Jak stawialiśmy punkty kontrolne
(...) Wszystkie 42 punkty kontrolne (PK) w formie dębowych słupków udało się nam "zasadzić" w terenie w jeden dzień. Była to upalna sobota 15.VII.2023r. Pierwszym zainstalowanym punktem kontrolnym był PK 45 w południowej i najbardziej płaskiej części obszaru ZPK-UMG. Mimo iż nie obyło się bez małych przygód na błotnistych leśnych drogach (m.in. konieczne były rozprzęgania przyczepy i wyciągania samochodu, który ugrzązł w paru miejscach) i intensywnej pracy, świetna atmosfera towarzyszyła nam przez cały dzień. "Grupa robocza" składała się z czterech osób: druhów Antka Dopke, Szymona Helanda, na czele z Kamilem Dopke z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bojanie, którym należą się szczególne podziękowania za pomoc w montażu infrastruktury, oraz Piotra Kopacza. Warto wspomnieć, iż Kamil jest absolwentem Wydziału Mechanicznego UMG sprzed kilku lat.
Ostatnie punkty montowaliśmy już po zmroku, idąc z całym sprzętem i parami słupków spory dystans na piechotę. Na samym końcu został zainstalowany PK 39 (o godz. 22:45) zlokalizowany na górze, nieco na południe od funkcjonującej jednostki wojskowej na Grabówku. Jeszcze rano wydawało się, że czas niezbędny na montaż wszystkich punktów to przynajmniej 2-3 dni i to przy sprawnie zorganizowanej pracy zespołu. W celu jej usprawnienia bardzo pomocny okazał się szczegółowy rekonesans dróg, planowanych pozycji i terenu wokół każdego PK, przeprowadzony wcześniej przez koordynatora projektu, a także przyjęta kolejność montażu poszczególnych PK. Na przyczepę załadowaliśmy także trochę śmieci napotkanych w kilku miejscach. Z lasu wyjechaliśmy o 23:20 zmęczeni, ale jednocześnie z uczuciem sporej satysfakcji z efektywnie wykonanej pracy oraz faktu, iż projekt stworzy dodatkową możliwość pozytywnego spędzenia czasu, nie mając przy tym charakteru komercyjnego. Z założenia ma on być ogólnie dostępny, w szczególności dla studentów UMG oraz mieszkańców Gdyni, Trójmiasta i Pomorza.
Tablice informacyjne zostały zamontowane w dniu 12.X.2023r. w miejscach wyznaczonych startów, tj. "S1" (dla mapy "Grabówek") i "S2" (dla mapy "Chylonia"). Praca ta została wykonana przez Kamila Dopke i Piotra Kopacza, przy wsparciu Piotra Pielenia - leśniczego z leśnictwa Zwierzyniec. Gotowa jest już także trzecia tablica, która zostanie zamontowana na terenie kampusu UMG. Jej dokładna lokalizacja będzie wyznaczona po zakończeniu budowy nowej hali sportowej w ramach Centrum Sportu i Rekreacji UMG, co nastąpi już niedługo. Warto także dodać, iż na tablicach informacyjnych, jak i każdym PK znajduje się kod QR (w prawym dolnym rogu biało-czerwonej tabliczki), co pozwala na alternatywne "zaliczanie" punktów poprzez skanowanie smartfonem i aplikację iOrienteering (instrukcja "krok po kroku" TUTAJ). Drugi, mniejszy kod QR (w prawym górnym rogu biało-czerwonej tabliczki PK) odsyła z kolei do niniejszej strony internetowej ZPK-UMG.