Sukcesy w żeglarstwie

fot. Tomasz Zięba

UMG mistrzem Pomorza w żeglarstwie

Dnia 21.08.2020 w Rewie odbyły się Akademickie Mistrzostwa Pomorza w żeglarstwie. W zawodach wzięło udział 12 załóg z 6 pomorskich uczelni wyższych. Wśród uczestników nie mogło zabraknąć obrońców tytułu, czyli reprezentacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Naszą Uczelnię reprezentowała załoga w składzie: Jędrzej Charłampowicz, Bartosz Sadowski, Katarzyna Nagły. Rozegrano 5 wyścigów przy bardzo silnym wietrze i w tych warunkach bezkonkurencyjna okazała się załoga UMG, która wygrała trzy wyścigi, dwa razy dopływała na drugim miejscu. Pokonali m.in. Akademickich Mistrzów Polski i Mistrzów Polski w klasie Omega w roku 2019, czyli załogę Marcina Styborskiego z Politechniki Gdańskiej. W klasyfikacji drużynowej, w której brano pod uwagę wynik dwóch najlepszych załóg, nasz Uniwersytet zajął drugą lokatę.

Załoga UMG na piątym miejscu w Akademickich Mistrzostwach Polski w żeglarstwie

W dniach 31.08-03.09.2020 w Wilkasach rozegrano Akademickie Mistrzostwa Polski w żeglarstwie  w klasie Omega. W regatach uczestniczyło 58 załóg reprezentujących uczelnie z całej Polski. Barwy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni reprezentowały dwie załogi w składzie: Jędrzej Charłampowicz, Bartosz Sadowski, Maciej Liszka oraz Aleksandra Chmielewska, Joanna Bielecka, Kacper Kamecki. Nasze załogi pływając na pożyczonych łódkach zaprezentowały się wyśmienicie nawiązując walkę  z reprezentacjami innych uczelni, których załogi żeglują na własnych jachtach startując m.in. w cyklu regat Pucharu Polski w klasie Omega. Załoga pod dowództwem Jędrzeja Charłampowicza zdobyła piąte miejsce w klasyfikacji generalnej, ocierając się o podium. Załoga Aleksandry Chmielewskiej zajęła 26. miejsce. Ten wynik jest najwyższym w historii Naszej Uczelni. Najlepszy dotychczasowy wynik naszych żeglarzy podczas AMP to szóste miejsce w 2013 roku.

J.Charłampowicz