Wykład w dniu 23 października 2024 r.
Koncepcja „miasta-gąbki” jako element poprawy jakości życia i zrównoważonego rozwoju
Prelegent
Aneta Ocieczek
Termin wykładu
23 października 2024 r. (środa), godzina 18:00
Miejsce:
Uniwersytet Morski w Gdyni, Wydział Nawigacyjny, Gdynia, al. Jana Pawła II 3
Streszczenie wykładu
Celem wykładu jest przedstawienie istoty „miasta-gąbki” w kontekście narastających i dotkliwych skutków zmian klimatycznych. Dlatego wykład obejmować będzie: treści wprowadzające z zakresu pochodzenia wody na Ziemi, charakterystykę wybranych właściwości wody i ich znaczenia dla życia, rozwoju i zachowania dobrostanu ludzi, omówienie podstawowych elementów cyklu hydrologicznego, skutków zmian klimatycznych oraz wybranych elementów realizacji koncepcji „miasta-gąbki” na przykładzie rozwiązań funkcjonujących w Bydgoszczy.
Podsumowanie obejmować będzie przedstawienie potencjalnych efektów inwestycji w rozwiązania typu „miasto-gąbka” w odniesieniu do jakości życia mieszkańców Gdyni oraz osiągania celów zrównoważonego rozwoju.
Biogram prelegenta
Dr hab. inż. Aneta Ocieczek, prof. UMG od ponad 30 lat związana jest z Uniwersytetem Morskim w Gdyni. Jest absolwentką Wydziału Administracyjnego Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, a obecnie pracownikiem badawczo-dydaktycznym Katedry Zarządzania Jakością.
Od początku swej działalności naukowej i dydaktycznej zajmowała się zagadnieniami związanymi z kształtowaniem i prognozowaniem jakości żywności. Przy czym szczególną uwagę poświęcała badaniom nad problemem roli wody w żywności. Większość jej prac naukowych koncentruje się na tym właśnie zagadnieniu.
Do tej pory opublikowała ponad 120 artykułów naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Jest również autorką i współautorką 4 skryptów akademickich poświęconych towaroznawstwu, technologii i przechowalnictwu żywności.
Ponadto we współpracy ze swymi doktorantami rozwija się w nowym nurcie badań nad zachowaniami i postawami konsumentów wobec takich koncepcji jak: owady jadalne jako alternatywne źródło pożywienia; napoje energetyzujące jako zagrożenie dla młodego konsumenta; mięso zwierząt dzikich jako cenny, zrównoważony surowiec; otręby zbożowe jako cenny surowiec w produkcji żywności funkcjonalnej; problem gospodarowania wodą w gospodarstwach domowych w kontekście wdrażania idei zrównoważonego rozwoju oraz problem elektromobilności jako istotny element zrównoważonego rozwoju.
Współpraca ta zaowocowała do tej pory wypromowaniem trzech doktorów w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości. Osiągnięcia te, związane z podejmowaniem w ramach działalności naukowej zagadnień dotyczących ważkich problemów naukowych o znaczeniu utylitarnym dla rozwoju polskiej gospodarki, są wynikiem zdobycia w Uniwersytecie Morskim w Gdyni szerokiej, interdyscyplinarnej wiedzy ale także akademickiej, twórczej atmosfery tej Uczelni.
Wykład odbywa się w ramach wydarzenia "Naukowe wieczory z Uniwersytetem Morskim w Gdyni".