O nas
Odzwierciedleniem długoletnich tradycji żeglarskich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, jest utworzony w dniu 1 stycznia 2021, Ośrodek Żeglarstwa i Sportów Wodnych. Ośrodek kontynuuje tradycje istniejących wcześniej: Ośrodka Sportów Wodnych Wyższej Szkoły Morskiej i Ośrodka Żeglarskiego Akademii Morskiej.
Do naszych zadań należy prowadzenie szeroko pojętej działalności żeglarskiej i motorowodnej, na rzecz społeczności akademickiej Uniwersytetu Morskiego.
Swoją działalność prowadzimy poprzez organizację:
- morskich praktyk żeglarskich,,
- kursów żeglarskich i motorowodnych,
- regat żeglarskich i wioślarskich
- innych imprez związanych z żeglarstwem, turystyką i rekreacją wodną oraz sportami wodnymi.
Od 2013 roku w ramach uznania przez Ministra Sportu i Turystyki, posiadamy uprawnienia do realizacji egzaminów na wszystkie rodzaje patentów i licencji żeglarskich i motorowodnych
Dysponujemy bardzo dobrze wyposażoną lądową bazą dydaktyczną., w skład której wchoczi kameralna sala seminaryjna na 12 osób oraz dwie sale wykładowe, mniejsza na 16 osób i większa na 30 osób. Wszystkie pomieszczenia dydaktyczne wyposażone są w odpowiedni sprzęt audiowizualny.
Posiadamy również bogato wyposażoną bazę techniczną. Nasz park maszynowy pozwala na samodzielne wykonywanie nawet bardzo poważnych napraw jachtów i innego sprzętu.
Dysponujemy trzema jachtami żaglowymi, jachtem motorowym i dwoma szybkimi łodziami typu RIB.
Flagowym jachtem naszej Uczelni jest s/y Nest. To bardzo wygodna, bezpieczna i dobrze wyposażona jednostka, która może pływać po dowolnym akwenie morskim na świecie i w każdych warunkach pogodowych. Na Neście organizujemy przede wszystkim rejsy stażowo – szkoleniowe, a sporadycznie uczestniczymy również w regatach jachtów morskich.
Jednym z naszych zadań jest realizacja szkoleń żeglarskich i motorowodnych. Do szkoleń żeglarskich wykorzystujemy najstarszy z naszych jachtów s/y Almak. Almak znakomicie nadaje się do celów szkoleniowych i do egzaminowania. Ale w miarę dostępności jest również wykorzystywany do realizacji krótkich rejsów, głównie na Zatoce Gdańskiej i rzadziej po otwartym morzu. Sporadycznie bierze również udział w regatach.
Szkolenia motorowodne prowadzone są na dwóch szybkich łodziach motorowych typu RIB i odrestaurowanej własnymi siłami byłej motorówce cumowniczej m/y Mort. Jeżeli ktoś chce nauczyć się manewrować dużym i ciężkim jachtem, to naszym zdaniem powinien zaczynać właśnie od Morta. To wymagająca, ale jednocześnie bezpieczna jednostka, znakomicie nadająca się do celów szkoleniowych.
W dyspozycji Ośrodka są również jachty regatowe Twins i August. Żeglarze, regatowcy mogą się na nich ścigać w amatorskich regatach morskich rozgrywanych na akwenie Zatoki Gdańskiej. Regat jest bardzo dużo. W sezonie żeglarskim praktycznie nie ma tygodnia aby nie odbywały się jakieś regaty, więc żeglarze regatowcy mogą się wyszaleć.