Zgromadzenie Plenarne KRASP obradowało w SGH w Warszawie

W dniach 26-28 czerwca 2024 roku w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyło się Posiedzenie Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W wydarzeniu uczestniczył członek Prezydium JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

Podczas pierwszego dnia Posiedzenia podsumowano aktywności podjęte w 2023 roku. Następnie Rektorzy wysłuchali i przyjęli sprawozdanie z działalności KRASP w kadencji 2020-2024. Dokument zawiera podsumowanie aktywności Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich na rzecz szkolnictwa wyższego i nauki oraz uczelni członkowskich, a także podaje najważniejsze informacje z zakresu  finansów, dotyczących współpracy z partnerami, współpracy międzynarodowej, projektów oraz ich komunikacji.

Drugiego dnia Posiedzenia Rektorzy wybrali przewodniczącego KRASP oraz dwóch jego zastępców na kadencję 2024-2028. Zgromadzenie Plenarne KRASP wybrało prof. Bogumiłę Kaniewską, rektorkę Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na funkcję przewodniczącej. Jej zastępcami zostali: prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz prof. Michał Zasada, rektor SGGW.

Honorowym przewodniczącym KRASP został prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, który z rąk JM Rektora UMG prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita otrzymał specjalne wyróżnienie „Zasłużony dla Szkolnictwa Morskiego” przyznane za przeprowadzenie KRASP przez trudne czasy w kadencji 2020-2024.

Tego dnia odbyła się także sesja otwarta, w czasie której rozmawiano o nowelizacji ustawy, jakości kształcenia, finansowaniu uczelni, wspólnych działaniach KRASP-RGNiSW czy otwartej nauce. W tej części Posiedzenia uczestniczyli także Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dariusz Wieczorek, przedstawiciele MNiSW, posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz instytucje przedstawicielskie środowiska akademickiego.

Ostatniego dnia obrad odbyła się otwarta dla publiczności sesja gospodarza, zorganizowana przez SGH, zatytułowana „Uniwersytety dla biznesu. Biznes dla uniwersytetów”, podczas której wystąpili m.in. przewodniczący Konferencji Rektorów Armenii, rektor Państwowego Uniwersytetu Erywańskiego prof. Hovhannes Hovhannisyan, a także przedstawiciele Klubu Partnerów SGH.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich została powołana 7 czerwca 1997 r. przez rektorów 73 szkół wyższych - członków działających wówczas konferencji rektorów poszczególnych typów uczelni. Obecnie Konferencję tworzą rektorzy 110 szkół wyższych, w tym 11 uczelni niepublicznych. Ponadto, 8 szkół ma status uczelni stowarzyszonych. Celem KRASP jest inspirowanie i koordynowanie współdziałania uczelni członkowskich oraz reprezentowanie wspólnych interesów uczelni akademickich.

Fot. FB KRASP

Fot. Gazeta SGH Życie Uczelni_P. Potapowicz