Prof. Alexis Papathanassis Rektor Hochschule Bremerhaven

Szanowni Państwo!

Morze nas łączy, a nie dzieli. To dla mnie ogromny zaszczyt być z Wami tutaj, za co serdecznie dziękuję! Dużo zostało już dzisiaj powiedziane i zastanawiam się, co mógłbym Wam, młodym ludziom, jeszcze powiedzieć. Pozwólcie, że posłużę się analogią.

Wyruszacie w długą podróż, każdy ze swoją własną historią, swoimi uczuciami, nadziejami i marzeniami. To Wasz bagaż, który jest Wam potrzebny, który może być użyteczny. Nie pozwólcie jednak, by ten bagaż zniszczył Waszą podróż. Nie dopuśćcie, by Wasza przeszłość zdeterminowała to, kim możecie się stać. Po to tu przyszliście.

Drugi aspekt to sytuacja, gdy żeglujesz po morzu. Wszystko jest wówczas możliwe. Jesteś wolny, możesz robić, co chcesz. Łatwo jest się rozproszyć. A jeśli stracisz z oczu horyzont, możesz się zgubić. Pamiętajcie więc, ciesząc się czasem studiowania, po co tu przyszliście i co chcecie osiągnąć.

Trzecia rada, której chciałbym Wam udzielić, dotyczy pogody i wiatru. Nie przeklinajcie wiatru, nie obwiniajcie pogody. Pogoda bywa dobra, ale bywa też zła. Raz wieją pomyślne wiatry, innym razem te niekorzystne. To, co się wydarzy, zależy od tego, jak ustawicie swoje żagle. Czujcie się odpowiedzialni także za rzeczy, które nie idą po waszej myśli, nigdy wtedy nie przegracie, bo nawet przegrana Was czegoś nauczy i ostatecznie - wygracie.

Czwarta rada dotyczy załogi – nikt z nas nie jest samotną wyspą, a statek sam nie płynie. Potrzebujecie wokół siebie innych ludzi – obok mnie stoją osoby gotowe wspierać Was w podróży, którą rozpoczynacie. Pamiętajcie, że duch zespołu zaczyna się od podstaw – wzajemnego szacunku i dbania o siebie nawzajem.

I ostatnia rada, bo obiecałem, że będę mówić krótko. Zawsze szukajcie nowych brzegów. Przepłyńcie dodatkową milę, nie zatrzymujcie się tylko na ty, co konieczne. Próbujcie nowych rzeczy, odkrywajcie nowe możliwości. A kiedy dotrzecie do brzegu w Bremerhaven, skąd przyjechałem, zawsze możecie być pewni, że znajdziecie tam port macierzysty, port dla Was gościnny.

Życzę Wam wszelkiej pomyślności! Życzę, byście cieszyli się tą podróżą i byście wykorzystali ją jak najlepiej. Wszystkiego dobrego!

(Tłum. Dean Edmunds)

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni