Prawne aspekty morskiej energetyki wiatrowej

Prawne aspekty MEW

19-20.06.2024

2 dni (18 godzin)

Tryb
stacjonarny

1.790zł

O szkoleniu

Morska energetyka wiatrowa działa w Polsce w określonym otoczeniu prawnym, ale jednocześnie na poziomie zawieranych w ramach łańcucha dostaw kontraktów funkcjonują pewne międzynarodowe, zestandaryzowane formy kontraktów

Celem szkolenia „Prawne aspekty morskiej energetyki wiatrowej” jest

1. przegląd kluczowych polskich regulacji prawnych, które determinują procesy rozwoju i funkcjonowania morskich farm wiatrowych w Polsce
  2. zapoznanie uczestników z wybranymi międzynarodowymi standardami kontraktowymi stosowanymi w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, ze szczególnym wskazaniem potencjalnych ryzyk i sposobów ich mitygacji.

Szkolenie obejmuje praktyczne informacje o najważniejszych aktach prawnych związanych z morską energetyką wiatrową, ich konsekwencjach dla działań firm operujących w branży oraz analizę typowych kontraktów stosowanych pomiędzy podmiotami w branży offshore wraz z omówieniem typowych klauzul, zabezpieczeń, jak również wyzwań związanych z poruszaniem się w systemach prawnych różnych krajów.

Adresaci szkolenia

Szkolenie przeznaczone jest dla osób pracujących w sektorze morskiej energetyki wiatrowej oraz dla osób pracujących w branżach pokrewnych, łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej i instytucjach otoczenia branży. Szkolenie dotyczy aspektów prawnych, ale adresowane jest do szerokiego kręgu odbiorców. Pozyskana wiedza może być wykorzystano przez pracowników z różnych obszarów działalności firm, zarówno menedżerów jak i specjalistów z różnych obszarów biznesowych, w tym prawników i konsultantów świadczącym usługi na rzecz firm z branży MEW. Szkolenie prowadzone jest w języku polskim. Jednakże z uwagi na międzynarodowy charakter omawianej materii i przytaczane podczas szkolenia przykłady wskazana jest przynajmniej podstawowa znajomość biznesowego języka angielskiego.

2 dni (18 godzin zajęciowych)

19-20 czerwca 2024

Zakres

Dzień I - Otoczenie prawne sektora morskiej energetyki wiatrowej (Maciej Szambelańczyk)

1. Wprowadzenie do szkolenia
  2. Polityka Energetyczna Polski do roku 2040 i miejsce morskiej energetyki wiatrowej
    • Ogólne informacje o PEP2040
    • perspektywy dla rozwoju OZE w tym offshore w Polsce
  3. Ustawa z dnia 17 grudnia 2020 r.  o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych
    • Kluczowe uwarunkowania
    • Model wsparcia morskich farm wiatrowych
    • Przyłączanie morskich farm wiatrowych do sieci energetycznych
    • Plan łańcucha dostaw
    • Koncesjonowanie i obciążenia publicznoprawne
  4. Pozwolenia na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń dla morskich farm wiatrowych
    • Obecny stan prawny
    • Wymagane dokumenty i informacje
    • Postępowanie rozstrzygające
  5. Uregulowania prawne procesu inwestycyjnego
    • Etapy budowy morskich farm wiatrowych
    • Ułatwienia inwestycyjne
    • Kluczowe wyzwania i postulaty legislacyjne sektora
  6. Aspekty prawne sprzedaży energii z morskich farm wiatrowych
    • System wsparcia a sprzedaż energii
    • Kluczowe modele umów PPA
    • Rynek mocy a morskie farmy wiatrowe
    • Gwarancje pochodzenia
    • Morska energetyka wiatrowa a technologie wodorowe

Dzień II - Kontrakty w sektorze morskiej energetyki wiatrowej (Krzysztof Renke)

1. Wprowadzenie do tematu
  2. Typowe kontrakty w sektorze morskiej energetyki wiatrowej
    • Przedstawienie wybranych reprezentatywnych przykładów kontraktów z sektora MEW
    • Omówienie specyfiki kontraktów offshore wind
    • Czym różnią się kontrakty z rynku offshore wind od typowych kontraktów budowlanych występujących na polskim rynku?
    • Omówienie zagrożeń, ryzyk i ich sposobów mitygacji w umowach. Jak przeprowadzić skuteczne risk review?
    • Kluczowe wyzwania organizacyjne dla firm związane z zawieraniem umów międzynarodowych
  3. Międzynarodowe prawo kontraktów
    • Standardy kontraktowe stosowane na międzynarodowym rynku MEW
    • Omówienie zróżnicowania systemów prawnych różnych krajów z uwzględnieniem specyfiki europejskiej, amerykańskiej i azjatyckiej
    • Zagrożenia wynikające z zawierania umów na obcym prawie i sposoby ich minimalizacji
    • Prawo polskie w międzynarodowych kontraktach branży MEW
  4. Zabezpieczenia stosowane w kontraktach offshorowych
    • Rodzaje zabezpieczeń powszechnie stosowanych w ramach kontraktów offshore wind
    • Praktyczne zastosowanie zabezpieczeń na kontraktach – perspektywa Zamawiającego vs. perspektywa Wykonawcy
    • Prawno-biznesowe wyzwania związane z ustanawianiem, utrzymywaniem i wykorzystywaniem zabezpieczeń
  5. Jak współpracować z prawnikami przy kontraktach offshorowych
    • Jakie kwalifikacje powinien mieć prawnik pracujący w branży morskiej energetyki wiatrowej?
    • Różnice pomiędzy prawnikami in-house a zewnętrznymi kancelariami
    • Jak zrozumieć prawnika? Jak sprawić, aby prawnik zrozumiał firmę?
    • Weryfikacja pracy prawników i koszty pomocy prawnej w kontraktach offshore wind
  6. Spory prawne w branży offshore wind
  7. Sąd czy arbitraż? Jakie są różnice, porównanie wad i zalet
    • Czasu i koszty rozstrzygania sporów
    • W jaki sposób nie dopuścić do powstania sporu? Jak rozstrzygnąć spór polubownie?
    • Prowadzenie sporów w różnych jurysdykcjach
  8. Legal capacity opinion, direct agreement, step-in rights. Wymagania instytucji finansujących kontrakty offshore wind
    • Cele i sposoby weryfikacji kontrahenta
    • Omówienie legal capacity opinion. Dlaczego Zamawiający ich potrzebują?
    • Jakie prawa na projekcie MEW zastrzegają sobie instytucje finansujące? Co to jest direct agreement i w jakim celu się ją zawiera?

Partner Merytoryczny

PTMEW