Wystąpienie JM Rektora UMG

Przemówienie JM Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
z okazji święta 102. rocznicy utworzenia Szkolnictwa Morskiego


Szanowni Państwo!

Długo zastanawiałem się, czemu poświęcić dzisiejsze wystąpienie z okazji święta 102. rocznicy utworzenia Szkolnictwa Morskiego. Właściwie wszystko na temat historii powiedzieliśmy dwa lata temu, kiedy obchodziliśmy nasze 100-lecie. Ale te dwa lata były bardzo intensywne i wydarzyło się wiele rzeczy. Myślę, że bohaterowie tych wydarzeń oczekują, by wymienić te mniejsze, większe czy wielkie sukcesy.

Proszę Państwa!

100-lecie Szkolnictwa Morskiego, które miało miejsce w 2020 roku, przypadło w okresie szczególnym, okresie pandemii. Nie mogliśmy nadać tej uroczystości właściwej rangi, wielu z Państwa nie mogliśmy zaprosić w mury naszej Uczelni. Myślę, że nie mają nam Państwo tego za złe – takie były czasy, okoliczności i restrykcje, których musieliśmy dopilnować. Ale inne podmioty zauważyły naszą okrągłą rocznicę i w roku 2021 Uczelnia nasza otrzymała Honorową Nagrodę Specjalną Stulecia za wkład w rozwój żeglarstwa w Polsce. Było to już drugie takie wyróżnienie, ponieważ rok wcześniej otrzymaliśmy Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza za rejs „Daru Młodzieży” dookoła świata.

Wiosną ubiegłego roku nadaliśmy tytuł Doctora Honoris Causa Panu Profesorowi Danielowi Dudzie i po roku możemy szczycić się tym, że Senat naszej Uczelni nada dzisiaj to samo wyróżnienie Panu Profesorowi Mirosławowi Jurdzińskiemu - dwóm przyjaciołom, dwóm byłym dyrektorom instytutów na Wydziale Nawigacyjnym.

W ubiegłym roku po raz pierwszy wręczyliśmy nagrodę dla najlepszego nauczyciela akademickiego im. Kapitana Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza. Laureatem tej nagrody został były wieloletni rektor, Pan Profesor Józef Lisowski. Jest to nagroda studentów. To oni wyróżniają swoich najlepszych wykładowców.

Proszę Państwa!

Trudno nie wspomnieć o wielkim sukcesie naszych kolegów z Wydziału Elektrycznego, którzy znaleźli się na prestiżowej liście Uniwersytetu Stanforda „2 proc. najbardziej wpływowych naukowców na świecie”. Są to: Pan Profesor Tomasz Tarasiuk, Pan Profesor Piotr Gnaciński, Pan Profesor Krzysztof Górecki, Pan Profesor Janusz Zarębski, Pani dr Agnieszka Lazarowska i Pan dr Paweł Górecki. Szczycimy się takimi osiągnięciami. Mamy nadzieję, że w tym roku lista naszych pracowników, którzy zostaną w ten sposób wyróżnieni, będzie znacznie dłuższa.

Szanowni Państwo!

W roku 2021 trzech naszych kolegów uzyskało tytuł naukowy profesora: Profesor Andrzej Miszczak, Profesor Lech Murawski oraz Profesor Tomasz Tarasiuk. W dniu wczorajszym Senat naszej Uczelni podjął uchwałę zobowiązującą Rektora, by wystąpił dla tych trzech osób o Nagrodę Ministra w trzech różnych kategoriach. Panie Ministrze, wierzę, że Pan to doceni. Profesura w naszej Uczelni nie jest rzeczą zwykłą, jest to wyczyn, zwłaszcza że tytuły te zdobywają osoby, które równolegle prowadzą działalność naukową, również zawodową.

Proszę Państwa!

W roku 2021 Wydział Nawigacyjny otrzymał certyfikat „Uczelnia Liderów 2021”.

Dwa czasopisma, które są wydawane w naszej Uczelni odnotowały wzrost w przyznawanej liczbie punktów w wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych Ministra Edukacji i Nauki. „TransNav, International Journal on Marine Navigation and Safety of Sea Transportation” uzyskał 70 punktów, natomiast „Scientific Journal of Gdynia Maritime University”, nasze zeszyty naukowe, uzyskały 40 punktów, dzięki czemu wydawanie publikacji w naszych wewnętrznych czasopismach stało się, w cudzysłowie, opłacalne.

W tym roku Uniwersytet Morski w Gdyni już po raz czwarty został laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju.

Zorganizowaliśmy, mimo pandemii, kilka dużych, spektakularnych konferencji, między innymi po raz pierwszy byliśmy gospodarzem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich KRASP. Konferencja odbyła się w październiku 2021 roku, a już w styczniu nasz Uniwersytet był gospodarzem kolejnej edycji Konferencji Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych. Z kolei kilka tygodni temu gościliśmy w naszych murach kanclerzy i kwestorów wszystkich uczelni akademickich w Polsce.

Proszę Państwa!

Polityka rządu, która zmierza do dywersyfikacji źródeł energii, spowodowała, że również na naszej Uczelni dokonaliśmy pewnych zmian strukturalnych i organizacyjnych. Na wszystkich czterech wydziałach zostały uruchomione studia ukierunkowane na morską energetykę wiatrową. Podpisaliśmy również porozumienie z rektorami ośmiu uczelni pomorskich, zmierzające do powołania konsorcjum, które będzie zajmowało się tymi sprawami.

Ponadto, Uczelnia nasza podpisała umowy i listy intencyjne z największymi potentatami na rynku offshorowym, tj. z Polską Grupą Energetyczną SA, z Departamentem Offshore Morskiej Agencji w Gdyni, z Politechniką Gdańską, z firmą MEWO, z firmą LOTOS, wcześniej jeszcze z firmą ORLEN, a niedawno również ze stocznią CRIST. Trwają prace zmierzające do podpisania kolejnych umów.

Proszę Państwa!

Uruchomiliśmy nowe jednostki, zakłady i laboratoria, między innymi nowe Laboratorium Hydroakustyki na Wydziale Elektrycznym. Powstały dwa nowe zakłady na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości: Zakład Marketingu i Metod Ilościowych oraz Zakład Zarządzania i Ekonomii.

Powołaliśmy Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej oraz Centrum Cyberbezpieczeństwa Morskiego. Zostało również powołane Centrum Sportu i Rekreacji, w którego skład wchodzi kilka jednostek, tj. Ośrodek Żeglarstwa i Sportów Wodnych, który został reaktywowany w styczniu ubiegłego roku, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu oraz nowo budowana Hala Sportowa. W tym miejscu Panie Ministrze, bardzo prosimy o wsparcie, by ten projekt się powiódł, ponieważ Uczelnia od sześciu lat nie ma hali sportowej. Na uczelni tego typu, gdzie tężyzna fizyczna jest istotna, hala sportowa to bardzo potrzebna inwestycja.

Proszę Państwa!

Uruchomiliśmy nowe studia. Przede wszystkim „Executive Offshore Wind”, studia MBA prowadzone w języku angielskim, na których kształcimy 20 pierwszych słuchaczy i we wrześniu tego roku uruchomimy drugą edycję tych studiów. Cieszą się one dużym zainteresowaniem nie tylko osób, które chcą wejść na rynek offshore, ale również osób, które już są na tym rynku i sprawują na nim poważne funkcje.

Na Wydziale Nawigacyjnym uruchomiliśmy studia podyplomowe „Zarządzanie Ryzykiem w Morskim Przemyśle Wydobywczym i Energetyce Wiatrowej”.

Jesteśmy aktywni na arenie międzynarodowej. Nasz pracownik, Profesor Krzysztof Czaplewski został wybrany Przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Instytutów Nawigacji International - Association of Institutes of Navigation. Mimo pandemii, po raz pierwszy od 26 lat, konferencja TransNav organizowana wspólnie z The Nautical Institute została przeprowadzona w sposób zdalny, a uczestniczyło w niej ponad 200 przedstawicieli kilkudziesięciu państw z całego świata. Jesteśmy aktywni na forum Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich IAMU. Doceniając naszą aktywność, członkowie Międzynarodowej Rady Wykonawczej zdecydowali, że nasza Uczelnia w latach 2023-2025 będzie zasiadała jako reprezentant wszystkich uczelni morskich w tymże ciele, w którym do tej pory również zasiadaliśmy, ale jako przedstawiciel Uczelni Europy, Azji Środkowej i Afryki Północnej. W tej chwili będziemy zasiadali tam w uznaniu za naszą aktywność. I w tym miejscu chciałbym podziękować Panu Profesorowi Adamowi Przybyłowskiemu, który jest tzw. Contact Person, czyli osobą, która kontaktuje się we wszystkich sprawach z tymże Stowarzyszeniem. Wspólnie z Panem Profesorem zorganizowaliśmy kilka webinariów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem na forum międzynarodowym.

Nasi eksperci uczestniczą w sesjach NCSR - Sub-Commitee on Navigation, Communication and Search and Rescue - Podkomitet ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Radiokomunikacji oraz Poszukiwania i Ratownictwa. Uczestniczyliśmy aktywnie również w pracach Podkomitetu HTW oraz w pracach Komitetu MSC Maritime Safety Commitee. Jesteśmy tam aktywni, współtworząc dokumenty sesyjne.

Proszę Państwa!

Bardzo aktywnie współpracujemy z uczelnią Hochschule Bremerhaven. Dowodem na tę bliską współpracę jest obecność, po raz pierwszy w dzisiejszych obradach, Rektora tejże uczelni Profesora Alexisa Papathanassisa oraz Profesora Hansa Roomla, który odwiedza nas regularnie co roku od ponad 40 lat, jak również partnerstwo Hochschule Bremerhaven w utworzonych studiach MBA.

Na naszych statkach szkolnych „Horyzont II”, „Dar Młodzieży” gościliśmy studentów z uczelni z Antwerpii. Belgijska młodzież odbywa praktyki w oparciu o podpisany dwuletni kontrakt.

Szanowni Państwo!

Wracamy do współpracy z Angolą, dla której wspólnie z firmą Navimor kilkanaście lat temu budowaliśmy uczelnię morską w Namibe. Angola jest zainteresowana kontynuacją tej współpracy, która będzie polegała na wymianie naszych profesorów oraz studentów, ale interesuje ją również nasza działalność w dziedzinie offshore oraz morskiej energetyki wiatrowej.

Nawiązaliśmy współpracę z Republiką Południowej Afryki. Jesienią gościła u nas ambasador tej Republiki zainteresowana reaktywacją budowy szkoły morskiej w Durbanie. Najbardziej zaawansowane z kolei są plany współpracy z Senegalem. Dwóch naszych przedstawicieli, Pan Prorektor Profesor Tomasz Tarasiuk oraz Pan Profesor Henryk Śniegocki, uczestniczyli w delegacji rządowej w tym państwie, a w lutym planowana była wizyta na szczeblu prezydenckim. Pan Prezydent Andrzej Duda miał podpisywać umowę z rządem Senegalu dotyczącą między innymi budowy tej szkoły, ale przeszkodziła temu agresja na Ukrainę, w związku z czym sprawa ta została przeniesiona na czas późniejszy.

Proszę Państwa!

Obchodziliśmy kilka doniosłych jubileuszy: w ubiegłym roku stulecie statku „Lwów”, w tym roku 40-lecie „Daru Młodzieży”. Nasz chór obchodził 20-lecie swojego istnienia. Również kilku naszych pracowników obchodziło swoje jubileusze pracy naukowej.

Jeśli chodzi o życie Uczelni, to powoli wracamy do normalności i dowodem tego jest zorganizowany niedawno Dzień Sportu, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Startowało 6 drużyn, wszystkie 4 wydziały, po raz pierwszy reprezentacja Instytutu Morskiego oraz reprezentacja Administracji Uczelni i w rywalizacji punktowej wygrała Administracja. Czekamy już na rok przyszły.

Szanowni Państwo!

To, o czym mówiłem, jest dużym skrótem tego, co działo się na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszystkie sprawy zostały przeze mnie omówione.

W dniu wczorajszym miałem przyjemność i honor podziękować tym, którzy byli najbardziej aktywni w ostatnim okresie ewaluacji naszej Uczelni. Zostały rozdane Nagrody Rektora dla nauczycieli akademickich i pracowników nie będących nauczycielami akademickimi i muszę powiedzieć, że bardzo podniósł się poziom. Do niedawna osiągnięcia, za które można było uzyskać nagrodę I stopnia, w tym roku nie wystarczyły na nagrody III stopnia. Przepraszam zatem wszystkich, którzy nie otrzymali nagrody, ale konkurencja była naprawdę duża.

Proszę Państwa!

Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się wprowadzić kilka nowych kategorii nagród, których przedtem nie było w regulaminie. Uhonorowaliśmy osoby, które mają najwyższy współczynnik Hirscha w skali Uczelni, najwyższy współczynnik Hirscha na poszczególnych Wydziałach, osoby, które mają największą liczbę cytowań w skali Uczelni/w skali Wydziału oraz osoby, które mają największą liczbę cytowań w ubiegłym roku. Być może tych kategorii można wprowadzić więcej, dzisiaj również będziemy nagradzali poszczególne osoby, ale dlaczego o tym mówię?

Mówię o tym, by powiedzieć Państwu: Dziękuję! Niezależnie od tego, jak zostaniemy sklasyfikowani w trwającej ewaluacji, czy otrzymamy kategorię B, B+, A, C czy D, to już od nas nie zależy. Chciałbym natomiast powiedzieć, że wszystkie Wydziały wykonały gigantyczną pracę, żeby pokazać, zademonstrować, że nasza Uczelnia potrafi, że naszą Uczelnię stać na to, żeby równać do najlepszych. I za to Państwu serdecznie dziękuję!

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni