Uroczysta inauguracja projektu "Zdolni z Pomorza - Uniwersytet Morski w Gdyni"

Uroczysta inauguracja projektu  "Zdolni z Pomorza - Uniwersytet Morski w Gdyni"

W dniu 15 marca 2025 r. na Uniwersytecie Morskim w Gdyni miała miejsce uroczysta inauguracja kolejnej edycji projektu "Zdolni z Pomorza - Uniwersytet Morski w Gdyni", realizowanego w ramach przedsięwzięcia strategicznego dla województwa pomorskiego. Projekt stanowi istotny krok Uniwersytetu Morskiego w Gdyni we wsparciu i rozwoju uczniów uzdolnionych z województwa pomorskiego. W wydarzeniu uczestniczył kierownik projektu, Prorektor ds. Nauki, dr hab. Dariusz Barbucha, prof. UMG, a honorowym gościem był przedstawiciel przedsięwzięcia strategicznego "Zdolni z Pomorza" z Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Dorota Granoszewska-Babiańska, Kierownik Referatu Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych.

Podczas uroczystości zgromadzeni uczniowie, nauczyciele i goście mieli okazję zapoznać się z założeniami projektu, którego głównym celem jest zapewnienie uczniom ze zdiagnozowanymi uzdolnieniami, potrzebami i barierami o charakterze społeczno-ekonomicznym i terytorialnym odpowiedniego wsparcia w rozwoju. W swoim przemówieniu Rektor podkreślił znaczenie przedsięwzięcia strategicznego "Zdolni z Pomorza" w obszarze edukacji, zwracając uwagę na współpracę oraz zaangażowanie zespołu realizującego projekt.

Przedstawiciel przedsięwzięcia strategicznego "Zdolni z Pomorza" z Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Dorota Granoszewska-Babiańska, Kierownik Referatu Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych, w swoim przemówieniu wyraziła uznanie dla inicjatywy oraz zapewniła o wsparciu w dalszej realizacji działań związanych z projektem.

Krótka charakterystyka projektu i planowane w jego ramach formy wsparcia oferowane dla uczniów przez Uniwersytet Morski w Gdyni, zaprezentowane zostały przez opiekunów naukowych projektu: z fizyki – dr Emilię Baszanowską oraz z informatyki – dr Natalię Pawłowską. Podczas inauguracji uczestnicy mieli okazję wymienić się doświadczeniami i omówić możliwości współpracy. Uroczystość była nie tylko oficjalnym rozpoczęciem projektu, ale także okazją do podkreślenia znaczenia innowacji oraz współpracy między instytucjami.

Po oficjalnym rozpoczęciu odbyły się dwa spotkanie akademickie z fizyki pt. "Dźwięk w akcji - tajemnice fal akustycznych" i spotkanie akademickie z informatyki pt. "Od zera do chatbota: AI Asystent". Na zajęciach akademickich z fizyki uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w pokazach i samodzielnego przeprowadzenia eksperymentów co pobudza ciekawość i kreatywne myślenie. Udział uczniów w zajęciach akademickich to cenna okazja do nauki i poznania przyrody poprzez doświadczenie, co podkreśla aspekt praktyczny zajęć. Z kolei w trakcie laboratoriów z informatyki uczniowie poznali język programowania - Python i jego zastosowania w szybko rozwijających się dzisiaj rozwiązaniach z zakresu sztucznej inteligencji. Zajęcia te wniosły istotny wkład w rozwój kompetencji cyfrowych uczniów.

Wizyta była wartościowym doświadczeniem, które pozwoliło uczniom pogłębić zainteresowania informatyką i fizyką oraz zapoznać się z działalnością środowiska akademickiego. 

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

E. Baszanowska
15.03.2025