Laudacja prof. Piotra Przybyłowskiego

Laudacja prof. Piotra Przybyłowskiego

 

Laudacja z okazji nadania Profesorowi Hansowi Rummlowi
tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 
wygłoszona przez prof. dr. hab. inż. Piotra Przybyłowskiego


Wasza Magnificencjo,
Wysoki Senacie,
Dostojny Panie Profesorze,
Szanowni Państwo!

Mam ogromny zaszczyt i honor pełnić rolę promotora w postępowaniu o nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni niezwykłej osobie – Panu Profesorowi Hansowi Rummlowi.

Prof. Hans Rummel urodził się w 1941 roku w Ulm-Donau w Niemczech. W latach 1964 - 1968 studiował na trzech uczelniach: Johannes Gutenberg University (Moguncja, Niemcy), Royal College of Advanced Technology (Salford, Anglia), Universidad Complutense (Madryt, Hiszpania). Po uzyskaniu dyplomu w zakresie lingwistyki stosowanej pracował jako nauczyciel języków obcych w szkolnictwie zawodowym. W 1971 roku podjął studia podyplomowe i po ich ukończeniu w 1972 roku został zatrudniony na stanowisku profesora językoznawstwa stosowanego w Hochschule für Nautik w Bremie. W latach 1975-2006 jako nauczyciel akademicki lingwista pracował w Hochschule Bremerhaven.

Specjalnością dydaktyczną i naukową prof. Hansa Rummla jest komunikacja w języku angielskim, oparta na paradygmacie ESP (English for Specific Purposes) w zastosowaniach nautycznych. Prof. Hans Rummel jest twórcą laboratoriów językowych w German Navigational College oraz w Hochschule Bremerhaven. Zaprojektował i nadzorował powstanie jednych z pierwszych laboratoriów do nauki języka angielskiego, wspomaganych komputerowo.

W latach 80. ub.w. prof. Hans Rummel stał się uznanym specjalistą od dydaktyki morskiego języka angielskiego (Maritime English) w środowisku międzynarodowym. Aktywnie działał i pełnił rożne funkcje w takich stowarzyszeniach, jak: International Maritime Lecturers Association, Association for Maritime English, GAME, brał czynny udział w szeregu konferencji i seminariów międzynarodowych, poświęconych doskonaleniu rozwiązań efektywnego nauczania języków obcych.

 

W życiorysie zawodowym prof. Hansa Rummla szczególne miejsce mają Jego związki z naszą uczelnią, historycznie Wyższą Szkołą Morską, Akademią Morską i obecnie Uniwersytetem Morskim w Gdyni. Od początków współpracy pomiędzy naszą uczelnią a Hochschule Bremerhaven był osobą głęboko zaangażowaną w realizację wspólnych projektów i poszukiwanie nowych inicjatyw. Od 1978 roku prawie corocznie gościł w naszej uczelni, prowadząc dla studentów cykle zajęć z komunikacji morskiej w języku angielskim. Talent dydaktyczny Pana Profesora, a także wysokie oceny poziomu tych zajęć ze strony studentów sprawiły, że prof. Hans Rummel został zaproszony do prowadzenia zajęć podczas rejsów szkoleniowych. Jako wykładowca uczestniczył w siedmiomiesięcznej podroży statku szkolnego „Dar Młodzieży" z okazji „Regatta Colon ‘92" oraz dziewięciomiesięcznej podróży do Japonii „Osaka ‘97".

Studenci i pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którzy uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez prof. Hansa Rummla, czy to na pokładzie „Daru Młodzieży”, czy na naszej uczelni, podkreślali wielokrotnie ich wysoką jakość. Kontakt studentów z prof. Hansem Rummlem miał znaczący wkład w proces wychowywania i kształtowania postaw przyszłych oficerów marynarki handlowej. Zajęcia prof. Hansa Rummla zawsze cechowała otwartość na poglądy innych, zwłaszcza studentów, szacunek dla słuchaczy, zrozumienie dla różnic kulturowych oraz przyjazność i chęć niesienia pomocy. Te cechy osobowe prof. Hansa Rummla szczególnie podkreślił w swej recenzji prof. Piotr Jędrzejowicz.

W roku 2006 prof. Hans Rummel uzyskał grant od German Herder Foundation, która sfinansowała Jego roczny pobyt w naszej uczelni w charakterze wykładowcy komunikacji morskiej w języku angielskim. Pobyt ten został przedłużony o kolejny rok na zasadzie umowy o pracę w Akademii Morskiej w Gdyni. Przez ostatnie kilkanaście lat prof. Hans Rummel gościł corocznie w naszej uczelni jako członek zespołu wykładowców prowadzących zajęcia w ramach wspólnych polsko-niemieckich seminariów „Joint Seminars", w których uczestniczyli studenci obydwu współpracujących uczelni.

Należy również podkreślić szczególną rolę prof. Hansa Rummla w podtrzymaniu aktywności umowy z 1978 roku o współpracy pomiędzy Wyższą Szkolą Morską w Gdyni i jej prawnymi następcami a Hochschule Bremerhaven. Przez blisko 30 lat prof. Hans Rummel był pełnomocnikiem kolejnych rektorów Hochschule Bremerhaven do spraw współpracy z gdyńską uczelnią. W tej roli Pan Profesor wspierał swoim autorytetem i zaangażowaniem wszystkie inicjatywy, które pojawiały się w ramach tej współpracy. Były to działania takie, jak: wzajemne pobyty stażowe i dydaktyczne wykładowców, uruchomienie programu podwójnego dyplomu obydwu uczelni, wymiany studenckie w ramach programu Erasmus czy redagowanie wspólnych zeszytów naukowych „Joint Proceedings".

Z inicjatywy prof. Hansa Rummla w marcu 1993 roku zostało założone i zarejestrowane, zgodnie z prawem niemieckim, Stowarzyszenie Przyjaciół Daru Młodzieży - Association of Friends of "Dar Młodzieży". Stowarzyszenie to wspiera ważne zadania, realizowane przez żaglowiec Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Aktualnie prof. Hans Rummel pełni funkcję prezesa tego Stowarzyszenia. Staraniem Stowarzyszenia statek otrzymał od miejscowych darczyńców szereg wartościowych urządzeń: radar ARPA, rowery dla członków załogi, wykorzystywane w czasie postoju żaglowca w portach, system telewizji satelitarnej dla załogi i wiele innych darów.

Wyrazem wyjątkowej miłości prof. Hansa Rummla do naszej fregaty, a także szacunku dla polskiej bandery, są coroczne powitania „Daru Młodzieży” w porcie Bremerhaven. Za każdym razem prof. Hans Rummel, idąc wzdłuż kanału portowego, towarzyszył naszej fregacie do miejsca cumowania i po wejściu na jej pokład wręczał komendantowi bukiet biało-czerwonych goździków.

Prof. Piotr Jędrzejowicz w swej recenzji podkreślił, że Uniwersytet Morski w Gdyni w osobie prof. Hansa Rummla posiada oddanego i niezawodnego przyjaciela. Jego wkład w rozwój współpracy pomiędzy Uniwersytetem Morskim w Gdyni a Hochschule Bremerhaven jest wyjątkowy i znaczący. Równie istotny jest wkład Pana Profesora w ugruntowanie wśród studentów i pracowników obydwu uczelni wartości europejskich, przyjaznych relacji z partnerami, chęci niesienia pomocy, wzajemnego poszanowania oraz miłości do morza i zawodu marynarza. Niezwykła osobowość prof. Hansa Rummla, Jego dorobek w zakresie rozwoju metod i narzędzi kształcenia w komunikacji morskiej w języku angielskim, osiągnięcia dydaktyczne, a także wybitny wkład w rozwój współpracy między Uniwersytetem Morskim w Gdyni a Hochschule Bremerhaven stanowią podstawę do nadania Mu godności doktora honoris causa.

Z kolei prof. dr Alexis Papathanassis – rektor Hochschule Bremerhaven stwierdza, że wybitne osiągnięcia prof. Hansa Rummla w dziedzinie nauczania, badań naukowych i współpracy międzynarodowej czynią Go godnym kandydatem do nadania doktoratu honoris causa. Jego oddanie studentom, innowacyjne metody nauczania, wkład w badania naukowe oraz niezłomne zaangażowanie w międzynarodowe zrozumienie są przykładem Jego ogromnej wartości dla środowiska akademickiego i społeczeństwa. Jego mądrość, doświadczenie i pasja będą nadal inspirować kolejne pokolenia edukatorów, badaczy i orędowników do owocnej współpracy i międzykulturowej harmonii. Prof. Roman Śmierzchalski również podkreślił, że prof. Hans Rummel jest wybitnym twórcą międzynarodowych powiązań, zawsze gotowym dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w budowaniu współpracy między narodami. Szczególnie znaczący jest jednak wkład prof. Hansa Rummla w rozwój morskich połączeń edukacyjnych pomiędzy Uniwersytetem Morskim w Gdyni a Hochschule Bremerhaven.

Za swoje dokonania i zasługi dla współpracy między Uniwersytetem Morskim w Gdyni oraz Hochschule Bremerhaven prof. Hans Rummel został doceniony zarówno przez stronę polską, jak i niemiecką. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył Go Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przyznał prof. Hansowi Rummlowi tytuł „Zasłużony dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni". Z kolei Senat Hochschule Bremerhaven nadał Mu godność Honorowego Członka Senatu Hochschule Bremerhaven.

Ze swej strony chciałbym jeszcze raz podkreślić, że przyjęcie przez prof. Hansa Rummla godności doktora honoris causa to duże wyróżnienie i zaszczyt dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Jestem przekonany, że będzie On nadal wnosił znaczące wartości w rozwój naszej uczelni, służąc jako wybitny jej ambasador i pionier międzynarodowej edukacji morskiej. Przyjmujemy do naszej wspólnoty akademickiej człowieka o wyjątkowej osobowości, którego cechuje mądrość, profesjonalizm, humanistyczne postrzeganie świata oraz skromność.

W zakończeniu mojej laudacji chciałbym również podkreślić, że wniosek o nadanie godności tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. Hansowi Rummlowi pozytywnie zaopiniowały Senaty czterech uczelni: Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Hochschule Bremerhaven, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Politechniki Morskiej w Szczecinie.

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni