Wykład w dniu 18 grudnia 2024 r.

Nowoczesne źródła światła stosowane we współczesnych systemach oświetleniowych i motoryzacyjnych


Prelegent
Przemysław Ptak

Termin wykładu
18 grudnia 2024 r. (środa), godzina 18:00

Miejsce:
Uniwersytet Morski w Gdyni, Wydział Nawigacyjny, Gdynia, al. Jana Pawła II 3

 

Streszczenie wykładu

Celem wystąpienia będzie przedstawienie w sposób popularno-naukowy najnowszych osiągnięć dotyczących półprzewodnikowych źródeł światła stosowanych w technice oświetleniowej oraz motoryzacyjnej.

Prowadzący dokona analizy rynku półprzewodnikowych źródeł światła stosowanych w różnych gałęziach przemysłu. Będzie próbował w sposób przystępny dla zwykłego użytkownika przedstawić wybrane parametry charakteryzujące wskazane źródła światła, a także przedstawi ich najważniejsze zalety oraz wady. Zaprezentuje rys historyczny półprzewodnikowych źródeł światła oraz przedstawi biogramy naukowców odpowiedzialnych za szybki rozwój technologii diod LED dużej mocy.

Prowadzący przedstawi również dokonania zespołu naukowego, którego jest członkiem, a dotyczące pomiarów, analizy i modelowania półprzewodnikowych źródeł światła oraz układów z nimi współpracujących. Podsumowując wystąpienie postara się przedstawić dalsze kierunki rozwoju źródeł światła oraz układów z nimi współpracujących.

 

Biogram prelegenta

Dr hab. inż. Przemysław Ptak jest profesorem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w grupie pracowników naukowo-dydaktycznych. Od 2017 roku był pracownikiem Katedry Elektroniki Morskiej, obecnie pracuje w nowo utworzonej Katedrze Energoelektroniki na Wydziale Elektrycznym UMG, w której pełni funkcję Zastępcy Kierownika Katedry.

Jego zainteresowania naukowe obejmują pomiary, analizę i modelowanie półprzewodnikowych źródeł światła oraz układów z nimi współpracujących. Ostatnie lata poświęcił również systemom mobilnym zasilanym z wykorzystaniem źródeł OZE, a także badaniom naukowym związanym z produkowaniem, magazynowaniem oraz przetwarzaniem wodoru.

Od 2006 do 2015 roku pracował w sektorze poszukiwań ropy i gazu dla takich firm jak PGNiG, ORLEN, SHELL, ENI, SAUDI ARAMCO OIL&GAS oraz British Petroleum na terenach bliskiego i dalekiego wschodu, gdzie zajmował się diagnostyką oraz utrzymaniem układów zasilania i cyfrowego przetwarzania sygnałów w aparaturze sejsmicznej. W 2017 roku otrzymał dyplom doktora nauk technicznych o specjalności Elementy i Układy Elektroniczne, a w roku 2022 otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie Automatyka, Elektronika, Elektrotechnika i Technologie Kosmiczne.

Jest autorem lub współautorem ponad 100 publikacji naukowych, w tym 36 na liście JCR. Opracował recenzje 94 artykułów naukowych, w tym 48 artykułów z listy JCR. Był również promotorem oraz recenzentem 53 prac inżynierskich i magisterskich. Profesor Ptak był również recenzentem w czterech pomyślnie zakończonych przewodach doktorskich.

Wykład odbywa się w ramach wydarzenia "Naukowe wieczory z Uniwersytetem Morskim w Gdyni".

Podmiot udostępniający: 

UMG Pion Prorektora ds. Nauki