Uniwersytet Morski w Gdyni Apelem Pamięci rozpoczął dwudniowe obchody Święta Szkoły

W dniu 7 grudnia 2022 roku przy Pomniku Polski Morskiej na Skwerze Kościuszki w Gdyni o godzinie 15:30 odczytany został Apel Pamięci.

Apel Pamięci, odczytywany ku czci wszystkich, którzy odeszli na wieczną wachtę, na stałe wpisany jest w tradycję obchodów Święta Szkoły Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Tym uroczystym, symbolicznym aktem wspominamy dyrektorów, wykładowców, pracowników, studentów i absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którzy odeszli na wieczną wachtę, polegli na polu chwały lub zginęli śmiercią marynarza.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego i podniesienia flagi państwowej. Następnie głos zabrał Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk.

Apel Pamięci został odczytany przez dr. inż. Marcina Frycza, który to uroczyste, symboliczne wspomnienie tych, którzy odeszli na wieczną wachtę, zakończył słowami:

Wzywam Was wszystkich, opromienionych chwałą bohaterstwa i poświęcenia w służbie polskiego morza – stańcie do Apelu! Stańcie, by przekonać się, że ofiara Waszego życia nie poszła na marne, że kontynuując Wasze działanie, budujemy Ojczyznę według naszej najlepszej woli i najlepszych odruchów naszych serc. Ojczyzna nasza niech będzie dla Was trwałym pomnikiem.

Czcimy Was i zachowujemy w pamięci!

Chwała Poległym i Zmarłym!

Cześć Ich Pamięci!

Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców pod pomnikiem Polski Morskiej przez władze UMG, przedstawicieli stowarzyszeń morskich i zaproszonych gości.

O oprawę uroczystości zadbała Kompania Reprezentacyjna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w asyście Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Tego samego dnia reprezentacja Uniwersytetu Morskiego w Gdyni złożyła wieńce na grobach kpt. ż.w. Stanisława Koski, kpt. ż.w. Antoniego Zielińskiego oraz kpt. ż.w. Bolesława Mikszty na Cmentarzu Witomińskim. Na ich grobach umieszczono tabliczki świadczące o tym, że mogiły kapitanów, decyzją IPN, zostały wpisane do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

Kontynuacją obchodów Święta Szkoły Uniwersytetu Morskiego w Gdyni będą uroczystości zaplanowane na dzień 8 grudnia 2022 roku, które rozpoczną się od uroczystego podniesienia bandery Polskiej Marynarki Handlowej przed frontem Uczelni o godzinie 8:00.

Następnie o godzinie 9:00 w Kościele Portowym pw. MBNP i św. Piotra Rybaka przy ulicy Portowej 2 w Gdyni zostanie odprawiona msza św. w intencji pracowników, studentów, doktorantów oraz absolwentów Uczelni. O uroczystą oprawę mszy św. zadba Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Kompania Reprezentacyjna UMG.

Kolejnym punktem obchodów Święta Szkoły będzie uroczyste otwarte posiedzenie Senatu UMG, które rozpocznie się o godzinie 11.00  w Auli im. T. Meissnera. W wydarzeniu wezmą udział członkowie Senatu, przedstawiciele Rady Uczelni i zaproszeni goście.

Beata von Schada Borzyszkowska