Wykłady Lokalnych Rzeczników Nauki UMG w murach Centrum Nauki Experyment

CN Experyment

Lokalni Rzecznicy Nauki na UMG to projekt Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którego celem jest przygotowanie grupy nauczycieli akademickich Uniwersytetu do pełnienia roli tzw. Lokalnych Rzeczników Nauki UMG, czyli osób, które będą merytorycznie przygotowane do tworzenia i przekazywania interesujących i wartościowych treści o charakterze naukowym szerokiemu gronu odbiorców, pozwalając im odkryć fascynujący świat nauki.

W ramach tego projektu naukowcy UMG zawitali w styczniu i kwietniu 2025 roku do Centrum Nauki Experyment, gdzie zaprezentowali wykłady dla seniorów z cyklu „Ciekawi świata 2.0”.

 

Dr inż. Damian Bisewski z Wydziału Elektrycznego podczas wykładu specjalnego pokazał, jak natura inspiruje technologię. W ramach wykładu naukowiec zaprezentował zastosowanie algorytmu genetycznego do rozwiązywania zadań optymalizacyjnych. Działanie algorytmu przypomina zjawisko ewolucji biologicznej i jest oparte na procesach adaptacyjnych obserwowanych w przyrodzie – takich jak koncepcja doboru naturalnego oraz dziedziczenie.

Na wykładzie omówiona została budowa i zasada działania algorytmu genetycznego. Wykorzystując omawiany algorytm, dr inż. Bisewski zaprezentował rozwiązanie przykładowego zadania matematycznego. Wykład miał miejsce 9 kwietnia 2025 roku.

 

 


Wcześniej, bo 10 stycznia 2025 roku, dr inż. Mateusz Gil, adiunkt w Katedrze Nawigacji Wydziału Nawigacyjnego, opowiedział o transformacji żeglugi i nawigacji morskiej na przestrzeni dekad. Wykład przybliżył nowoczesne trendy w żegludze morskiej, koncentrując się na rozwoju technologii określanych szeroko jako „Żegluga 4.0”. Dr inż. Gil przedstawił koncepcję czwartej rewolucji przemysłowej (tzw. „Przemysł 4.0”) oraz jej zastosowanie w branży morskiej. Żegluga 4.0 opiera się głównie na wykorzystaniu nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, Internet rzeczy (IoT), statki autonomiczne, wykorzystanie dużych zbiorów danych (ang. big data), a także zaawansowanych systemów nawigacyjnych.

W ramach wykładu została zaprezentowana tematyka transformacji żeglugi i nawigacji morskiej, od tradycyjnych metod do systemów autonomicznych, gdzie komputery podejmują większość decyzji na podstawie zaawansowanej analizy danych realizowanej w czasie rzeczywistym. Dr inż. Mateusz Gil poruszył również kwestię wyzwań, jakie stawia nowoczesnej żegludze nadchodząca rewolucja przemysłowa, takich jak cyberbezpieczeństwo, konieczność inwestycji w infrastrukturę oraz potrzebę zmiany kwalifikacji załóg, które będą musiały efektywnie współpracować z nowymi technologiami.

 

Wykładów Lokalnych Rzeczników Nauki UMG można wysłuchać również podczas wydarzeń pt. „Naukowe wieczory z Uniwersytetem Morskim w Gdyni”. Odbywają się one przez cały rok akademicki 2024/2025 średnio dwa razy w miesiącu, w co drugą środę, o godzinie 18:00 w auli Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przy alei Jana Pawła II 3. Wszystkie wykłady mają charakter otwarty, a wstęp na nie jest wolny.

 

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

B. von Schada Borzyszkowska
06.05.2025