Morski Festiwal Nauki
Już po raz drugi w dniach 05-07.06.2025 r. Uniwersytet Morski w Gdyni, realizując misję społecznej odpowiedzialności nauki, organizuje wyjątkowe wydarzenie jakim jest Morski Festiwal Nauki.
Celem wydarzenia jest popularyzacja nauki i realizowanych badań, a także budowanie świadomości i rozbudzenia zainteresowania nauką wśród społeczeństwa. Festiwal jest doskonałą okazją do integracji i wymiany doświadczeń między środowiskiem akademickim, a instytucjami zewnętrznymi, takimi jak licea i technika, a także studentami i innymi, zainteresowanymi udziałem w wydarzeniu, osobami. Wydziały naszej Uczelni – Elektryczny, Mechaniczny, Nawigacyjny, Zarządzania i Nauk o Jakości oraz Instytut Morski planują zrealizować łącznie około 50 warsztatów, wykładów i spotkań otwartych oraz interaktywne zajęcia, które dają szansę zobrazowania szerokiego zastosowania wyników badań oraz szeroko pojętej nauki w praktycznych zadaniach.
Nauka nie zamyka się jedynie w mądrych księgach, potrafi być ciekawa i zadziwiająca, a ponadto pomaga nam poznać i zrozumieć otaczający nas świat i realizować różne zadania lepiej i skuteczniej.
Dwa dni naukowe
Uczestnicy Morskiego Festiwalu Nauki, podczas dwóch dni trwania wydarzenia, będą mogli poznać ponad 100-letnią historię naszej uczelni, a także zapoznać się z ceremoniałem, zwyczajami i tradycjami morskimi. Dowiedzą się m.in. jaka jest zawartość wapnia w produktach spożywczych, jak poszukiwać „dobrych” cukrów, czy wypadki morskie wpływają na zanieczyszczenie środowiska, jak bezpiecznie zachować się nad wodą podczas wakacji. Przygotowane zostaną również warsztaty z optoelektroniki, morskiego systemu łączności i powiadamiania w niebezpieczeństwie, technik kompozytowych, czy miernictwa technicznego, a także ciekawe wykłady tematyczne dotyczące smart ports, skutecznej komunikacji w turystyce, wirtualnej rzeczywistości w edukacji, elektroenergetyki jądrowej w otoczeniu odnawialnych źródeł energii, zarządzania energią, czy reaktora pirolitycznego. Zajęcia w pierwszym dniu Festiwalu odbędą się w gmachu głównym uczelni natomiast drugiego dnia w budynku Wydziału Nawigacyjnego.
Ponadto uczestnicy Festiwalu będą mogli odwiedzić nowoczesne laboratoria (Laboratorium Wytrzymałości Materiałów, Automatyki i Robotyki) i zapoznać się z działaniem symulatorów (Symulatora Siłowni Okrętowej, Symulatora Manewrowego). Dla pasjonatów astronawigacji będą odbyły się pokazy w Planetarium im. A. Ledóchowskiego.
Piknik Morski czyli trzeci dzień Festiwalu
Zwieńczeniem Morskiego Festiwalu Nauki będzie trzeci dzień wydarzenia podczas którego odbędzie się piknik morski połączony z koncertem szantowym dla uczestników i organizatorów. Piknik odbędzie się na terenie kampusu Wydziału Nawigacyjnego. Będzie to czas integracji społeczności akademickiej UMG z młodymi umysłami, docelowo może przyszłymi naukowcami, a także społeczeństwem. Uświadomienie wszystkim, iż nauka nie jest taka straszna, można się nią bawić, a nawet czerpać z niej radość odkrywając poszczególne jej elementy.
Konkurs szantowy
Podczas pikniku morskiego odbędzie konkurs szantowy dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zgłoszone drużyny będą rywalizowały ze sobą na scenie wykonując repertuar szantowy.
Zapisy
Na zajęcia będą obowiązywały zapisy za pomocą dedykowanego systemu rejestracji dostępnego na stronie: zapisy.umg.edu.pl (ZAPISY WYSTARTUJĄ WKRÓTCE)
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.