Złota Kotwica dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni!
22. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO rozpoczęły się od wręczenia nagród dla najlepszych w branży. Złotą Kotwicę w kategorii „Offshore” otrzymał Uniwersytet Morski w Gdyni. Nagrodę odebrał JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.
Złota Kotwica BALTEXPO 2023 jest nagrodą przyznawaną przedsiębiorstwom i instytucjom, których projekt, produkt, usługa, działania lub osiągnięcia w okresie dwóch lat od ostatniej edycji Targów mają lub mogą mieć znaczący wpływ na rozwój gospodarczy. Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach tematycznych i dwóch specjalnych. Nasza Uczelnia otrzymała Złotą Kotwicę w kategorii „Offshore” za „edukację i badania na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej”. Nagrodę z rąk Prezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich Andrzeja Bojanowskiego odebrał prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit. Dziękując kapitule za przyznanie prestiżowej nagrody, JM Rektor powiedział:
„Na wszystkich 4 wydziałach uruchomiliśmy studia pierwszego lub drugiego stopnia, studia podyplomowe oraz studia MBA, które mają kształcić przyszłe kadry zarządzające segmentem morskiej energetyki wiatrowej. Dostrzegliśmy, że między morzem, a lądem jest niezagospodarowany obszar i to jest właśnie offshore.”
Wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymała firma Energetyka Morska za stworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego w Szczecinie.
Pozostali laureaci Złotych Kotwic:
- kategoria „Przemysł Okrętowy” – stocznia Crist
- kategoria „Infrastruktura” – Urząd Morski w Gdyni, Urząd Morski w Szczecinie,
- kategoria „Militaria” – Remontowa Shipbuilding,
- kategoria „Innowacja” – firma Mapal
Nagrodę specjalną „Osobowość Gospodarki Morskiej” otrzymał Adam Ruszkowski, prezes zarządu Remontowa Holding.
Uniwersytet Morski w Gdyni jest jednym z 200 wystawców uczestniczących w AMBEREXPO w Gdańsku trzydniowym, największym wydarzeniu w Polsce skupiającym podmioty z branży morskiej i stoczniowej. Ofertę biznesową uczelni prezentuje Centrum Transferu Technologii UMG. Dr inż. Magdalena Kukowska-Kaszuba - dyrektor CTT oraz mgr Beata Wetoszka oraz mgr inż. Anna Żuławska - brokerki innowacji zachęcają odwiedzających do współpracy z uczelnią i do zapoznania się z portfelem technologicznym rozwiązań objętych wsparciem w ramach projektu Inkubator Innowacyjności 4.0 jak również katalogiem ofert B+R. Stoisko cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony przedstawicieli przemysłu, instytucji otoczenia społeczno-gospodarczego jak i innych gości. Przedstawicielki Centrum Transferu Technologii wzięły udział w indywidualnych spotkaniach typu matchmaking ze start-upami zakwalifikowanymi do BALTEXPO Startup Zone powered by Infoshare. Podczas spotkań poszukiwano płaszczyzny współpracy poprzez badanie wzajemnych potrzeb i oczekiwań. Obustronnie deklarowano wolę organizacji kolejnych spotkań oraz dalszych rozmów.
Trzeciego dnia targów odbędą się Dni Kariery. Z ofertą dydaktyczną i szkoleniową Uniwersytetu będzie mogło się zapoznać nawet 2 tysiące uczniów szkół średnich z Trójmiasta i Pomorza.