Rejsy "Daru Młodzieży"

1983 r. - 22 lipca wypłynął na zlot żaglowców szkolnych z okazji 400 lecia zamku w Osace. Pod dowództwem kpt. ż.w. Tadeusza Olechnowicza. "Dar Młodzieży" zabrał na pokład 119 studentów Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, którzy spędzili na morzu pełny semestr nauki. Wpływając w paradzie do Osaki, fregata utrzymała wszystkie żagle wchodząc do wewnętrznego portu, co wywołało owacje zgromadzonych na nabrzeżu tłumów . Przez 12 dni pobytu w Osace przewinęło się przez pokład ponad 200 000 gości. Podróż trwała 217 dni, żaglowiec przebył 28 065 mil morskich i odwiedził 13 portów.

 

1984 r. - kolejnym wielkim rejsem był udział w Operacji Żagiel '84, organizowanej w 450 rocznicę odkrycia drogi rzeką Św.Wawrzyńca, przez francuskiego żeglarza Jaquuesa Cartiera. "Dar Młodzieży" wypłynął 31 marca ze studentami Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Oficjalny start nastapił 18 kwietnia z Brestu. Pierwszy etap rozegrano na Bermudach, drugi wzdłuż wybrzeży Ameryki Pn. do Halifaxu. Na tym etapie "Dar Młodzieży" zwyciężył z takimi konkurentami jak amerykański "Eagle" i boliwijski "Simon Boliwar". Wspolna żegluga wszystkich żaglowców prowadziła do portu Gaspe u ujscia rzeki Św.Wawrzyńca, a następnie do Quebec - gospodarza zlotu.

1986r. - 10 lipca  "Dar Młodzieży" pod dowództwem kpt.ż.w. Leszka Wiktorowicza wyruszył z Gdyni na kolejne regaty: Operacja Żagiel '86 do Newcastle. Przez 4 dni postoju, przez pokład "Daru Młodzieży" przewinęły się tłumy zwiedzających, a statek uznano najpiękniejszym żaglowcem Operation Sail '86. Podczas wyścigu nie sprzyjały naszemu żaglowcu wiatry, mimo morderczej pracy studentów i załogi, pierwszy na mecie zjawił się "Kruzensztern".

1987/1988  -   "Dar Młodzieży" odbył swą najdłuższą i najgłośniejszą podróż na zlot z okazji 200-lecia osadnictwa europejskiego na kontynencie australijskim. Wyprawa została zaplanowana jako rejs dookoła świata - po entuzjastycznym przyjęciu w portach australijskich, przez Nową Zelandię, żaglowiec wziął kurs na Horn. Trawers przylądka  minął 6 marca 1988 roku, o godz. 7.15 czasu statkowego. W sumie podczas 274 dni zostawił za rufą 36 352 mil morskich. Podczas rejsu, za najdłuższy nieprzerwany przelot pod żaglami, wynoszący 1241 Mm, otrzymał nagrodę tzw. "Boston Tea Pot".

Ponadto w latach 1987 - 1988 "Dar Młodzieży" odbywał krótkie rejsy szkoleniowe po Bałtyku z członkami Ligi Morskiej i innych organizacji młodzieżowych zwiazanych z morzem.

1992 r. - kolejna oceaniczna wyprawa i udział w regatach "Columbus '92" organizowanych z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki. Fregata zajęła III miejsce w klasie A.

1997 r. -  kolejna wielka wyprawa do Japonii (28.12.96 - 20.08.97) i udział w regatach "Osaka Sail '97" i w uroczystościach 100-lecia portu Osaka. W regatach, pokonując wiele sławnych żaglowców, "Dar" zajął I miejsce w klasie A.

1998 r. -  statek uczestniczył w regatach Cutty Sark Tall Ships Races 98 w portach Delfzijl, Falmouth i Lizbona. W Falmouth pokład odwiedziła księżniczka Anna. Ponadto gościł w portach: Stavanger, Kiel, Bremerhaven i Szczecinie.

1999 r. - statek odwiedził porty w Travemunde, Cobh, Kiel, W Rouen statek uczestniczył w zlocie żaglowców L Armada de la Siecle. Następnie popłynął do Saint Malo gdzie uczestniczył w rozpoczęciu Cutty Sark Tall Ship Races. Pozostałe porty odwiedzone w 1999 roku to Kristiansand, Bremerhaven, Aalborg, Szczecin oraz Kopenhaga

2000 r. -  "Dar Młodzieży" w Southampton, następnie udział w regatach żaglowców OpSail 2000 na trasie Cadiz-Boston oraz Boston-Amsterdam, odwiedzając porty na Bermudach oraz Norfolk, Wilmington, Philadelphia, New York, Halifax, Scheveningen, Iimuiden. W drodze powrotnej zawitał do Bremerhaven i Kopenhagi.

2001 r. -  wizyta w Visby., następnie Delfizijl, Bremerhaven, Travemünde. Na trasie Gdynia-Antwerpia-Alesund-Orsta-Maloy-Flam-Bergen-Esbjerg brał brał udział w regatach Cutty Sark 2001 oraz aktywnie uczestniczył na  Bałtyku w akcji ratowniczej jachtu, który miał awarię steru, podczas bardzo trudnych warunków pogodowych ( wiatr 11 st. B). W drodze powrotnej odwiedził: Douglas, Portsmouth oraz popłynął jeszcze do Antwerpii i Ostenda.

2002 r. - udział w Europaliach na trasie Bilbao-Santander-Gijon. Nastepnie połynął do Delfzijl, Kiel. Podczas rejsu Gdynia-Bremerhaven-Santander-Portsmouth-Bremerhaven-Travemunde brał udział w regatach Tall Ship Races. W tym roku odwiedził jeszcze: Sztokholm, Świnoujście, Wismar oraz Kopenhagę.

2003 r. - wizyta w Malmö oraz Edynburgu, gdzie brał udział w uroczystościach Festiwalu Morza. W tym samym roku na trasie Gdynia-Ryga statek zajął drugie miejsce podczas Operacji Żagiel. Ponadto odwiedził porty: Rouen, Delfzijl, Turku, Travemunde, Bremerhaven, Aarhus oraz La Coruna i Szczecin.

2004 r. - wizyty w portach Kalmar, St. Petersburg, Ryga. Udział w licznych imprezach związanych z Dniem Morza w portach Barcelony, Brestu, Antwerpii oraz Bremerhaven. W Kłajpedzie hucznie witany przez władze miasta oraz orkiestrę, która odegrała hymny Polski i Litwy. Odwiedził również Stavanger oraz Cuxhaven,

2005 r. - rejs do portów Rygi i Kalmaru. W Oslo statek uczestniczył w Światowej Wystawie Budownictwa Okrętowego, natomiast w Portsmouth uczestniczył w obchodach 200-rocznicy bitwy pod Trafalgarem. Na trasie Cherbourg- Frederikstad brał udział w II etapie regat Tall Ship Races 2005 oraz w zlocie żaglowców Sail International Tall Ship Races. W Amsterdamie uczestniczył w imprezie Sail 2005. Pozostałe porty które odwiedził to: Klajpeda, Bremerhaven, Oslo, Szczecin, Douglas, Blyth, New Castle, Iimuiden, Amsterdam oraz Helsinki i Tallin.

2006 r.  -  na trasie Saint Malo-Lisbona-Cadiz-La Coruna-Antwerpia statek brał udział w regatach organizowanych przez Sail Training International oraz odwiedził porty: Oslo, Ryga, Talin Helsinki, Rotterdam, Las Palmas, Bremerhaven, Świnoujście, Travemünde, Waremünde.

2007 r. - udział w regatach Word Cup Pokal na trasie z Travemünde do Warnemünde; Tall Ships' Races na trasie Aarhus - Kotka- Stockholm - Szczecin; Sail de Ruyter startując z holenderskiego Vlissingen i Cuxhaven Sail. Na pokładzie gościli przedstawiciele młodzieży w ramach szczytu J8, spotkania zorganizowanego przy udziale UNICEF. Przy współpracy z IMO zrealizowane zostały praktyki marynarskie dla 50 studentów afrykańskich akademii morskich.

2008 r. - po raz pierwszy przeprowadzone zostały, trwające trzy tygodnie, praktyki 150 uczniów z belgijskiej szkoły morskiej Hogere Zeevaartschool. Przedsięwzięcie odniosło sukces i zaowocowało dalszą współpracą. W czerwcu żaglowiec uczestniczył w obchodach Dni Morza w Szczecinie. Podczas pierwszego etapu regat Tall Ships' Races "Dar Młodzieży" zajął III miejsce. W ramach tych regat, statek odwiedził porty Liverpool, Maloy i Den Helder. Uczestniczył  także w regatach L'Armada Rouen, Hanse Sail Rostock i Lütte Sail Bremerhaven 2008.

2009 r. - rozpoczął się od rejsu z polskimi żeglarzami do Antwerpii, gdzie swoje praktyki rozpoczęli studenci tamtejszej akademii morskiej Hogere Zeevaartschool. Żaglowiec odbył z nimi podróż do portów Bilbao i Brest. Następnie cykl rejsów do Warnemunde, Świnoujścia i Szczecina. Kolejnym ważnym wydarzeniem uczestnictwo w regatach The Tall Ships Races, tym razem gospodarzami były porty Gdynia, Sankt Petersburg, Turku i Kłajpeda. Później "Dar" wziął udział w regatach Hanse Sail Rostock, Lutte Sail Bremerhaven i DelfSail 2009. We wrześniu do hiszpańskiego Santander popłynęli, razem z naszymi studentami, kadeci z krajów afrykańskich. Był to już trzeci taki wspólny projekt AM i IMO.

2010 r. -  sezon rozpoczął się 22 lutego praktyką marynarską studentów Wydziału Mechanicznego AM . Później statek z grupą ponad 100 żeglarzy, popłynął do Antwerpii, gdzie praktykę rozpoczęli studenci belgijskiej Hogere Zeevaartschool. Program ich praktyk obejmował odwiedziny w portach Cobh i Tanger. Przed regatami Historical Seas Tall Ships Regatta w Volos, statek odwiedził Pireus, gdzie gościł Sekretarza Generalnego IMO, pan Efthimiosa E. Mitropulos'a. Z Volos, "Dar" popłynął do Warny i Stambułu, a na trzecim etapie ze Stambułu do Lavrion, żaglowiec wygrał w klasie A. Podczas corocznych regat TSR statek gościł w Antwerpii, Aalborgu i Kristiansand, następnie wziął udział w Hanse Sail Rostock, odwiedził Świnoujście, Amsterdam i Bremerhaven. We wrześniu, w ramach obchodów Roku Chopinowskiego, w rejs do 5 europejskich portów udało się 100 muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic.

2011 r. - sezon rozpoczęły rejsy z żeglarzami i studentami belgijskiej Hogere Zeevaartschool, którzy z Antwerpii popłynęli do Ponta Delgada. W dalszej części sezonu fregata przez Hamburg i Lubekę wróciła na Bałtyk i tutaj głównie prowadzone były kolejne rejsy szkoleniowe ze studentami Akademii Morskich z Gdyni i Szczecina oraz uczniami średnich szkół morskich. Na trasie Greenock, Lerwick, Stavanger, Halmstad udział w regatach Tall Ships Races, a na trasie Kłajpeda, Turku, Gdynia, udział w The Culture 2011 Tall Ships Regatta i w Rostocku - Hansa Sail.

2012 r. - podobnie jak poprzednio, rozpoczęli sezon morski żeglarze, a po nich na trasie Antwerpia, Cadiz, Santander studenci belgijskiej Hogere Zeevaartschool . Później "Dar" zawijał do Antwerpii, Hamburga, Szczecina, Oslo, Fredericii, Rostocku, by z Gdyni na trasie  St Malo - Lizbona - Cadiz uczestniczyć w regatach The Tall Ships Races, zajmując na kolejnych etapach II i III miejsce w klasie A. Studenci I roku i kandydaci Wydziału Nawigacyjnego zakończyli bałtyckimi rejsami sezon praktyk.

2013 r. - podczas 10 podróży, "Dar" odwiedził 12 portów zagranicznych  - Antwerpia (dwukrotnie), Porto, Dublin, Hamburg, Bremerhaven (dwukrotnie), Dunkierka, Rouen, Den Helder, Aarhus, Warnemunde, Skagen, Amsterdam oraz Szczecin (dwukrotnie). Praktykę odbyło: 487 studentów Akademii Morskiej w Gdyni, 231 studentów Akademii Morskiej w Szczecinie, 209  uczniów średnich szkół morskich, 71 żeglarzy, 130 studentów  Hogere Zeevaart School  w Antwerpii,  92 polskich lekarzy -  w sumie 1220 osób. „Dar Młodzieży”  siedmiokrotnie brał udział w zlotach żaglowców: Escale a Dunkerque – Dunkierka; L’Armada de la Liberte 2013 -  Rouen; Sail Den Helder 2013 – Den Helder; The Tall Ships Races 2013 - Aarhus – udział w starcie do regat; The Tall Ships Races 2013 - Szczecin – funkcje reprezentacyjne podczas finału regat, z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego; Sail Bremerhaven 2013 – Bremerhaven; Hansa Sail 2013 - Warnemunde. Ponadto uczestniczył w wyjątkowym „Rejsie dla Serca” na trasie Gdynia – Skagen – Amsterdam. Uczestniczyło w nim 92 polskich kardiologów – delegatów na Europejski Kongres Kardiologiczny. Rejs był formą podziękowania Holendrom za pomoc udzieloną w latach 1983-1990 polskim dzieciom z wrodzonymi wadami serca.

2014 r. - "Dar Młodzieży" w ramach 8 podróży szkoleniowych przepłynął 16 191 Mm, odwiedził 12 portów zagranicznych. Ze studentami belgijskiej Hogere Zevartschool popłynął do Funchal na Azorach, brał udział w zlocie "Operacja Żagle Gdyni 2014", upamiętniającej pierwszą gdyńską Operation Sail z 1974 r. W większości portów brał udział w zlotach żaglowców. W wyścigu "Falmouth - Royal Greenwich Tall Ship's Regatta", mimo słabych wiatrów "Dar"  był najszybszy w swojej klasie.

2015 r. - bilans sezonu morskiego: > 10 podróży szkoleniowych w których przepłynął 14 852 Mm; > 1003 praktykantów w tym - 404 studentów Akademii Morskiej w Gdyni, 128 studentów Akademii Morskiej w Szczecinie, 125 studentów Akademii Morskiej w Antwerpii, 262 uczniów średnich szkół morskich z Gdańska, Szczecina i Świnoujścia, 84 żeglarzy; na trasie Amsterdam - Londyn płynęła grupa 49 lekarzy - polskich delegatów na europejski kongres kardiologiczny; > odwiedził 12 portów zagranicznych (Antwerpia, Praia da Vitoria, Hamburg, Kłajpeda, Kilonia, Kristiansand, Warnemunde, Amsterdam, Aalborg, Bremerhaven, Den Helder, Londyn) i 3 krajowe (Gdynia, Szczecin, Świnoujście), w większości uczestniczył w zlotach żaglowców w tym tak prestiżowych jak Kielerwoche, Sail Amsterdam czy urodziny portu Hamburg;  

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
27.09.2013
Wprowadzenie:
A.Gosk 27.09.2013
Ostatnia modyfikacja:
A.Gosk 11.02.2016