Projekt Angola
Delegacja z Angoli była gościem władz UMG w środę 20 października 2021. Tematem rozmów była możliwość kontynuacji trzeciego etapu projektu, który Uczelnia prowadziła w latach 2008-2010 oraz 2013-2019 w Angoli.
Znakiem firmowym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni są projekty realizowane na kontynencie afrykańskim. To kierunek wynikający z rosnącego zainteresowania armatorów afrykańskich kształceniem własnych kadr.
– Dzisiejsze spotkanie prawdopodobnie jest pokłosiem naszych rozmów z panią rektor uczelni w Namibe, która deklarowała chęć kontynuacji trzeciego etapu budowy szkoły, którą w latach 2008–2010 oraz 2013-2019 wybudowała firma Navimor, a partnerem edukacyjnym i naukowym była nasza Uczelnia – wyjaśnia rektor UMG prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit. – Warto pamiętać, że był to jak dotąd największy projekt dydaktyczny Unii Europejskiej w krajach afrykańskich.
Wybudowano wówczas od podstaw w miejscowości Namibe budynek Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu, a pracownicy naszej uczelni opracowali koncepcję organizacyjną, plany działania uczelni od strony dydaktycznej i naukowej, jak również plany i programy studiów wraz z podręcznikami, uczestniczyli w projektowaniu laboratoriów. Akademię w Namibe zaplanowano jako publiczną, wyższą uczelnią techniczną kształcącą kadry dla rybołówstwa, floty handlowej, jak również sektora przetwórstwa rybnego, badań zasobów wodnych i administracji morskiej. Akademia kształci studentów także z innych krajów Afryki - docelowo w liczbie ok. 1500.
Trzeci etap współpracy zakładał współpracę i patronat między innymi w zakresie kształcenia kadr do pracy na morzu zgodnie ze standardami międzynarodowymi i na poziomie umożliwiającym uzyskiwanie odpowiednich certyfikatów administracji morskiej. W Gdyni, na studiach magisterskich i doktoranckich, kształciła się również część kadry przyszłej uczelni. Są w Afryce szkoły morskie, ale ich dyplomy nie są uznawane na świecie. Afrykańskie władze działają więc dwukierunkowo: szukają renomowanych, zagranicznych ośrodków szkoleniowych oraz zakładają u siebie nowe uczelnie morskie. Nasza uczelnia współpracuje w obu tych dziedzinach. Uniwersytet Morski w Gdyni, będąc w ścisłej światowej czołówce szkół morskich, jest naturalnym obiektem zainteresowania.
- Podczas naszych rozmów pojawił się również temat czwartego etapu, którym byłaby współpraca w zakresie wspólnych badań naukowych – mówi rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.
14-osobowa delegacja z Angoli pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ambasadora Angoli pana Feliciano Antonio dos Santos oraz sekretarz stanu Angoli pani Esmeraldy Mendonꞔa zwiedziła uczelnię, goście oglądali laboratoria na Wydziale Elektrycznym, Mechanicznym i Nawigacyjnym. Przed wizytą w UMG, delegacja odwiedziła firmę Navimor, a po spotkaniu była gościem marszałka województwa pomorskiego.
Uniwersytet Morski w Gdyni reprezentował JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, prorektorzy: prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk; dr hab. Sambor Guze, prof. UMG; dr hab. Dariusz Barbucha, prof. UMG; dr hab. inż. Mirosław Czechowski, prof. UMG; dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich dr inż. kpt. ż.w. Bogumił Łączyński, prof. UMG; były rektor prof. dr. hab. Piotr Jędrzejowicz; prof. dr hab. inż. Janusz Mindykowski; kanclerz Filip Malata, kwestor Paweł Orzeszek.