Rejsy "Daru Młodzieży"

1983 r. - 22 lipca wypłynął na zlot żaglowców szkolnych z okazji 400 lecia zamku w Osace. Pod dowództwem kpt. ż.w. Tadeusza Olechnowicza. "Dar Młodzieży" zabrał na pokład 119 studentów Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, którzy spędzili na morzu pełny semestr nauki. Wpływając w paradzie do Osaki, fregata utrzymała wszystkie żagle wchodząc do wewnętrznego portu, co wywołało owacje zgromadzonych na nabrzeżu tłumów. Przez 12 dni pobytu w Osace przewinęło się przez pokład ponad 200 000 gości. Podróż trwała 217 dni, żaglowiec przebył 28 065 mil morskich i odwiedził 13 portów.

1984 r. - kolejnym wielkim rejsem był udział w Operacji Żagiel '84, organizowanej w 450 rocznicę odkrycia drogi rzeką Św.Wawrzyńca, przez francuskiego żeglarza Jaquuesa Cartiera. "Dar Młodzieży" wypłynął 31 marca ze studentami Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Oficjalny start nastapił 18 kwietnia z Brestu. Pierwszy etap rozegrano na Bermudach, drugi wzdłuż wybrzeży Ameryki Pn. do Halifaxu. Na tym etapie "Dar Młodzieży" zwyciężył z takimi konkurentami jak amerykański "Eagle" i boliwijski "Simon Boliwar". Wspolna żegluga wszystkich żaglowców prowadziła do portu Gaspe u ujscia rzeki Św.Wawrzyńca, a następnie do Quebec - gospodarza zlotu.

1986r. - 10 lipca  "Dar Młodzieży" pod dowództwem kpt.ż.w. Leszka Wiktorowicza wyruszył z Gdyni na kolejne regaty: Operacja Żagiel '86 do Newcastle. Przez 4 dni postoju, przez pokład "Daru Młodzieży" przewinęły się tłumy zwiedzających, a statek uznano najpiękniejszym żaglowcem Operation Sail '86. Podczas wyścigu nie sprzyjały naszemu żaglowcu wiatry, mimo morderczej pracy studentów i załogi, pierwszy na mecie zjawił się "Kruzensztern".

1987/1988  -   "Dar Młodzieży" odbył swą najdłuższą i najgłośniejszą podróż na zlot z okazji 200-lecia osadnictwa europejskiego na kontynencie australijskim. Wyprawa została zaplanowana jako rejs dookoła świata - po entuzjastycznym przyjęciu w portach australijskich, przez Nową Zelandię, żaglowiec wziął kurs na Horn. Trawers przylądka  minął 6 marca 1988 roku, o godz. 7.15 czasu statkowego. W sumie podczas 274 dni zostawił za rufą 36 352 mil morskich. Podczas rejsu, za najdłuższy nieprzerwany przelot pod żaglami, wynoszący 1241 Mm, otrzymał nagrodę tzw. "Boston Tea Pot".

Ponadto w latach 1987 - 1988 "Dar Młodzieży" odbywał krótkie rejsy szkoleniowe po Bałtyku z członkami Ligi Morskiej i innych organizacji młodzieżowych zwiazanych z morzem.

1992 r. - kolejna oceaniczna wyprawa i udział w regatach "Columbus '92" organizowanych z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki. Fregata zajęła III miejsce w klasie A.

1997 r. -  kolejna wielka wyprawa do Japonii (28.12.96 - 20.08.97) i udział w regatach "Osaka Sail '97" i w uroczystościach 100-lecia portu Osaka. W regatach, pokonując wiele sławnych żaglowców, "Dar" zajął I miejsce w klasie A.

1998 r. -  statek uczestniczył w regatach Cutty Sark Tall Ships Races 98 w portach Delfzijl, Falmouth i Lizbona. W Falmouth pokład odwiedziła księżniczka Anna. Ponadto gościł w portach: Stavanger, Kiel, Bremerhaven i Szczecinie.

1999 r. - statek odwiedził porty w Travemunde, Cobh, Kiel, W Rouen statek uczestniczył w zlocie żaglowców L Armada de la Siecle. Następnie popłynął do Saint Malo gdzie uczestniczył w rozpoczęciu Cutty Sark Tall Ship Races. Pozostałe porty odwiedzone w 1999 roku to Kristiansand, Bremerhaven, Aalborg, Szczecin oraz Kopenhaga.

2000 r. -  "Dar Młodzieży" w Southampton, następnie udział w regatach żaglowców OpSail 2000 na trasie Cadiz-Boston oraz Boston-Amsterdam, odwiedzając porty na Bermudach oraz Norfolk, Wilmington, Philadelphia, New York, Halifax, Scheveningen, Iimuiden. W drodze powrotnej zawitał do Bremerhaven i Kopenhagi.

2001 r. -  wizyta w Visby., następnie Delfizijl, Bremerhaven, Travemünde. Na trasie Gdynia-Antwerpia-Alesund-Orsta-Maloy-Flam-Bergen-Esbjerg brał brał udział w regatach Cutty Sark 2001 oraz aktywnie uczestniczył na  Bałtyku w akcji ratowniczej jachtu, który miał awarię steru, podczas bardzo trudnych warunków pogodowych ( wiatr 11 st. B). W drodze powrotnej odwiedził: Douglas, Portsmouth oraz popłynął jeszcze do Antwerpii i Ostenda.

2002 r. - udział w Europaliach na trasie Bilbao-Santander-Gijon. Nastepnie połynął do Delfzijl, Kiel. Podczas rejsu Gdynia-Bremerhaven-Santander-Portsmouth-Bremerhaven-Travemunde brał udział w regatach Tall Ship Races. W tym roku odwiedził jeszcze: Sztokholm, Świnoujście, Wismar oraz Kopenhagę.

2003 r. - wizyta w Malmö oraz Edynburgu, gdzie brał udział w uroczystościach Festiwalu Morza. W tym samym roku na trasie Gdynia-Ryga statek zajął drugie miejsce podczas Operacji Żagiel. Ponadto odwiedził porty: Rouen, Delfzijl, Turku, Travemunde, Bremerhaven, Aarhus oraz La Coruna i Szczecin.

2004 r. - wizyty w portach Kalmar, St. Petersburg, Ryga. Udział w licznych imprezach związanych z Dniem Morza w portach Barcelony, Brestu, Antwerpii oraz Bremerhaven. W Kłajpedzie hucznie witany przez władze miasta oraz orkiestrę, która odegrała hymny Polski i Litwy. Odwiedził również Stavanger oraz Cuxhaven.

2005 r. - rejs do portów Rygi i Kalmaru. W Oslo statek uczestniczył w Światowej Wystawie Budownictwa Okrętowego, natomiast w Portsmouth uczestniczył w obchodach 200-rocznicy bitwy pod Trafalgarem. Na trasie Cherbourg- Frederikstad brał udział w II etapie regat Tall Ship Races 2005 oraz w zlocie żaglowców Sail International Tall Ship Races. W Amsterdamie uczestniczył w imprezie Sail 2005. Pozostałe porty które odwiedził to: Klajpeda, Bremerhaven, Oslo, Szczecin, Douglas, Blyth, New Castle, Iimuiden, Amsterdam oraz Helsinki i Tallin.

2006 r.  -  na trasie Saint Malo-Lisbona-Cadiz-La Coruna-Antwerpia statek brał udział w regatach organizowanych przez Sail Training International oraz odwiedził porty: Oslo, Ryga, Talin Helsinki, Rotterdam, Las Palmas, Bremerhaven, Świnoujście, Travemünde, Waremünde.

2007 r. - udział w regatach Word Cup Pokal na trasie z Travemünde do Warnemünde; Tall Ships' Races na trasie Aarhus - Kotka- Stockholm - Szczecin; Sail de Ruyter startując z holenderskiego Vlissingen i Cuxhaven Sail. Na pokładzie gościli przedstawiciele młodzieży w ramach szczytu J8, spotkania zorganizowanego przy udziale UNICEF. Przy współpracy z IMO zrealizowane zostały praktyki marynarskie dla 50 studentów afrykańskich akademii morskich.

2008 r. - po raz pierwszy przeprowadzone zostały, trwające trzy tygodnie, praktyki 150 uczniów z belgijskiej szkoły morskiej Hogere Zeevaartschool. Przedsięwzięcie odniosło sukces i zaowocowało dalszą współpracą. W czerwcu żaglowiec uczestniczył w obchodach Dni Morza w Szczecinie. Podczas pierwszego etapu regat Tall Ships' Races "Dar Młodzieży" zajął III miejsce. W ramach tych regat, statek odwiedził porty Liverpool, Maloy i Den Helder. Uczestniczył  także w regatach L'Armada Rouen, Hanse Sail Rostock i Lütte Sail Bremerhaven 2008.

2009 r. - rozpoczął się od rejsu z polskimi żeglarzami do Antwerpii, gdzie swoje praktyki rozpoczęli studenci tamtejszej akademii morskiej Hogere Zeevaartschool. Żaglowiec odbył z nimi podróż do portów Bilbao i Brest. Następnie cykl rejsów do Warnemunde, Świnoujścia i Szczecina. Kolejnym ważnym wydarzeniem uczestnictwo w regatach The Tall Ships Races, tym razem gospodarzami były porty Gdynia, Sankt Petersburg, Turku i Kłajpeda. Później "Dar" wziął udział w regatach Hanse Sail Rostock, Lutte Sail Bremerhaven i DelfSail 2009. We wrześniu do hiszpańskiego Santander popłynęli, razem z naszymi studentami, kadeci z krajów afrykańskich. Był to już trzeci taki wspólny projekt AM i IMO.

2010 r. -  sezon rozpoczął się 22 lutego praktyką marynarską studentów Wydziału Mechanicznego AM . Później statek z grupą ponad 100 żeglarzy, popłynął do Antwerpii, gdzie praktykę rozpoczęli studenci belgijskiej Hogere Zeevaartschool. Program ich praktyk obejmował odwiedziny w portach Cobh i Tanger. Przed regatami Historical Seas Tall Ships Regatta w Volos, statek odwiedził Pireus, gdzie gościł Sekretarza Generalnego IMO, pan Efthimiosa E. Mitropulos'a. Z Volos, "Dar" popłynął do Warny i Stambułu, a na trzecim etapie ze Stambułu do Lavrion, żaglowiec wygrał w klasie A. Podczas corocznych regat TSR statek gościł w Antwerpii, Aalborgu i Kristiansand, następnie wziął udział w Hanse Sail Rostock, odwiedził Świnoujście, Amsterdam i Bremerhaven. We wrześniu, w ramach obchodów Roku Chopinowskiego, w rejs do 5 europejskich portów udało się 100 muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic.

2011 r. - sezon rozpoczęły rejsy z żeglarzami i studentami belgijskiej Hogere Zeevaartschool, którzy z Antwerpii popłynęli do Ponta Delgada. W dalszej części sezonu fregata przez Hamburg i Lubekę wróciła na Bałtyk i tutaj głównie prowadzone były kolejne rejsy szkoleniowe ze studentami Akademii Morskich z Gdyni i Szczecina oraz uczniami średnich szkół morskich. Na trasie Greenock, Lerwick, Stavanger, Halmstad udział w regatach Tall Ships Races, a na trasie Kłajpeda, Turku, Gdynia, udział w The Culture 2011 Tall Ships Regatta i w Rostocku - Hansa Sail.

2012 r. - podobnie jak poprzednio, rozpoczęli sezon morski żeglarze, a po nich na trasie Antwerpia, Cadiz, Santander studenci belgijskiej Hogere Zeevaartschool . Później "Dar" zawijał do Antwerpii, Hamburga, Szczecina, Oslo, Fredericii, Rostocku, by z Gdyni na trasie  St Malo - Lizbona - Cadiz uczestniczyć w regatach The Tall Ships Races, zajmując na kolejnych etapach II i III miejsce w klasie A. Studenci I roku i kandydaci Wydziału Nawigacyjnego zakończyli bałtyckimi rejsami sezon praktyk.

2013 r. - podczas 10 podróży, "Dar" odwiedził 12 portów zagranicznych  - Antwerpia (dwukrotnie), Porto, Dublin, Hamburg, Bremerhaven (dwukrotnie), Dunkierka, Rouen, Den Helder, Aarhus, Warnemunde, Skagen, Amsterdam oraz Szczecin (dwukrotnie). Praktykę odbyło: 487 studentów Akademii Morskiej w Gdyni, 231 studentów Akademii Morskiej w Szczecinie, 209  uczniów średnich szkół morskich, 71 żeglarzy, 130 studentów  Hogere Zeevaart School  w Antwerpii,  92 polskich lekarzy -  w sumie 1220 osób. „Dar Młodzieży”  siedmiokrotnie brał udział w zlotach żaglowców: Escale a Dunkerque – Dunkierka; L’Armada de la Liberte 2013 -  Rouen; Sail Den Helder 2013 – Den Helder; The Tall Ships Races 2013 - Aarhus – udział w starcie do regat; The Tall Ships Races 2013 - Szczecin – funkcje reprezentacyjne podczas finału regat, z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego; Sail Bremerhaven 2013 – Bremerhaven; Hansa Sail 2013 - Warnemunde. Ponadto uczestniczył w wyjątkowym „Rejsie dla Serca” na trasie Gdynia – Skagen – Amsterdam. Uczestniczyło w nim 92 polskich kardiologów – delegatów na Europejski Kongres Kardiologiczny. Rejs był formą podziękowania Holendrom za pomoc udzieloną w latach 1983-1990 polskim dzieciom z wrodzonymi wadami serca.

2014 r. - "Dar Młodzieży" w ramach 8 podróży szkoleniowych przepłynął 16 191 Mm, odwiedził 12 portów zagranicznych. Ze studentami belgijskiej Hogere Zevartschool popłynął do Funchal na Azorach, brał udział w zlocie "Operacja Żagle Gdyni 2014", upamiętniającej pierwszą gdyńską Operation Sail z 1974 r. W większości portów brał udział w zlotach żaglowców. W wyścigu "Falmouth - Royal Greenwich Tall Ship's Regatta", mimo słabych wiatrów "Dar"  był najszybszy w swojej klasie.

2015 r. - bilans sezonu morskiego: > 10 podróży szkoleniowych w których przepłynął 14 852 Mm; > 1003 praktykantów w tym - 404 studentów Akademii Morskiej w Gdyni, 128 studentów Akademii Morskiej w Szczecinie, 125 studentów Akademii Morskiej w Antwerpii, 262 uczniów średnich szkół morskich z Gdańska, Szczecina i Świnoujścia, 84 żeglarzy; na trasie Amsterdam - Londyn płynęła grupa 49 lekarzy - polskich delegatów na europejski kongres kardiologiczny; > odwiedził 12 portów zagranicznych (Antwerpia, Praia da Vitoria, Hamburg, Kłajpeda, Kilonia, Kristiansand, Warnemunde, Amsterdam, Aalborg, Bremerhaven, Den Helder, Londyn) i 3 krajowe (Gdynia, Szczecin, Świnoujście), w większości uczestniczył w zlotach żaglowców w tym tak prestiżowych jak Kielerwoche, Sail Amsterdam czy urodziny portu Hamburg.

2016 r. - sezon rozpoczął się praktyką studentów Wydziału Mechanicznego AMG z Gdyni do Barcelony i Sete w ramach obchodów 350-lecia tego francuskiego portu. Tam naszych praktykantów zmienili kadeci HZS z Antwerpii, którzy w ramach praktyki wyszli na Atlantyk, zawinęli do Horty na Azorach i zakończyli praktykę w Antwerpii. Zmienili ich uczniowie szkół morskich, którzy zawinęli następnie do Hamburga, Gdyni i Świnoujścia. Kolejne praktyki zaliczali studenci obu polskich Akademii Morskich i uczestnictwo w zlotach, m.in. : DelfSail (Delfzijl), Hanse Sail Rostock (Warnemunde), Tall Ships Races (Antwerpia – Lizbona) oraz North Tall Ships Regatta (Blyth, Goteborg), gdzie Dar okazał się najszybszy wśród startujących żaglowców. W rejsie na trasie Goteborg – Gdynia udział wzięli żeglarze odbywając tradycyjny rejs z cyklu „Żeglarze na Darze”. We wrześniu Dar Młodzieży stanowił plan filmowy do realizacji niemieckiego filmu pt. „Zimna Woda”. Ostatni rejs sezonu 2016 to podróż po Bałtyku z uczniami Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynu Koźle. W sezonie 2016 fregata spędziła w 9 podróżach 274 dni, przepływając ponad 18 tysięcy mil morskich.

2017 r. - sezon rozpoczęli uczniowie szkół średnich, po wstępnym przeszkoleniu wyszli na Bałtyk, zawijając w trakcie do Świnoujścia. W kolejnym rejsie Gdynia - Antwerpia wzięli udział studenci Akademii Morskiej ze Szczecina. Po wymianie praktykantów, w belgijskim porcie rozpoczęła się jubileuszowa 10. praktyka studentów miejscowej Hogere Zeevartschool prowadząca do La Havre i Kadyksu. Po wymianie w  Antwerpii do Gdyni popłynęli studenci Wydziału Nawigacyjnego AMG. Kolejne dwa miesiące – maj i czerwiec upłynęły pod znakiem szkoleń marynarzy i oficerów Marynarki Wojennej Algerii – przyszłej załogi żaglowca El Mellah budowanego w Gdańsku. 4 lipca Dar Młodzieży obchodził hucznie swoje 35. urodziny, podczas których Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, odczytała list od pani premier Beaty Szydło z informacją o rządowym patronacie nad planowanym rejsem dookoła świata z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości z udziałem w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Dar wziął następnie udział w The Tall Ships Races na trasie Turku – Kłajpeda – Szczecin a w sierpniu w Hanse Sail Rostock. Pozostałe praktyki odbyły się bez zawijania do portów zagranicznych. W sezonie podczas 270 dni w 11 podróżach szkoleniowych Dar przepłynął ponad 11 tysięcy Mm.

2018-2019 - przed sezonem 2018 Dar Młodzieży przeszedł szereg niezbędnych prac i przeglądów przed wielką planowaną okołoziemską podróżą. Po ich zakończeniu odbyły się jeszcze 3 podróże szkoleniowe – dwie studentów Wydziału Nawigacyjnego UMG oraz praktykantów z HZS w Antwerpii. W sumie podczas 43 dni przepłynięto ponad 5 tysięcy mil morskich.

20.05.2018 odbyło się uroczyste pożegnanie  fregaty rozpoczynającej swoją drugą w historii podróż okołoziemską pod hasłem REJS NIEPODLEGŁOŚCI. Podczas rejsu odwiedzono następujące porty: Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Szczecin, Bremerhaven, Bordeaux, Teneryfa, Dakar, Kapsztad, Port Luis (Mauritius), Dżakarta, Singapur, Hong Kong, Osaka, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panama, Kartagena, Port Everglades – Miami, Nassau (Bahamy), Ponta Delgada, Londyn.

28.03.2019, po 313 dniach i przepłynięciu ponad 38 tys. Mm, Dar Młodzieży powrócił do portu macierzystego. Więcej informacji o rejsie TUTAJ 

Dwa dni po zakończeniu Rejsu Niepodległości Dar płynął już w kolejną podróż morską z praktykantami Akademii Morskiej z Antwerpii. Po postoju w Vigo statek ruszył w drogę powrotną do Antwerpii, a następnie Gdyni. Maj 2019 upłynął pod znakiem przeglądów, napraw oraz niezbędnych dostaw. Pod koniec miesiąca ruszyły dalsze praktyki. Statek wziął udział w prestiżowym zlocie żaglowców La Armada Rouen 2019 a następnie w corocznym Tall Ships Races (Aalborg – Fredrikstad – Bergen – Aarhus). Pozostałe praktyki odbywały się na Morzu Bałtyckim bez zawijania do obcych portów. Po Rejsie Niepodległości Dar Młodzieży był jeszcze 134 dni w podróży morskiej i przepłynął prawie 9,5 tysiąca mil morskich. 

2020 r. - sezon zapowiadał się obiecująco – w planach była coroczna praktyka z Hogere Zevaartschool czy udział w licznych zlotach żaglowców: Sail Bremerhaven, Sail Amsterdam, Tall Ships Races 2020, Hanse Sail Rostock. Plany pokrzyżowała pandemia. Z pierwszymi praktykami udało się ruszyć dopiero w czerwcu. Odbyły się 3 podróże morskie, wszystkie na Morzu Bałtyckim bez zawijania do portów w celu minimalizacji zagrożenia zachorowania załogi na COVID-19. Podczas 118 dni Dar przepłynął prawie 5,5 tysiąca Mm.

 

"Dar Młodzieży"

"Dar Młodzieży"

"Dar Młodzieży" (fot. M. Stobierski)

"Dar Młodzieży" (fot. M. Stobierski)

fot. M. Stobierski

fot. M. Stobierski

Dunkierka 2013

Dunkierka 2013

Prezydent RP Bronisław Komorowski na pokładzie - Szczecin 2013

Prezydent RP Bronisław Komorowski na pokładzie - Szczecin 2013

Prezydent RP Bronisław Komorowski na pokładzie - Szczecin 2013
Prezydent RP Bronisław Komorowski na pokładzie - Szczecin 2013

Prezydent RP Bronisław Komorowski na pokładzie - Szczecin 2013

TTSR 2013, Szczecin - "Dar Młodzieży i "Mir"

TTSR 2013, Szczecin - "Dar Młodzieży i "Mir"

"Rejs dla Serca"

"Rejs dla Serca"

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni