UMG na konferencji PACTT

UMG na konferencji PACTT

W dniach 08-10.11.2022 r. w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Chęcinach odbyła się XII Ogólnopolska Konferencja Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii, której organizatorem była Fundacja PACTT.

Zespół ds. Własności Intelektualnej i Komercjalizacji Badań UMG podczas wydarzenia reprezentowały dr inż. Magdalena Kukowska-Kaszuba – główny specjalista ds. transferu technologii i współpracy z biznesem oraz mgr Agnieszka Piotrowska-Kirschling – broker innowacji, samodzielny referent ds. transferu technologii.

Tegoroczną konferencję otworzyła dr Alicja Adamczak – reprezentująca Politechnikę Świętokrzyską, Prezes UPRP w latach 2002–2019, która zachęcała do kontynuacji działań na rzecz polskiej innowacyjności i współpracy z organizacjami związanymi z ochroną własności intelektualnej na całym świecie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się panele prowadzone przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, które przedstawiały przyszłą perspektywę finansowania dla jednostek wspierających działalność naukową nakierowaną na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań z nauki do biznesu. Ważnym tematem konferencji była otwarta dyskusja na temat stanu realizacji programu „Inkubator Innowacyjności 4.0” oraz założeń następcy tego działania, programu „Inkubator Rozwoju”.  Wśród zaproszonych gości nie brakowało przedstawicieli biznesu tj. PKN Orlen czy OPTeam, co pozwoliło na zapoznanie się z oczekiwaniami firm, możliwościami współpracy oraz wyzwaniami przed jakimi dziś stoją.

Konferencja PACTT to nie tylko okazja na wzmacnianie wzajemnych relacji z innymi jednostkami badawczymi w kraju, wymianę cennych doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie komercjalizacji, ale również pośrednio wpływ na zmiany w zakresie kształtowania polityki innowacyjnej w kraju.

W skład Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii aktualnie wchodzi ponad 85 jednostek odpowiedzialnych za transfer wiedzy i ochronę własności intelektualnej z uczelni, a także przedstawiciele instytutów Polskiej Akademii Nauk, Instytutów badawczych oraz Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. UMG dołączyło do PACTT w 2020 r. Zadaniem członków PACTT jest głównie aktywna współpraca nakierowana na nawiązywanie relacji partnerskich z przedsiębiorcami. Działalność ta wpisuje się w cele strategiczne UMG realizowane poprzez budowanie silnych interdyscyplinarnych zespołów badawczych otwartych na podejmowanie nowych tematów działalności naukowej w ramach projektów czy zleceń kierowanych do uczelni z przemysłu.

Więcej informacji:

https://xii-konferencja.pactt.pl/

(79) PACTT - Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii: Omówienie | LinkedIn

https://umg.edu.pl/aktualnosci/2020/umg-w-strukturze-pacttu

 

 

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Agnieszka Piotrowska-Kirschling
10.11.2022