Budowa nowej Hali Sportowej

Uniwersytet Morski w Gdyni prowadzi szereg prac modernizujących i rozbudowujących infrastrukturę uczelni. W planach inwestycyjnych UMG znajduje się budowa nowoczesnej hali sportowej. Docelowo będzie ona połączona łącznikiem z domem studenckim, którego budowa stanowi kolejny etap budowy tego kompleksu sportowo-akademickiego.

Prace budowlane, które rozpoczęły się już z końcem 2020 roku, prowadzone są ze szczególną atencją z uwagi na lokalizację inwestycji w strefie ochrony konserwatorskiej obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

Hala sportowa

Nowa hala sportowa będzie wyjątkowo funkcjonalna i doskonale dopasowana do potrzeb wychowania fizycznego i sportu akademickiego. Przede wszystkim dzięki swobodnej możliwości dzielenia przestrzeni nawet na 3 niezależne boiska sportowe. Każde z nich będzie zawierało między innymi boisko do siatkówki o wymiarach, które pozwolą na rozgrywanie meczów w lidze akademickiej.  

Ścianka wspinaczkowa, która znajdzie się na jednej ze szczytowych ścian, zostanie oddzielona od hali specjalną siatką ochronną. Ze ścianki będzie można korzystać niezależnie od zajęć prowadzonych w hali sportowej.

W sportowej części budynku, dla studentów, widzów, sędziów oraz pracowników powstaną odrębne szatnie z pełnym zapleczem sanitarnym. Ich ilość przełoży się na wysoką funkcjonalność obiektu i komfort jego użytkowania. Projekt przewiduje również budowę pokoi dla trenerów z sanitariatami oraz warsztatu dla konserwatora.

Budynek hali sportowej będzie wyposażony w garaż podziemny z wjazdem od strony zachodniej, przy ulicy Grabowo. W przyszłości parking ten zostanie zintegrowany z parkingiem pod akademikiem.

Strefa fitness, siłownia, sauny, sale konferencyjne

Na pierwszym piętrze budynku została przewidziana strefa fitness. Jej powierzchnia wyniesie 240 m2. Przestrzeń ta zostanie dostosowana do prowadzenia różnych zajęć: w strefie aerobiku i sztuk walki o powierzchni około 80 m2 będą prowadzone ćwiczenia grupowe (aerobik, trening funkcjonalny, joga, pilates, sztuki walki), w strefie kardio znajdą się urządzenia do ćwiczeń aerobowych (ergometry wioślarskie, bieżnie, rowery treningowe, orbitreki, steppery), w strefie z urządzeniami i przyborami do ćwiczeń siłowych będzie można przeprowadzać specjalistyczne treningi trójboju siłowego.

Na trzecim piętrze budynku znajdą się 2 oddzielne szatnie, sauny – fińska i parowa, brodziki oraz pomieszczenia do odpoczynku i relaksu. Na piętrze drugim zaplanowano pomieszczenia biurowe, do których przeprowadzi się Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Powstaną tu także sale konferencyjne, które rozszerzą funkcjonalność całego kompleksu.

Harmonogram prac

W planach inwestycji przewidziano ciągi komunikacyjne dla samochodów i pieszych, zieleń wysoką, schody terenowe oraz estetyczne ogrodzenie terenu. Do dalszej części kampusu piesi i osoby zmotoryzowane dostaną się wejściem i wjazdem, które w planach zostały umiejscowione bardziej na północ od zjazdu do garażu.

Nowoprojektowana hala sportowa będzie obiektem o powierzchni 1845,8 m2. Wysokość budynku wyniesie 11,9 m, a kubatura brutto – 30 060 m3. Hala sportowa o wymiarach 50 m x 25 m osiągnie wysokość 9,5 m.

Prace budowlane przewidują również wykonanie przyłączy do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektrycznej. Zakończenie budowy planowane jest na czwarty kwartał 2023 roku.

Obecnie kontynuowane są prace projektowe i uzgodnienia projektu Hali Sportowej oraz wykonywane są roboty budowlane związane z przeniesieniem wysokoparametrowej sieci ciepłowniczej jako kolejny etap prac przygotowawczych przed budową Hali Sportowej. Ten etap realizacji inwestycji zostanie zakończony w 2021 roku.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Beata von Schada Borzyszkowska
15.04.2021
Wprowadzenie:
Ostatnia modyfikacja:
i.wierzbowska 12.05.2022