Banderę podnieść! Uniwersytet Morski w Gdyni uroczyście obchodzi Święto Szkoły
Dzień 9 grudnia 2024 roku był dniem szczególnym dla całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Tego dnia obchodzone było Święto Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się podniesieniem bandery na gmachu głównym Uczelni, a następnie, po mszy św., odbyło się uroczyste, otwarte posiedzenie Senatu UMG. Święto Szkoły zakończyło się Apelem Pamięci przed frontem Uczelni.
Godzina 8:00
Podniesienie bandery Polskiej Marynarki Handlowej
Obchody Święta Szkoły celebrowane przez społeczność akademicką naszej Uczelni w dniu 9 grudnia 2024 roku rozpoczęły się punktualnie o godz. 8:00 - zgodnie z morską tradycją, na pochyłym maszcie, w takt Mazurka Dąbrowskiego, została podniesiona polska bandera.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzania sztandaru Uczelni oraz biało-czerwonej bandery w towarzystwie Kompanii Reprezentacyjnej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
W krótkiej uroczystości udział wzięły władze Uczelni, dostojny Senat, pracownicy, studenci i doktoranci oraz absolwenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Ta najstarsza tradycja w Uczelni została zapoczątkowana 104 lata temu w Tczewie, kiedy to młodzi ludzie, często uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej, dla zainaugurowania działalności Szkoły Morskiej podnieśli na budynku polską banderę, ponieważ szkoła nie dysponowała jeszcze żadnym statkiem.
Podniesienie bandery Polskiej Marynarki Handlowej zwieńczyła defilada Kompanii Reprezentacyjnej w towarzystwie Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Godzina 9:00
Uroczysta msza św.
Tradycją Święta Szkoły Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest uroczysta msza św. w intencji pracowników, studentów, doktorantów oraz absolwentów Uczelni. W tym roku msza św. odbyła się w uczelnianej kaplicy znajdującej się w budynku Wydziału Mechanicznego.
Mszy św., która rozpoczęła się o godzinie 9:00, przewodniczył Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Jego Ekscelencja Ks. Piotr Przyborek. W liturgii brał także udział Archidiecezjalny Duszpasterz Ludzi Morza, Kapelan Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Ojciec dr Edward Pracz i Proboszcz parafii Świętej Rodziny w Gdyni Ks. Kanonik mgr lic. Mariusz Dziarmaga.
O uroczystą oprawę mszy św. zadbał Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Kompania Reprezentacyjna UMG.
Godzina 11:00
Uroczyste otwarte posiedzenie Senatu UMG
Od tradycyjnego wybicia szklanek punktualnie o godz. 11:00 w Auli im. T. Meissnera rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, w którym udział wzięli członkowie Senatu, przedstawiciele Rady Uczelni, pracownicy, studenci, absolwenci i zaproszeni goście.
JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, po powitaniu wszystkich uczestników wydarzenia wygłosił okolicznościowe przemówienie. JM Rektor podsumował najważniejsze wydarzenia mijającego roku, przywołując uczelniane inwestycje, w tym otwarcie Centrum Offshore UMG oraz budynku Centrum Sportu i Rekreacji UMG. Wskazał jednocześnie na nowe wyzwania stojące przed Uczelnią, w tym na te związane z budową nowego, nowoczesnego domu studenckiego na terenie kampusu Uczelni.
Wśród pilnych inwestycji, JM Rektor wskazał na konieczność budowy nowego statku szkolnego, który mógłby niebawem zastąpić uczelnianą fregatę, "Dar Młodzieży":
Chciałbym poinformować, iż obecnie podejmujemy intensywne działania mające na celu wypracowanie modelu finansowania budowy następcy „Daru Młodzieży”. Już czas, by miejsce ponad 40-letniej fregaty zajął nowy statek szkoleniowy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – czwarty w wielkiej sztafecie.
Z tego miejsca, chciałbym przypomnieć, że tylko we wrześniu odbyły się dwa spotkania władz Uczelni z przedstawicielami władz krajowych, samorządowych oraz miejskich, gdzie rozmawialiśmy o konieczności budowy następcy „Daru Młodzieży”, w trosce o podtrzymanie wysokiego standardu kształcenia kadr morskich.
Konieczne jest także, w dalszej perspektywie czasowej, pozyskanie źródła finasowania również dla następców naszych statków szkolno-badawczych „Horyzontu II” i „IMORA”.
JM Rektor prof. Adam Weintrit mocno zaakcentował w swoim wystąpieniu kwestie związane z procesem internacjonalizacji Uniwersytetu:
Już podczas poprzedniej kadencji rektorskiej sporo mówiłem o konieczności umiędzynarodowienia Uczelni oraz potrzebie podejmowania wszelkich działań ku temu zmierzających. Wraz z rozpoczętą przeze mnie we wrześniu tego roku w wyniku reelekcji drugą kadencją jestem zdeterminowany zintensyfikować te działania. (...)
W okresie niżu demograficznego i mniejszego zainteresowania zawodami stricte morskimi, w celu pełnego wykorzystania naszego potencjału naukowego i bazy dydaktycznej, powinniśmy postarać się o pozyskanie większej liczby kandydatów na studia spoza granic naszego kraju. Myślę tu głównie o krajach Dalekiego Wschodu i krajach afrykańskich, oczywiście nie rezygnując ze współpracy z naszymi najbliższymi sąsiadami.
Kończąc przemówienie, JM Rektor zwrócił się do obecnych w Auli osób z życzeniami:
Dzisiejsze Święto Szkoły jest świętem nas wszystkich, pracowników, studentów i sympatyków naszej morskiej Uczelni. Razem tworzymy społeczność, która w morzu odnajduje odpowiedź na swe marzenia, jak to pięknie ubrał w słowa wielki pisarz marynista Ernest Hemingway. Wszystkiego dobrego i spełnienia tych marzeń życzę wszystkim Państwu tu dzisiaj obecnym!
Kolejnym punktem uroczystości było podpisanie porozumienia o współpracy badawczo-rozwojowej z Akademią Pożarniczą w Warszawie. Ze strony Uniwersytetu Morskiego w Gdyni porozumienie podpisał JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, a ze strony Akademii Pożarniczej w Warszawie dokument sygnował Rektor-Komendant st. bryg. dr inż. Tomasz Klimczak, prof. uczelni.
Po podpisaniu porozumienia okolicznościowe przemówienie wygłosił Pan dr Arkadiusz Marchewka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury:
To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę wraz z Państwem uczestniczyć w uroczystych obchodach Święta Szkoły, które obchodzone jest corocznie w celu uczczenia historii szkolnictwa morskiego, zapoczątkowanej 8 grudnia 1920 roku powołaniem do życia Szkoły Morskiej w Tczewie. Od tego dnia Uniwersytet Morski w Gdyni budował swoją bogatą tradycję oraz markę na arenie międzynarodowej. Poprzez znaczący postęp w zakresie rozbudowy zaawansowanej infrastruktury Uczelni, twórcze i nowatorskie przekazywanie wiedzy oraz stojące na najwyższym poziomie kształcenie Uniwersytet od lat zajmuje jedno z najwyższych miejsc w światowym rankingu uczelni morskich.
Kończący się rok 2024 zaowocował licznymi osiągnięciami naukowymi, badawczymi oraz znaczącym postępem w zakresie zaawansowanej rozbudowy infrastruktury Uczelni. W odpowiedzi na potrzeby współczesnego świata, jak również wyzwania w zakresie cyfryzacji, technologii informacyjnych, sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwa we wrześniu br. powołany został przez Jego Magnificencję Rektora, Wydział Informatyki.
Wojewoda Pomorski, Pan Emil Rojek, podkreślił znaczenie Uczelni dla miasta, regionu i gospodarki:
Uniwersytet Morski w Gdyni jest ważny nie tylko dla miasta Gdynia, ale jest także istotny dla Pomorza, ponieważ generuje jego rozwój gospodarczy. Uczelnia odpowiada bowiem na wyzwania gospodarki morskiej, wynikające z eksploatacji Bałtyku, zwłaszcza w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, stawiając zarówno na rozwój badań naukowych, ale i współpracę Uczelni z biznesem.
Pani Prezydent Miasta Gdynia, Aleksandra Kosiorek w swoim wystąpieniu powiedziała:
Dziś Uniwersytet Morski w Gdyni to nie tylko prestiżowa Uczelnia, kształcąca zarówno na kierunkach związanych ze służbą na morzu, jak i na tych cywilnych, ale także ośrodek badawczy i ważny partner dla naszego miasta. […] dziś gratuluję władzom i społeczności w dniu Święta Uczelni sukcesów i rozwoju, proszę o więcej i pozostaję z nadzieją, że będziemy mieli coraz więcej powodów do dumy i coraz więcej obszarów do współpracy, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się 100-lecia Gdyni. I dziś, gdy powtarzamy dewizę <<Gdynia i morze to jedno>>, pamiętajmy, że morze to także prężnie działający Uniwersytet Morski, z kadrą dydaktyczną, niezwykle szeroką ofertą naukową, imponującą bazą i wreszcie z rzeszą studentów spełniających swoje marzenia.
Na koniec głos zabrała Pani Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, absolwentka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W czasie swojej przemowy przypomniała, że jako absolwentka Uniwersytetu widzi ciągły rozwój Uczelni, rozumie także, z czego wynika zainteresowanie Uczelnią wśród młodych ludzi, którzy chcą kształcić się w Uniwersytecie Morskim w Gdyni i często decydują się związać swoje losy z gospodarką morską. Wpływa na to przede wszystkim kadra Uczelni oraz wysoki, znany na świecie wśród uczelni morskich, poziom nauczania w Uniwersytecie Morskim w Gdyni.
Podczas uroczystego posiedzenia Senatu wręczone zostały również nagrody i odznaczenia. Wręczone zostały odznaczenia Prezydenta RP przyznane na wniosek Ministra Infrastruktury za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, medale złote, srebrne i brązowe.
Wręczono również przyznane przez Ministra Edukacji na wniosek Ministra Infrastruktury Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania oraz przyznane przez Ministra Infrastruktury Odznaki Honorowe „Zasłużony Pracownik Morza”.
Medale i odznaki uhonorowanym pracownikom Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wręczyli JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury dr Arkadiusz Marchewka.
Następnie, Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit wręczył odznaczenia „Zasłużony dla Szkolnictwa Morskiego”, „Zasłużony dla Uniwersytetu Morskiego” oraz „Zasłużony Pracownik Uniwersytetu Morskiego w Gdyni” osobom, które przyczyniły się do rozwoju Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i szkolnictwa morskiego.
Wręczone zostały również Nagrody Jubileuszowe dla pracowników UMG za 45, 40, 35, 30, 25 lat pracy w Uczelni.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie przez Jego Magnificencję Rektora prof. Adama Weintrita dyplomów doktorskich. Jego Magnificencja Rektor przyznał także nagrodę I stopnia dla doktoranta Szkoły Doktorskiej za wybitne osiągnięcia naukowe. Przyznane zostało również po raz pierwszy wyróżnienie Rektora UMG za działalność organizacyjną i społeczną na rzecz UMG.
Tradycyjnie, zostały wręczone także nagrody dla studentów wyróżniających się wybitnymi osiągnięciami w nauce oraz pracą społeczną na rzecz środowiska akademickiego. Następnie, Jego Magnificencja Rektor wręczył trzy "Medale Absolwenta Uniwersytetu Morskiego w Gdyni" przyznane za wybitne wyniki w nauce oraz za wyróżniającą się działalność na rzecz środowiska akademickiego.
Za aktywną działalność na rzecz społeczności akademickiej nagrodę od JM Rektora otrzymali również członkowie Parlamentu Studentów. Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit przyznał także nagrody studentom za znaczące osiągnięcia sportowe rangi krajowej lub międzynarodowej. Po raz pierwszy przyznane zostały Odznaki Honorowe za wzorową, sumienną i wieloletnią służbę w Kompanii Reprezentacyjnej UMG.
Podczas uroczystości wręczony został również Medal „Kobiety w branży morskiej” im. Danuty Kobylińskiej-Wala przyznany przez Radę Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej.
Uroczyste posiedzenie Senatu UMG zakończył występ Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Godzina 15:00
Apel Pamięci
Zakończeniem obchodów Święta Szkoły był uroczysty Apel Pamięci, podczas którego społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wspomniała tych, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii Uczelni i dzięki którym możemy dzisiaj być częścią wspólnoty akademickiej i obywatelami niepodległego kraju.
Tym symbolicznym aktem społeczność Uniwersytetu wspomina dyrektorów, wykładowców, pracowników, studentów i absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którzy odeszli na wieczną wachtę, polegli na polu chwały lub zginęli śmiercią marynarza.