Kampania promocyjna na rzecz kierunków matematycznych, przyrodniczych i technicznych
W dniu 20 listopada 2014 roku pracownicy i studenci Akademii Morskiej w Gdyni we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeprowadzą spotkanie akademickie z uczniami szkół ponadgimnazjalnych, którego celem będzie promocja kierunków matematycznych, przyrodniczych i technicznych. Przedsięwzięcie realizowane będzie w ramach projektu "Kampania promocyjna na rzecz kierunków matematycznych, przyrodniczych, technicznych" działania 4.1 poddziałania 4.1.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Spotkanie rozpocznie się o godz.10:00 w budynku głównym Uczelni (ul. Morska 81-87). W auli T. Meissnera ciekawe wykłady i warsztaty przeprowadzą przedstawiciele Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademii Morskiej w Gdyni. W murach naszej Uczelni gościć będziemy uczniów z Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych z Gdyni, Zespołu Szkół Mechanicznych im. Tadeusza Wendy z Gdyni, Technikum Transportowego z Gdyni oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Redy. Łącznie odwiedzi nas ponad 200 osób.
Harmonogram przedsięwzięcia kształtuje się następująco:
- 10:00 – 10:10 - wystąpienie przedstawiciela MNiSW - Magda Pogonowska,
- 10:10 – 10:15 – przywitanie gości przez Prorektora ds. Kształcenia Akademii Morskiej w Gdyni, dr. hab. inż. Mirosława Czechowskiego, prof. nadzw. AMG,
- 10:20 – 10:35 – prezentacja Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte - kmdr por. Wojciech Mundt, a także wykład pt."Endoskopy w uzbrojeniu morskim, czyli jak bezpiecznie zajrzeć do armaty" - kmdr por. Mirosław Chmieliński,
- 10:35 – 10:50 – prezentacja Uniwersytetu Gdańskiego - pracownicy Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego,
- 10:50 – 11:05 – prezentacja Akademii Morskiej w Gdyni,
- 11:10 - 11:15 – wręczenie nagród i podziękowań dla zaproszonych szkół ponadgimnazjalnych i przedstawicieli uczelni wyższych.
Po prezentacjach i wręczeniu podziękowań zaproszeni uczniowie rozpoczną zwiedzanie stoisk uczelni wyższych. Na pierwszym piętrze, tuż obok portierni, znajdować się będzie stoisko informacyjne Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademii Morskiej w Gdyni. Na drugim piętrze ciekawe pokazy przygotował Wydział Elektryczny i Wydział Mechaniczny.
Pokazy Wydziału Elektrycznego:
- skaner laserowy 3D - dr inż. Jacek Dąbrowski, mgr inż. Kamil Bargieł,
- cyfrowe sterowanie z zastosowaniem układów programowalnych - dr inż. Krystyna Noga,
- prezentacja systemu do łączności ze stacją kosmiczną - dr inż. Krzysztof Januszewski,
Studenci z Koła Naukowego NAUTICA i pracownicy Wydziału Mechnicznego- dr inż. Wojciech Labuda, dr inż. Krzysztof Dudzik, dr inż. Rafał Pawletko, przedstawią:
- prezentację Wydziału Mechnicznego i działalności Koła Naukowego NAUTICA,
- możliwości pomiarowe wideoskopu,
- kamerę termowizyjną - pokaz zdjęć osób, przedmiotów na dwóch zdjęciach jednocześnie, obraz realny i w podczerwieni,
- możliwości symulatora obrabiarki numerycznej.
Na trzecim piętrze znajdować się stoiska Wydziału Nawigacyjnego oraz Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa. Studenci z Koła Naukowego Innowacyjnych Systemów Transportowo- Logistycznych z Wydziału Nawigacyjnego, których opiekunem jest mgr inż. Adam Kaizer przedstawią model przeciwrozlewowej zapory pneumatycznej, a także dokonają prezentacji z zakresu transporu kombinowanego. Studenci z Koła Naukowego SEAWAYS, których opiekunem jest mgr inż. Paulina Krajewska zapoznają uczniów z działanością Koła Naukowego oraz zaznajomią ich ze środkami ratunkowymi w transporcie morskim. Nie obędzie się również bez konkursu zakładania pasa ratunkowego.
Prawda, że brzmi ciekawie? A to jeszcze nie koniec naukowych atrakcji! Bardzo ciekawe pokazy przygotowali pracownicy Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa:
- Ile tak naprawdę mamy zmysłów i czy każdy odczuwa tak samo? - doświadczenia przygotowane przez dr inż. Agnieszkę Rybowską.
- Czy można mieć pecha mierząc PeHa? - dr inż. Joanna Newerli - Guz z Katedry Towaroznawstwa i Zarządzania Jakością przedstawi całą prawdę o naszym PH.
- Ciecz, czy nie ciecz? Przekonajcie się sami! - studenci WPiT zapraszają.
- Co wspólnego ma barwa i instrument? - dr inż. Przemysław Dmowski z Katedry Towaroznawstwa i Zarządzania Jakością - znajdzie wspólny mianownik.
- Adsorpcja- brzmi tajemniczo? dr hab. inż. Aneta Ocieczek, prof. nadzw. AMG oraz dr inż. Milena Ruszkowska z Katedry Organizacji Usług Turystyczno - Hotelarskich - rozwieją tajemnice.
20 listopada 2014 r. udowodnimy, że studia na kierunkach przyrodniczych, matematycznych i technicznych są ciekawe i fascynujące.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.