Rozmowa „Geodety” z dr. inż. Piotrem Kopaczem, pracownikiem WN UMG, Mistrzem Polski w Pieszych Maratonach na Orientację

Rozmowa „Geodety” z dr. inż. Piotrem Kopaczem, pracownikiem WN UMG, Mistrzem Polski w Pieszych Maratonach na Orientację

Dr inż. Piotr Kopacz z Katedry Nawigacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w październiku 2022 roku zajął I miejsce w Mistrzostwach Polski w Pieszych Maratonach na Orientację na dystansie 100 km.

Zawody odbyły się podczas Ekstremalnego Rajdu na Orientację Harpagon-62 w Borach Tucholskich. Piotr Kopacz w czasie 14 godzin i 39 minut przebiegł 115 km, odnajdując wszystkie 26 punktów kontrolnych.

Z ramienia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni we współpracy z Nadleśnictwem Gdańsk dr inż. Piotr Kopacz odpowiada za koordynację przedsięwzięcia dotyczącego udostępnienia Uczelni terenów leśnych w celu utworzenia infrastruktury służącej studentom UMG oraz lokalnej społeczności. Stosowne porozumienie w tym temacie zostało podpisane w dniu 6 września 2022 roku pomiędzy Uniwersytetem Morskim w Gdyni i Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe Nadleśnictwem Gdańsk. Przedsięwzięcie nawiązuje do koncepcji zwanej na świecie „Permanent Orienteering Courses” i zakłada stworzenie warunków do realizacji treningów biegowych, marszowych i rywalizacji sportowej, jak również do nauki i ćwiczenia orientacji w terenie, czytania i rozumienia map oraz aktywnego spędzania czasu na łonie natury (otwarty dostęp 24/7 dla każdego). Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2023 roku.

W najnowszym numerze czasopisma GEODETA (1/2023), jak i na portalu Geoforum.pl ukazał się wywiad z dr. inż. Piotrem Kopaczem na temat m.in. umiejętności nawigacji i orientacji w terenie, idei i formuł imprez na orientację, używanych w nich map, a także osobistego doświadczenia jako uczestnik, organizator i koordynator wielu tego rodzaju wydarzeń i projektów.

Magazyn Geoinformacyjny GEODETA (https://egeodeta24.pl/#/publicproducts/details/387) jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii, teledetekcji, nawigacji satelitarnej i geoinformatyki. Z kolei Geoforum.pl to portal internetowy i obszerne kompendium wiedzy na tematy związane z powyższymi dziedzinami. Na bieżąco dostarcza informacji z tychże dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

B. von Schada Borzyszkowska
12.01.2023