Wykład w dniu 12 lutego 2025 r.

Co łączy układ krwionośny z obwodem elektrycznym?


Prelegent
Adam Muc

Termin wykładu
12 lutego 2025 r. (środa), godzina 18:00

Miejsce:
Uniwersytet Morski w Gdyni, Wydział Nawigacyjny, Gdynia, Al. Jana Pawła II 3

 

Streszczenie wykładu

W trakcie wykładu zostaną zaprezentowane analogie, które istnieją pomiędzy rozpływem prądu w obwodzie elektrycznym a dystrybucją krwi w układzie krwionośnym. Stwarzają one możliwość tworzenia elektrycznych schematów obwodowych odwzorowujących wybrane zjawiska hemodynamiczne i ich analizowania.

Interesującym i szczególnie ważnym aspektem zagadnienia jest to, iż za pośrednictwem takich modeli możliwe jest przeprowadzenie badań symulacyjnych dla stanów, których wywołanie w rozważanym fragmencie układu krwionośnego stanowiłoby poważne zagrożenie zdrowia lub życia. Na przykładzie elektrycznego schematu obwodowego odwzorowującego wybrane zjawiska występujące podczas przepływu krwi przez nerkę i mózg przedstawiono procedurę identyfikacji parametrów wskazujących na zmiany zachodzące w tych organach w wybranych stanach klinicznych.

Źródłem danych do tego typu identyfikacji są wyniki uzyskane z badań medycznych. Opracowanie szybkich i wiarygodnych metod identyfikacji parametrów modeli obwodowych odwzorowujących rozpływy krwi w wybranym fragmencie układu krwionośnego na podstawie danych medycznych może przyczynić się do rozwoju diagnozowania stanów klinicznych i patologicznych tych organów.

 

Biogram prelegenta

Dr inż. Adam Muc jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Automatyki Okrętowej i Przemysłowej na Wydziale Elektrycznym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni od 2016 roku, a od 2019 roku pełni funkcję prodziekana ds. kształcenia i organizacji studiów.

W pracy naukowej zajmuje się badaniem przekształtników energoelektronicznych i strategiami sterowania nimi w zastosowaniach morskich i lądowych, pomiarami i analizą wibrodiagnostyczną obiektów elektryczno-mechanicznych, systemami wbudowanymi i aplikacjami IoT oraz zastosowaniem metod analizy i syntezy obwodów elektrycznych do modelowania wybranych fragmentów układu krwionośnego.

Jest autorem i współautorem ponad 130 publikacji naukowych i monografii. Był kierownikiem i wykonawcą grantów badawczych finansowych ze źródeł zewnętrznych.

Jest założycielem i  opiekunem Koła Naukowego Internetu Rzeczy i Systemów Wbudowanych. Był promotorem ponad 50 inżynierskich i magisterskich prac dyplomowych oraz promotorem pomocniczym w dwóch przewodach doktorskich. 

 

Wykład odbywa się w ramach wydarzenia "Naukowe wieczory z Uniwersytetem Morskim w Gdyni".

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni