zagadnienia-zarz%C4%85dzania-ryzykiem-w-przemy%C5%9Ble-offshore

 

Kierownik studiów podyplomowych "Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej" – dr hab. Agnieszka Blokus-Dziula. fot. Maciej Czarniak

 

Prorektor ds. Nauki UMG, dr hab. Dariusz Barbucha, w swoim wystąpieniu także odniósł się do inicjatywy powstania w ramach studiów publikacji z tematyki branży morskiej energetyki wiatrowej i przemysłu wydobywczego. Ponadto zaznaczył, że sukcesem tych studiów jest fakt, że mury UMG opuszczają Absolwenci kolejnej już edycji, a kontynuacja realizacji kolejnych edycji i utrzymanie poziomu oraz zainteresowania danym kierunkiem nie jest łatwym zadaniem.

    

Prorektor ds. Nauki UMG, dr hab. Dariusz Barbucha. fot. Maciej Czarniak

 

Do Absolwentów i gości zwrócił się także Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Współpracy i Rozwoju UMG, prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk, podkreślając, że przy realizacji tych studiów jeszcze mocniej rozwinęła się i ugruntowała współpraca pomiędzy przemysłem i biznesem a naszą Uczelnią.

    

Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Współpracy i Rozwoju UMG, prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk. fot. Maciej Czarniak

 

Na uroczystości nie mogło zabraknąć oczywiście wykładowców, bez których – jak zaznaczyła Agnieszka Blokus-Dziula dziękując za współpracę, wsparcie i zaufanie – te studia nie byłyby realizowane. Wśród nich głos zabrał Łukasz Sikorski, związany ze studiami podyplomowymi "Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej" od pierwszej edycji. Zwracając się do Absolwentów, w odniesieniu do tematyki studiów i zarządzania ryzykiem, swoją wypowiedź zakończył przesłaniem, aby w działaniach i podejmowaniu decyzji nie zapominać także o kierowaniu się sercem.

    

Łukasz Sikorski. fot. Maciej Czarniak

 

Po tych wystąpieniach nadszedł moment na najważniejszy punkt programu – wręczenie świadectw, upamiętnione wspólnym zdjęciem. Miłym akcentem było podziękowanie złożone przez Absolwentów studiów na ręce Agnieszki Blokus-Dziula oraz wspólne zdjęcie Absolwentów i gości.

 

Absolwenci trzeciej edycji studiów. fot. Maciej Czarniak

    

fot. Maciej Czarniak

 

Na zakończenie uroczystości, Joanna Rybicka-Gornowicz i Robert Grzegorowski zaprosili wszystkich obecnych do dyskusji i wymiany doświadczeń.

   

Prowadzący dyskusję – Joanna Rybicka-Gornowicz i Robert Grzegorowski. fot. Maciej Czarniak

 

Joanna Rybicka-Gornowicz rozpoczęła dyskusją pytając świeżo upieczonych absolwentów w jakim zakresie prezentowana wiedza z obszaru zarządzania ryzykiem będzie implementowana w ich obecnej pracy. Następnie Robert Grzegorowski poruszając bieżące problemy dopytywał jakie ryzyka, zdaniem uczestników, mogą się zmaterializować w sektorze MEW z perspektywy obecnej sytuacji geopolitycznej oraz jakie ryzyka stworzył dynamiczny wzrost mocy WTG, biorąc pod uwagę technologię, Q&M oraz supply chain.

   

   

fot. Maciej Czarniak

 

Uczestnicy dyskusji, wśród kluczowych kompetencji z perspektywy realizacji projektów w sektorze MEW, wskazywali często umiejętności miękkie, do czego właśnie w czasie prowadzonych zajęć przekonywała ich Joanna Rybicka-Gornowicz. W dyskusji chętnie brali udział zarówno absolwenci, w tym także absolwenci poprzednich edycji studiów, jak i wykładowcy oraz przedstawiciele Władz UMG.

   

fot. Maciej Czarniak

 

Były także pamiątki w postaci książki pt. „Wybrane zagadnienia zarządzania ryzykiem w przemyśle offshore”.

     

fot. Maciej Czarniak

 

Dziękujemy wszystkim obecnym na zakończeniu za miło spędzony czas i spotkanie, a wszystkim Absolwentom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów we wdrażaniu wiedzy i umiejętności zdobytych w czasie naszych studiów w praktyce!

Już niedługo przekażemy informacje dotyczące kolejnej edycji studiów, która rozpocznie się od października br.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Blokus-Dziula
18.04.2025