Seminarium III 18.03.2022

W trakcie trzeciego seminarium z cyklu „Zwiadowcy na UMG. Odkryj tajemnice nauki”, które odbyło się w piątek 18.03.2022r. wykład pt. „Diody LED mocy we współczesnych systemach oświetleniowych” przedstawił dr inż. Przemysław Ptak, prof. UMG, pracownik badawczo-dydaktyczny Katedry Elektroniki Morskiej na Wydziale Elektrycznym.

Prowadzący na wstępie przedstawił historię półprzewodnikowych źródeł światła oraz parametry, które je opisują. Następnie omówił elementy podłożowe i optyczne współpracujące z półprzewodnikowymi źródłami światła oraz rozwiązania konstrukcyjne półprzewodnikowych źródeł światła. W kolejnej części wykładu omówił parametry charakteryzujące jakość energii pobieranej przez lampy LED oraz systemy pomiarowe wykorzystywane do badań na półprzewodnikowymi źródłami światła

W drugiej części seminarium odbyły się zajęcia laboratoryjne pt. „Badania odkształceń przebiegów prądu i napięcia zasilającego współczesne lampy LED”, w trakcie których Uczniowie poznali układ pomiarowy pozwalający na analizę jakości prądów pobieranych z sieci elektroenergetycznej. Prowadzący zaprezentował przebieg takich badań eksperymentalnych na przykładzie kilku wybranych lamp LED.

Ponadto Uczniowie mieli okazję zwiedzić laboratoria w Katedrze Elektroenergetyki Okrętowej, Zakładzie Telekomunikacji Morskiej, Katedrze Automatyki Okrętowej oraz Katedrze Elektroniki Morskiej na Wydziale Elektrycznym.

Relacja z trzeciego spotkania 18.03.2022 r. 

 

dr inż. Przemysław Ptak, prof. UMG

dr inż. Przemysław Ptak, prof. UMG

Podmiot udostępniający: 

UMG Biblioteka Główna