UMG na konferencji z okazji 15-lecia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Uniwersytet Morski w Gdyni na zaproszenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w dniach 27-28.10.2022 r. wziął udział w konferencji „Horyzont Innowacji. Jubileusz 15-lecia NCBR”.
Naszą Uczelnię reprezentowali: Anna Pawlak (Dział Nauki), Oksana Kuźmiuk (Dział Współpracy i Rozwoju) oraz Michał Kołodziejczak (Biuro Promocji i Komunikacji).
Podczas dwóch dni podsumowano dotychczasową działalność NCBR, prowadzono rozmowy z ekspertami rynkowymi na bieżące tematy oraz przybliżono kierunki, do których zmierzają działania Centrum, również w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.
Jako beneficjent, w trakcie konferencji prezentowaliśmy projekty realizowane w UMG w ciągu ostatnich 15 lat przy wsparciu NCBR, a w szczególności, na prośbę NCBR – projekt "Akademia Czystego Morza" (kierownik projektu: dr inż. Alina Dereszewska), którego celem było uwrażliwienie uczniów szkół podstawowych i ich rodziców na problematykę zanieczyszczenia wód powierzchniowych i kształtowanie poczucie odpowiedzialności za ich ochronę. Projekt dofinansowany z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój realizowany był na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości od 01.08.2018 r. do 29.10.2020 r.
Uniwersytet Morski w Gdyni w ciągu tych 15 lat zrealizował i realizuje 26 projektów dofinansowanych przez NCBR z różnych funduszy, m.in.:
- w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój:
- Kierunek Dostępność!,
- Wykształcenie ma znaczenie,
- Łap wiatr w żagle,
- SezAM wiedzy, kompetencji i umiejętności.
- W ramach inisjatywy MarTERA ERA-NET COFUND:
- ASTRA A tool for strategic risk assessment for the waterways based on the principles-driven method,
- Collision Avoidance Domain-Method used by Ships and Ashore CADMUSS,
- Ship Routing Accounting for Changeable Sea Conditions.
- W ramach Programu "Badania stosowane", dofinansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy na lata 2014 - 2021, POLNOR 2019
- Marine port surveillance and observation system using mobile unmanned research units MPSS,
- Detection, prediction and solutions for safe operations of MASS, ENDURE.
- W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój
- "Inkubator Innowacyjności 4.0 - Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach",
- Opracowanie innowacyjnej metody wyznaczania precyzyjnej trajektorii pojazdu szynowego (SATTRACK).
Konferencja „Horyzont Innowacji. Jubileusz 15-lecia NCBR” była także okazją do zaprezentowania oferty badawczo-rozwojowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, wymiany doświadczeń oraz nawiązania kontaktów z różnymi instytucjami ze świata biznesu i edukacji.