Prawo ochronne dla rozwiązania "Narzędzie skrawające hybrydowe"

Plansza z tytułem Prawo ochronne dla UMG

Urząd Patentowy RP przyznał na rzecz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prawo z rejestracji wzoru przemysłowego pt. „Narzędzie skrawające hybrydowe” i wydał świadectwo rejestracji o nr PL 30043. Twórcą innowacyjnego rozwiązania jest dr inż. Olga Łastowska, adiunkt w Katedrze Podstaw Techniki Wydziału Mechanicznego UMG.

Zastrzeżone rozwiązanie pozwala na usuwanie nadlewu wewnątrz rur lub elementów walcowych spoiny metodą skrawania i nagniatania po ich łączeniu przez spawanie czołowe. Nowa i oryginalna postać wzoru przemysłowego przejawia się w kształcie, układzie i cechach linii, konturów i wyglądzie, zwłaszcza jego elementów składowych, jak również w ukształtowaniu. Narzędzie przeznaczone jest do montażu w urządzaniach hydraulicznych bez stosowania specjalnego parku maszynowego, a usuwanie spoiny odbywa się w jednym posuwnym ruchu narzędzia, poprzez nacisk prasy hydraulicznej. Narzędzie znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie występują elementy do obróbki po spawaniu czołowym, gdy wymagana jest trwała i wytrzymała konstrukcja m.in. przemysł okrętowy, lotniczy, zbrojeniowy, transport kolejowy, czy energetyczny.

Ten sukces nie byłby możliwy bez wsparcia rzecznika patentowego dr Magdaleny Kukowskiej-Kaszuba – Dyrektorki CTT, która reprezentowała Uniwersytet Morski w Gdyni w procedurze zgłoszeniowej.

Nowe rozwiązanie zasili portfel debiutujący oferty technologicznej należącej do Uczelni i będzie promowane na najbliższych Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG® 2025 w Katowicach. 

Serdecznie gratulujemy!
Zespół Centrum Transferu Technologii

Więcej o ofercie technologicznej: https://umg.edu.pl/oferta-technologiczna

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

M. Żur-Lewandowska
27.05.2025