Słownik absolwentów Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni 1931-1939

Słownik absolwentów Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni 1931-1939

Drugi tom „Słownika absolwentów Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni” obejmuje lata 1931-1939 – to znaczy czas od przeniesienia uczelni z Tczewa do Gdyni w 1930 r. do wybuchu II wojny światowej.

Dla odróżnienia od „Tczewiaków” nazywani byli „Gdyniakami”. W tym tomie prezentujemy 126 „Gdyniaków” oraz dwóch „schyłkowych” „Tczewiaków”, którzy nie znaleźli się w tomie I, a powinni.

Wielu z uczniów miało szczęście uczestniczyć w rejsie „Darem Pomorza” dookoła świata – a ich relacje z tej rocznej wyprawy opisywane z wielkim talentem i poczuciem humoru, obszernie cytujemy. Naukę w murach szkoły oraz na „Darze Pomorza” wspominali z uznaniem i wdzięcznością. Jeden z nich napisał: „Dobrze uczono nas i uczciwie; łamano lądowe i mamine zwyczaje, zamieniano lądowych synków na solidnych oraczy skib morskich”. A inny, z emigracji w USA, że ma szalony sentyment, wdzięczność i szacunek dla Szkoły Morskiej, która dała mu przygotowanie przywódcze i głębokie wiadomości techniczne, co pomogło mu osiągnąć w życiu sukces.

Gdy kpt. Czesław Zawada wraz z załogą uratował 1022 pasażerów ze storpedowanego HMS „Orcades”, brytyjski ambasador napisał do rządu polskiego w Londynie, że decyzja kapitana Zawady, by zatrzymać w biały dzień statek dla zabrania większej partii rozbitków, to przykła­d zimnej krwi i odwagi, która domaga się najwyższego uznania. Ani na chwilę nie opuścił mostku kapitańskiego i wykonywał swój bardzo odpowiedzialny obowiązek w sposób, który był pięknym przykładem dla wszyst­kich.

Absolwenci, których sylwetki prezentujemy, nie mieli wiele czasu, by nacieszyć się zdobytym zawodem morskim, nie zdążyli awansować tak wysoko, jak „Tczewiacy” (w 1929 r. PMH miała już czterech pierwszych kapitanów z polskiej morskiej szkoły), bo wybuchła wojna. Byli więc żołnierzami września 1939 r., więźniami oflagów, ofiarami niemieckich obozów śmierci, sowieckiej katyńskiej zbrodni i komunistycznych więzień, żołnierzami polskiego państwa podziemnego i powstańcami warszawskimi. Walczyli na różnych frontach, także – krótko – francuskim. Ci, którzy przedostali się do Anglii, służyli na okrętach Polskiej Marynarki Wojennej oraz statkach Polskiej Marynarki Handlowej – zdobywając marynarskie awanse w niebezpiecznych wojennych rejsach w konwojach bądź samotnie na szlakach, przewożąc wojska, dostarczając towary, sprzęt wojskowy i uzbrojenie dla aliantów. Jedni i drudzy uhonorowani byli wysokimi odznaczeniami polskimi, m.in.: Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Medalem Morskim PMH, a także Sprawiedliwy wśród Narodów Świata oraz alianckimi jak np. The Atlantic Star, The Italy Star czy The Pacific Star. Ich dokonania są dla nas powodem do dumy i wdzięczności.

 

Małgorzata Sokołowska, Joanna Stasiak

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni