JM Rektor UMG gościem uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa PM prof. Stanisławowi Gucmie

Senat Politechniki Morskiej w Szczecinie nadał prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Stanisławowi Gucmie tytuł doktora honoris causa Politechniki Morskiej w Szczecinie. W uroczystości wziął udział JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, pełniący rolę recenzenta dorobku naukowego i osiągnięć zawodowych prof. Gucmy.

Senat Politechniki Morskiej w Szczecinie, uchwałą z dnia 20 marca 2024 r., po zapoznaniu się z opiniami recenzentów, JM Rektora prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita oraz prof. dr. hab. inż. Wojciecha Wawrzyńskiego oraz opinią Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i Senatu Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, w uznaniu wybitnych zasług dla wyższego szkolnictwa morskiego, w szczególności w zakresie pionierskich badań inżynierii ruchu morskiego oraz doceniając zaangażowanie w rozwój Politechniki Morskiej w Szczecinie, w dniu 13 czerwca 2024 roku nadał prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Stanisławowi Gucmie tytułu doktora honoris causa Politechniki Morskiej w Szczecinie.

Już sam wybór na cztery kadencje rektorskie wystarczyłby do nadania tego zaszczytnego tytułu. Większość rozwiązań Twojego autorstwa stosuje się w praktyce. Wszystkie porty od Szczecina po Gdynię noszą Twój ślad – mówił o zasługach prof. Gucmy podczas uroczystości JM Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

Profesor Gucma jest autorem podręczników, skryptów, programów studiów, promotorem wielu absolwentów, ale także przewodów doktorskich i habilitacji. Uczony zaliczany jest do grona najwybitniejszych postaci życia naukowego. Uznawany za autora polskiej szkoły nawigacji. Stosowane przez prof. Gucmę rozwiązania koncepcyjne wdrażane są w gospodarce morskiej i przemyśle.

Fot. Politechnika Morska w Szczecinie

Z. Szwedek-Kwiecińska