"Bałtyk - nasze morze. Co naprawdę kryje się w wodach u bram Gdyni?" Zapraszamy na pierwszą z cyklu prelekcji UMG na 100-lecie Gdyni
W dniu 9 kwietnia 2025 roku o godzinie 18:00 w auli Wydziału Nawigacyjnego UMG, który mieści się na gdyńskim nabrzeżu, w sąsiedztwie planetarium – przy alei Jana Pawła II 3, odbędzie się pierwszy wykład, realizowany przez Uniwersytet Morski w Gdyni w ramach cyklu wykładów popularnonaukowych przygotowanych na stulecie Gdyni przez gdyńskie uczelnie wyższe i samorząd. Temat pierwszej prelekcji poświęcony będzie Bałtykowi, a prelegentką będzie dr hab. Magdalena Bogalecka, prof. UMG.
Prof. Magdalena Bogalecka, zachęcając do udziału w wykładzie, informuje:
Morze Bałtyckie to akwen młody, płytki i niemal całkowicie zamknięty, przez co szczególnie wrażliwy na zanieczyszczenia i różnorodne presje środowiskowe. Podczas wykładu "Bałtyk – nasze morze. Co naprawdę kryje się w wodach u bram Gdyni?" omówię, jak m.in. transport morski, działalność offshore, zalegające na dnie wraki i zatopiona broń, a także codzienne działania ludzi na lądzie, również te podejmowane daleko od wybrzeża, wpływają na jego stan oraz dlaczego skutki tych zmian pozostają odczuwalne przez lata.
Prelegentka, dr hab. Magdalena Bogalecka, prof. UMG, jest chemikiem z wykształcenia, doktorem nauk ekonomicznych w zakresie towaroznawstwa oraz doktorem habilitowanym nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport. Od 1995 roku pracuje jako nauczyciel akademicki i naukowiec w Katedrze Jakości Produktów Przemysłowych i Chemii na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości, którą kieruje od 2022 roku.
Do kogo adresowane są wykłady, a także jaka jest idea wydarzenia, tłumaczy Prorektor ds. Nauki dr hab. Dariusz Barbucha, prof. UMG:
Cykl wykładów popularnonaukowych jest efektem współpracy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, Uniwersytetu WSB MERITO Gdynia oraz Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego z Miastem Gdynia.
Poprzez prelekcje chcemy podkreślić rolę gdyńskich uczelni w rozwoju miasta oraz aktywnie włączyć się w obchody jego stulecia. Cieszę się, że Uniwersytet Morski w Gdyni jest częścią tego ważnego w ramach jubileuszu, projektu dedykowanego przede wszystkim mieszkańcom miasta.
Uniwersytet Morski w Gdyni przygotował w ramach cyklu 9 wykładów, a każdy z nich wpisuje się w tematykę badań czy też zajęć prowadzonych w naszej Uczelni. Pierwszy przygotowany przez nas wykład odbędzie się już 9 kwietnia, a ostatni zaplanowaliśmy na 26 listopada 2026 roku.
Wydarzenie to obejmuje otwarte wykłady popularnonaukowe i wpisuje się w całoroczny cykl wykładów „Gdynia! Wybór na dziś. Miasto na jutro”, realizowanych z okazji 100-lecia miasta.
Przez cały rok jubileuszowy gdyńscy wykładowcy akademiccy wychodzić będą z sal wykładowych oraz laboratoriów badawczych, by dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i osiągnięciami z mieszkańcami Gdyni i okolic.
Wykłady prowadzone przez Uniwersytet Morski w Gdyni będą odbywać się cyklicznie o godz. 18:00 w wybrane czwartki (według harmonogramu dostępnego na stronie Uczelni), w auli Wydziału Nawigacyjnego UMG przy alei Jana Pawła II 3. Wstęp jest wolny, a po wykładzie będzie można osobiście porozmawiać z prelegentem.
Harmonogram wykładów naukowców Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest dostępny na stronie Uczelni pod linkiem Prelekcje naukowców UMG na 100-lecie Gdyni | Uniwersytet Morski w Gdyni

