KONKURS SZANTOWY

Port to jest poezja – ogłaszamy konkurs!

Żeglując po wodach mórz i oceanów do uszu marynarzy docierają różne odgłosy. Jednak czy wiecie, co, poza szumem wiatru, rozbrzmiewa najgłośniej pośrodku bezmiaru wód? Odpowiedź może być tylko jedna – melodie szant!

Krótki rys historyczny – co to takiego szanta?

„Na statek zaciągnąłem się, gdym dzieckiem jeszcze był. Żeglować chciałem pośród mórz do końca moich dni”. Tęsknota za morzem, miłość do żywiołu, trud pracy marynarza – to jedne z najbardziej popularnych motywów królujących w pieśniach tkanych wiatrem i kroplami słonej, morskiej wody – szantach. Szantami nazywamy piosenki żeglarskie, których korzenie, w zależności od źródeł, sięgają XVI-XVII wieku. Wydawać by się mogło, że pisano je dla utrwalenia realiów pracy na morzu i marynarskich opowieści, jednak szanty miały inny, nadrzędny i całkiem praktyczny cel: znane przez załogę melodie i rytmy służyły do synchronizacji pracy na żaglowcach. Dlatego też podstawowa definicja klasycznej szanty dotyczy pieśni monotonnej, robotniczej.

Szanty zmieniały się jednak wraz z czasami, a ich rozkwit przypadł na XIX wiek, towarzysząc gwałtownemu wzrostowi handlu morskiego, a później masowej emigracji Europejczyków za ocean. W szantach utrwalone zostały ważne przemiany historyczne, ale też kierują nas one ku podobnym im utworom związanym z pracą w żegludze śródlądowej (flisacy), czy typowo na lądzie (lasy, wieś).

Myślicie, że śpiewanie szant jest proste? Macie przekonanie, że nie jest to wymagający w prezentacji gatunek, gdyż ich rytm i melodia sama niesie i poderwie każdą publiczność?

Sprawdzamy!

Uwaga! Konkurs!

W ramach Morskiego Festiwalu Nauki będziecie mieli wyjątkową okazję spróbować swoich sił i wykonać konkursowy pokaz szanty przed publicznością zgromadzoną na Pikniku Morskim w sobotę, 7 czerwca 2025.

Garść praktycznych informacji

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczestnicy proszeni są o wykonanie utworu szantowego w dowolnym języku (np. po Kaszubsku!). Utwór może być wykonany solo lub w zespole (maksymalnie do 5 osób).

Zgłoszenia konkursowe wraz z niezbędnymi załącznikami można przesyłać do 31 maja 2025 w formie elektronicznej na adres promocjaatumg.edu.pl lub dostarczyć osobiście na Uniwersytet Morski w Gdyni, ul. Morska 81-81, pokój B-105 (Biuro Promocji). Zgłoszenia przysłane po tym terminie nie będą brane pod uwagę. Decyduje data dostarczenia.

Ponieważ żaden szanujący się wilk morski nie będzie pracował po próżnicy, przewidzieliśmy atrakcyjne nagrody.

Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

Śpiewajmy szanty!

Szanty łączą wszystkich ludzi morza, stanowią dobro, którym dzielić można się bez względu na bariery kulturowe czy językowe. Dlatego śpiewajmy szanty! Niech ich rytmiczne, wpadające w ucho melodie przekazywane są kolejnym pokoleniom.

Do usłyszenia podczas konkursu! „Gdzie ta keja, a przy niej…”

 

 

Pliki do pobrania: 

Podmiot udostępniający: 

UMG Zespół ds Promocji